Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen egy ELTE-s nyelvszak?...

Milyen egy ELTE-s nyelvszak? Pl. Egy germanisztika vagy egy szlavisztika? Mennyire nehéz és mennyire hasznos? Vacillálok ezek és az elméleti nyelvészet között.

Figyelt kérdés
Legszívesebben csak nyelvészettel foglalkoznék, de amennyire látom, Mo.-n ez eléggé szét van darabolva a nyelvszakok és a Nyelvtudományi Intézet között. Jelenleg Nemzetközi Tanulmányok szakon tanulok, nem szeretem, nem tartom hasznosnak, nem akarok foglalkozni vele (hogy hogy kerültem ide, azt hagyjuk). Mindenképp nyelvekkel szeretnék foglalkozni, az a legfőbb erősségem. Különösen érdekel az összehasonlító nyelvészet, történeti nyelvészet, elméleti nyelvészet részterületei és a pszicholingvisztika. Beállítottságomat tekintve valahol a humán és a reál határán vagyok. A matek mindig tisztességesen ment, de mondjuk a fizikát már nem szerettem. A kémia ment, csak nem érdekelt. A biológia ment és érdekelt (az állatokkal és növényekkel foglalkozó része), csak valamiért ellustultam középsuli végére és nem foglalkoztam vele. Azért is nem akarok annyira a bölcsészkarra menni, mert nem érdekelnek a bölcsészeti alapozótárgyak, sem az irodalom, ami ugye egy nyelvszakon tudtommal kb. a tananyag felét kiteszi. Nyelvtanár, fordító vagy tolmács se igazán akarok lenni. Jelenleg úgy érzem, leginkább kutatással foglalkoznék, esetleg tanítanék majd egyszer egyetemen. De az is lehet, hogy majd végül valami tök más irányba indulok el (érdekel a természet és a kicsit gyakorlatibb dolgok is). Viszont most úgy érzem, nem jó helyen vagyok és változtatnom kéne ezen. Mit tanácsoltok? Milyenek ezek a nyelvszakok belülről? Kicsit attól félek, túlságosan tömegképzés és nehéz vele kitűnni. Leginkább most az Elméleti Nyelvészetet érzem esélyesnek.
2014. dec. 15. 18:51
 1/10 anonim ***** válasza:
36%
én jártam anglisztikára fél évet de otthagytam a pi.csába mert nem ér semmit.
2014. dec. 15. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
19%
Én jártam szlavisztikára egy félévet, de aztán otthagytam a pi**ába, mert semmit sem ért.
2014. dec. 15. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő válaszokat. Várok további véleményeket.
2014. dec. 15. 23:07
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

SZTE szlavisztikáról/romanisztikáról tudok mesélni:


A szlavisztika alapképzésen belül tanultunk szláv nyelvtörténetet (ennek is vannak nyelvészeti vonatkozásai), orosz leírónyelvészetet, és van egy tárgy, ahol a szláv jövevényszavakkal foglalkozunk. Ha nagyon rá vagy a nyelvészetre cuppanva, (irigyellek érte, én gyűlölöm, inkább irodalmas vagyok :D) választható nyelvtudomány minor, de tudtommal MA-n van külön nyelvészet specializáció. Romanisztikán leginkább leíró nyelvészettel foglalkoztunk, de szerintem MA-n ott is lehet nyelvészetre menni.

2014. dec. 16. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és irodalom:


Végig van, heti 1x90

2014. dec. 16. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
perc, korszakokra bontva.
2014. dec. 16. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Juuuj, a leírásodban kb. teljesen magamra ismertem! :):):)
2015. jan. 26. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is olyan, mintha én írtam volna :)


Én jártam az ELTE-re egy évig, angolos voltam, és nekem például a Bevezetés az irodalomtudományba kész szenvedés volt, épphogy 2-essel átcsúsztam. Egyszerűen sosem érdekelt az irodalom. De például a Bev. a nyelvtudományba, Hangtan, Mondattan a kedvenceim voltak, imádtam ezeket tanulni. Amire még azt mondják, hogy az ELTE-n kegyetlenül pocsék, (saját bőrömön még nem sikerült megtapasztalnom,) az az Angolszász politikai kultúra: elmondások szerint az előadás még viccnek is rossz, és ha nem érdekel ez a téma, akkor szenvedés, de szerencsére teljesíthető.

Nekem még a Tudományos íráskészség is nyögdécselős volt, mert amiket ott tanultunk, azok közül nekem nem nagyon volt újdonság. Másoknak biztosan hasznos, de számomra kicsit uncsi volt.

Maga az angol nyelvgyakorlat meg nagyon-nagyon függ attól, hogy melyik tanárnál veszed föl. Nekem elég jó tanárom volt, nagyon szerettük az órákat, rengeteg kreatív feladatot adott, kb. csak olyanokat, hogy szinte arról írtunk, amiről csak akartunk, csak legyen használható anyagunk, amit prezentálunk, beszélünk róla. Beszédre, szókincsre is erősen koncentráltunk.


Végül is azért hagytam ott, mert osztatlan tanáris voltam, és a másik szakom biosz volt, amiről meg aztán ne is beszéljünk. Én gimiben is biosz szakos voltam, mindig is érdekelt, (engem meg pont csak az emberi meg a genetikai részek,) de ott jöttem rá, hogy ezt a szintet már nem bírom teljesíteni, mert ennyire azért nem érdekel. Sejttan volt ott a szórótárgy, temérdek ember megbukott, csak a tanárszakosok 90%-a otthagyta a bioszt.


Most meg én is nyelvészeten gondolkodom, mert ez a tanári nekem nem jött be, a pedagógiai részek is kakik voltak. Kiskorom óta csak a nyelvek! :)

2015. febr. 28. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Tényleg ennyire kegyetlen az ELTE biosz? Csak mert most azon gondolkodom, hogy jövőre oda felvételizzek. Ez lenne a visszatérés nálam a gyökerekhez, ez az, ami mindig is nagyon érdekelt. De az elmondások alapján már most félek tőle :D



Amúgy én elkezdtem bejárni az Elméleti Nyelvészetre, ajánlani tudom.

2015. febr. 28. 22:32
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Állatszervezettan zh:

„Feldobok egy csontot, mire visszaér a kezembe, ti már leírtátok, hogy mi volt az.”

:D Tényleg kegyetlen, de nagyon oda kell tenni magát az embernek, hogy sikerüljön, meg egy adag szerencse sem árt. :D

Én nem voltam elég fanatikus a bioszhoz, de a nyelvekkel más a helyzet :P


Hogy érted azt, hogy bejárni?

2015. febr. 28. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!