Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A pontrendszer előtt, hogyan...

A pontrendszer előtt, hogyan működtek a felvételik az egyetemekre, főiskolákra?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy a jelen felvételi rendszer előtt, hogyan működött a felvételizés a felsőoktatásba?


Nézték az érettségi és a középiskolai tanulmányi eredményeket? Volt felvételi elbeszélgetés? A felvételi írásbeli tesztek, milyenek voltak? (Jogász, bölcsész szakokra gondolok.)


Személyes sztorik is érdekelnek!


Előre is köszönöm a válaszokat! :D



2013. aug. 10. 18:44
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Melyik felvételi rendszerre vagy kíváncsi?

1. kb. 1980-ig 30 pontos rendszer...két felvételi tantárgy év 3. 4. év végi jegye, és ezen tantárgyakból írásbeli és szóbeli felvételi vizsgára tárgyanként egy jegy..összeadva ha minden 5-ös akkor 20 pont..

2. kb. 1995-ig 120 pontos rendszer

vihető 60 pont 3. év végi és 4. félévi jegyek 5 kötelező és 1 választott tárgyból. Felvételi vizsga írásbeli és szóbeli a két felvételi tárgyól (kötelezően), amelyekre 15 pontos lehet kapni ha maximális. 4x15=60 pont. Ebből jött össze a 120 maximális pont. nincsenek többlet pontok!

3. kb. 2006-ig 144 pontos rendszer..Hozott pont (max. 60) + szerzett pont (max. 60) + többletpontok (max. 24) = elérhető összes pontszám 144 pont.

vagy

Szerzett pont (maximum 60) x 2 + többletpontok (max.24) = elérhető összes pontszám 144 pont.

Hozott pont:

5 tantárgy utolsó tanult év végi osztályzata = maximum 50 pont.

Kötelező tárgyak és egy szabadon választott tárgy.

Az érettségi bizonyítványban szereplő jegyek átlaga szorozva kettővel = maximum 10 pont.

Szerzett pont:

Egy vagy két érettségi tárgy százalékos eredménye alapján = maximum 60 pont.

A közép-, és emelt szintű érettségi százalékos eredményét azonosan kell számolni.

Többletpontok:

Maximum 24 többletpont kapható!

Csak azért az emelt szintű - legalább közepes - érettségi vizsgáért jár többletpont, amelyből a pályázó szerzett pontjait számítják!

Ha egy vizsgatárgy alapján számítják a felvételi pontokat, 14 többletpont jár az emelt szintű - legalább közepes - vizsgáért; két tárgy esetén 7-7 pont.

Legfeljebb két nyelvvizsgáért 2006-ban maximum 20 többletpont kapható.

Középfokú "C" típusú - 7 pont,

Felsőfokú "C" típusú - 10 pont.

Egy nyelvért csak egyszer jár többletpont.

Többletpontot lehet kapni ezen kívül: OKJ bizonyítványért, sportteljesítményért, bizonyos tanulmányi versenyekért.

4.2006-tól...480 pontos rendszer

5.2013-tól 500 pontos rendszer, bár sok változás nincs az előzőhöz képest alapjaiban..

2013. aug. 10. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
bocsánat elő mondat "20 pontos rendszer" akart lenni!!
2013. aug. 10. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a részletes választ,az én hibám rosszul tettem fel a kérdést, mert az 56 utáni és a rendszerváltás közötti időszakra gondoltam, nem voltam tisztában, hogy a jelenlegi előtt hogyan működött,
2013. aug. 10. 22:26
 4/6 anonim ***** válasza:

Akkor megkaptad a válasz, mert a 1980-ig használt 20 pontos rendszer..

80-után 120..pontos és közben jött a rendszerváltás

Azt igaz nem tudom hogy 56-ban hogy volt..de a 20 pontos rendszer 60-70-es években is úgy volt ahogy leírtam..

De sanszos hogy 20 pontos rendszer volt 1956 után. De megkérdezem a szüleimet..ők az 50-es évek legvégén felvételiztek.

2013. aug. 10. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
köszi :D
2013. aug. 10. 23:15
 6/6 anonim ***** válasza:
En hallottam egy ilyen storyt a csaladunkban, mivel a nagypapam nagy parttag volt, a keresztanyamat siman berakatta az orvosi egyetemre.... Ez a 70-es evek kornyeken volt..... De van olyan ismerosom is, aki a foiskokara is igy jutott be, apuci telefonalt egyet... Manapsag is az szamit ki all mogotted, mert akkor sikeres leszel az elet sok teruleten. Persze van, aki mindezt sajat erobol eri el, ezeket az embereket tisztelem. Ez regen is igy mukodott es ma sincs maskepp.
2013. aug. 19. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!