Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi az a kollokvium? És milyen...

Mi az a kollokvium? És milyen egy szigorlat?

Figyelt kérdés

Hol tudnék utánanézni ilyen egyetemi fogalmaknak?



2008. aug. 2. 09:01
 1/9 anonim ***** válasza:
89%

a kollokvium a vizsga.

a szigorlat is egy vizsga, de ott több féléven keresztül tanult tárgy anyagából kell vizsgázni.

2008. aug. 2. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

a fogalmak magyarázata egyébként megtalálható az adott intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában. Ezek általában fenn vannak az adott intézmény honlapján.


Amúgy is érdemes elolvasni és képben lenni a dologgal, úgyhogy hajrá. Van rá bő egy hónapod minimum. :)

2008. aug. 2. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszi szépen.
2008. aug. 2. 09:12
 4/9 anonim ***** válasza:
98%

A kollokvium szóbeli vizsga általában annál a tanárnál, aki az előadást tartotta. Kihúzod a tételt, felkészülsz, aztán elmondod. A tanár az indexedbe beírja a jegyet. Vannak tanárok "beugró" feladatokat kérnek, pl. fogalommagyarázat vagy feladatmegoldás, és csak azok húzhatnak tételt, akik a beugrót megoldották.


A szigorlat valóban több féléves tananyagot tartalmaz, és általában több tantárgyra épül. Pl. kísérleti fizika szigorlat: mechanika, elektromosságtan, hőtan, fénytan tárgyak, nyelvészet szigorlat: fonetika, fonológia, morfológia, szintaxis, szemantika tárgyak, pedagógia szigorlat: oktatáselmélet, neveléselmélet, neveléstörténet. Soknak tűnik - általában az is! - de ha rendszeresen tanulsz, és ezekből a tárgyakból korábban rendesen felkészültél, akkor a szigorlatra is könnyebben tudsz készülni.


Sok szigorlatnak van írásbeli része is. A szóbeli bizottság előtt zajlik, ahol a tárgyak oktatói kérdeznek.

2008. aug. 2. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
20%
Én már most másodikos leszek az egyetemen de még mindig dunsztom sincs hogyan különböztessem meg a kollokviumot a szemesztertől vagy a szigorlattól vagy a szemináriumtól vagy a nemtom mitől mert fingom sincs róla. Az egész pontos és indexes rendszert is éppen hogy most kezd derengeni valami hogy hogyan működik. Az egész első évemet másokra támaszkodva csináltam meg, mindig mást kérdeztem meg hogy mikor mit kell csinálni mert fingom nem volt, és ha jól sejtem ezután sem lesz :S
2008. aug. 2. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
97%

Harmadik válaszoló szépen leírta, elvben hogyan kellene kinéznie a dolognak, de a valóság néha egészen máshogy fest. Ötödéves bölcsész vagyok (lehet fújolni), és nálunk az az általános tapasztalat, hogy a tanárokat abszolúte nem érdeklik a formalitások.

A szemináriumoknak gyakorlati jeggyel kell zárulnia, ami azt jelenti, hogy figyelembe veszik az óralátogatási szokásaidat, az órai munkádat, a részjegyeid (pl. zh-k) összességét, és félév végén erre kapsz jegyet. Nomost, nálunk pl. az összes szeminárium tételhúzós kollokviummal zárul, persze a zh-k mellett. Az indexbe mégis gyakorlati jegyként kerül be az osztályzat.

A kollokviumnál ugyanez: én jó párszor írtam írásbeli tesztet, persze leginkább ha olyan sokan voltunk, hogy nem lett volna idő mindenkit leszóbeliztetni... Mindegyik kollokviumnak lett beírva, holott szóbeliről szó sem volt! :P


A szigorlat: több tantárgy anyagának együttes visszakérdezése. Igen, borzasztó nehéz, de ha időben elkezdesz olvasni, készülni, nem jelenthet problémát. Nekem egyébként az öt év alatt 13 szigorlatom van, ez nagyon soknak számít, tehát kb. kettő jut minden félévemre. Ennyit igazán meg lehet csinálni, az én tapasztalatom az, hogy ha egyáltalán eljutottál a szigorlatig (azaz teljesítetted az összes előfeltételi órát), a tanárok nem szoktak szívózni, ugyanígy a tételhúzós államvizsgán sem, ami szintén megfelel egy szigorlatnak, de ez olyan, mintha az összes szigorlatodat egyszerre kellene letenned újra. Nálunk legalábbis...


Ami jó hír, hogy a bolognásoknak elvben nincs szigorlatuk, a gyakorlatban az egyetemek nagyon tudják, hogyan kerüljék meg a szabályokat, pl. a szigorlat "nyelvi alapvizsgává" vagy egyéb vizsgává átminősítésével.

2008. aug. 2. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
78%

Nekem két egészségügyi főiskolás diplomám van. Minkettőt azonos fősikolás szereztem. Csak mire másod diplomás lettem eltelt két év.

Első diplomám megszerzésekor nem voltak írásbeli vizsgáink. Mindegy volt kollokvium vagy szigorlat. A kollokvium adott félév anyaga volt a szigorlat adott esetben egy tárgy teljes lezárassa. Miután végeztem vezették be az összevont szigorlatokat mint pl a medicinális szigorlat: anatómia, élettan ,kórélettan ( elég szívatós) Ha írtunk az max. Zh vagyis zárthelyi volt.

Másoddiplomakor meg már mindent irásban kellett. Szerintem tesztelős formában sokkal gázosabb. Pedig én alapból utálok szóbelizni.

2008. aug. 2. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A kollokviumi jegy beleszámít a szigorlati jegybe?
2013. jan. 1. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem számít bele elvben. De vannak tanárok akik pl ha nem volt 3 -as a kollokviumod és a szigorlaton gyengén teljesítesz nem adja meg a 2-st. Ez tanár függő,hogy ők mennyire számol.
2013. jan. 2. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!