Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ha felvesznek állami támogatás...

Ha felvesznek állami támogatásos képzésre az egyetemen akkor kb. milyen költségekre számíthatok az első évben/félévben?

Figyelt kérdés

Az alapdolgoktól eltekintve (füzet, toll, stb.). Kell valamiért pluszban fizetni? Eddig 90%-os diák bérlettel jártam középiskolába. Most egy másik városba megyek, így csináltatnom kell a bérlethez ilyen kártyát, ezután is ilyen bérletet fogok kapni vagy többet kell érte fizetnem?

Előre is köszönöm a válaszokat!



2014. júl. 24. 08:59
 1/7 anonim válasza:
71%
diákigazolvánnyal kedvezményesen utazhatsz vonattal ez biztos. könyveket gondolom belekalkuláltad. ha koleszos leszel akkor ugye azok is. viszont államis nappalisoknak jár 1x-i hozzájárulás 50e ft körül. sztem nézd meg a suli honlapján ahová jeletkeztél,ott kell lenni olyannak h térítési és juttatási szabályzat. utazási kedvezményekért meg nézd meg a mávot-elvira.hu,beírod h honnan hová és h diák avgy-és megnézheted azt is. sztem kérj diákhitelt,nem muszáj 3 éven át kikérni,csak mondjuk első évben és akkor lesz tartalékod
2014. júl. 24. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ha áll az a helyzet, amiért a 90%-ot kaptad, akkor ez nem fog változni. Ha pl. betegség miatt utazol Mohácson 90%-kal, akkor ha elköltözöl Pécsre és elintézed, amit el kell, ugyanúgy 90%-sal fogsz utazni.


Amilyen egyéb kiadásokkal számolni kell (nem csak az első időszakban:

- referátum anyagok nyomtatása, könyvek/cikkek/ fénymásolása, esetleg dolgozat nyomtatása etc. (én erre havi 3 ezer forintot költök átlagosan -- valamikor többet, valamikor kevesebbet)

- megvetethetnek veled 1-2 könyvet vagy te veszel meg 1-2 könyvet, mert jobban jársz vele, ha megveszed (ennek költsége attól függ, milyen könyvről van szó 2000-5000-ig biztosan költesz egy könyvre, de lehet több is)


Ha jól végiggondolom ezeken kívül én nem igen szoktam költeni az iskolára többet. Szórakozásra teszek félre 5-6 ezret havonta, kajára van pénzem, tisztasági dolgokra, a szállást fizetni kell, az hazautazásokat, meg ilyenek...


De igazából nincs olyan szerintem, amire kifejezetten csak az első évben/félévben költesz.

2014. júl. 24. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
71%
Én a diákhitelről lebeszélnélek. Ha nem muszáj, ne vedd fel. Szokott lenni szinte minden egyetemen elsősök kiegészítő alaptámogatása, ahogy az első válaszoló írta, meg pályázhatsz szociális ÖD-re is, ha kell, meg Bursa Hungaricára. Második félévtől meg ha jól tanulsz, már kapsz tanulmányi ösztöndíjat. Ezek nem nagy összegek, de ha nem vagy olyan szegény, akkor elég lesz. Persze, ha elkerülhetlen vegyél fel diákhitelt.
2014. júl. 24. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
53%
inkább a diákhitel mint h ennyi idősen a szüleimen élősködjek.
2014. júl. 24. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Te tudod, én inkább élek azzal, hogy apu még fizeti a gyerektartást és nem adósodom el. Elvégre még nem tudok dolgozni, tehát gyerek vagyok ilyen szinten (fiatal felnőtt), ha dolgozom, nyilván visszaadom a támogatást.
2014. júl. 24. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 zabmester ***** válasza:
100%

Attól függ, milyen szakra fogsz járni. Vannak képzések, amiket minimális ráfordításból ki lehet hozni, maximum nyomtatásra, fénymásolásra kell költeni, máshol azért félévente 1-2 könyvet biztos meg kell venni, megint máshol viszont ennél jóval több (és esetleg drágább) könyvekkel kell számolni.

Én csak a saját tapasztalataimról tudok beszélni: könyvet talán ha egyszer kellett (volna) vennem, de megoldottuk úgy, hogy négyen összeálltunk, és megvettük közösbe, aztán három példányban lefénymásoltuk. Ezen kívül vettem még párszor szakkönyvet (használtan), de nem azért, mert kötelező volt, vagy kimondottan abból kellett volna tanulni, csak pusztán azért, mert érdekelt, és nagyon jó árban volt - 500-800 forintért dobáltak használt szakkönyveket kitelepült könyvárusok az egyetemi aulában, naná, hogy vettem párat, ami érdekelt :)

Minden mást vagy a könyvtárból vettem ki, csak ilyenkor persze észnél kell lenni, és időben kivenni, amire szükség van, mert különben elviszi más; vagy nagyon sok esetben nálunk nem is könyvből kellett tanulni, hanem folyóiratokban megjelent publikációkból, amik viszont a netes archívumban is elérhetőek voltak teljes egészében, plusz ugye az órai jegyzet volt az, ami nálunk elengedhetetlen volt, úgyhogy nálunk inkább ezzel ment a "bizniszelés", de ez nem pénzen múlott, hanem azon, hogy ki kivel van jóban, meg persze azon, hogy mennyire tudott az ember jól jegyzetelni az órákon.

Más, tanuláshoz kapcsolódó költség nem is igazán jut eszembe, talán csak az uv díjak, ha ilyesmi előfordulna (de ez nem kimondottan az első időszakban fog felmerülni). Ilyesmik vannak, mint uv díj, vizsgán nem megjelenés díja, kurzus ismételt felvételének a díja, hát ilyesmire volt, hogy 7000 forintom is elment egyszer, de ebből a vizsgán nem megjelenés díja azért elkerülhető, nem is csináltam többet olyat, hogy nem mentem el vizsgázni, inkább bementem az egyesemért, az legalább ingyen volt :D


Mondjuk igaz, hogy amit elköltesz, az általában visszajön, ha kapsz szociális ösztöndíjat, tanulmányi ösztöndíjat. Az elsősök kiegészítő alaptámogatása is egy jó dolog, de annak azért elég komoly feltételei vannak, de persze érdemes megpályázni, maximum nem jön össze, de ha egyáltalán nem is kéred, akkor esélyed sincs rá, hogy megkapd.

Általános tanács: alaptámogatásnál, szociális ösztöndíjnál, és úgy általában mindennél nagyon figyelj a határidőkre, és arra is, hogy minden szükséges dolgot beadj, mert hiánypótlást nem szoktak elfogadni.

2014. júl. 24. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
73%
A diákhitel semmiképpen. Gondolom nem akarod milliós adóssággal kezdeni a karrieredet a suli után, és ki tudja milyen törlesztőrészlet, kamat meg stb lesz.
2014. júl. 24. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!