Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » 2014-ben kezdtem egyetemen,...

2014-ben kezdtem egyetemen, második félévemet lepassziváltam valamint most a 3. félévemet is. Tervezem, hogy kiiratkozok. Ilyenkor ugye nem kell visszafizetnem semmit? Mivel ugye csak 1 aktív félévem van.

Figyelt kérdés
2015. szept. 23. 20:45
 1/5 anonim ***** válasza:
Jól gondolod.
2015. szept. 23. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy államis vagy, vagy önköltséges. Ha államis vagy, akkor be kell fizetned elvileg az egy passzív féléved felét.
2015. szept. 24. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az Nftv. szerint:


48/M.


"(2) A volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatónak nem kell teljesítenie a 48/A. § c) pontja alapján meghatározott kötelezettséget, ha beiratkozását követően az adott szakon

a) felsőoktatási szakképzés, illetve osztott képzés esetén legfeljebb egy félévig,

b) osztatlan képzés esetén legfeljebb két félévig

folytatott tanulmányokat magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésben és szakváltásra nem került sor."


Itt kérdés, mit ért a törvény "tanulmányokat folytat" alatt. Mert a tanulmányok tulajdonképpen a passzív félév alatt is folynak, még mindig állami ösztöndíjas vagy, csak passzív féléven nincs fizetési kötelezettség sem, így az állam sem fizet semmit. Másrészt ugyanezen törvény szerint a passzív félév azt jelenti, hogy a tanulmányaidat szünetelteted, vagyis mégsem folynak a tanulmányok. Szóval ez mindenképpen ködös megfogalmazás.


Tehát ha neked volt 1 aktív féléved, majd 2 passzív, akkor már 3 féléve vagy a képzésen. Ez alapján nekem nem kézenfekvő, hogy nem kell fizetni. De ha kell is, nyilván legfeljebb azt az 1 félévet, amit támogattak: annak az 50%-át. De érdemes lenne pl. az Oktatási Hivatalhoz fordulni jogértelmezés végett, mert úgyis ők szabják ki a fizetnivalót, vagyis tudják, hogy ebben az esetben mi fog történni.

2015. szept. 24. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Mint már említettem, NEM kell visszafizetned semennyit. Passzív félév alatt nem folynak a tanulmányaid, akkor nem kapsz se TB-t, se diákkedvezményt, se semmit. CSAK aktív félév(ek) után kellene fizetni, de a kérdező egyetlen aktív félévet járt oda ahova, így nincs visszafizetési kötelezettsége.


De most utána is néztem:

[link]


"Amennyiben egy aktív magyar állami ösztöndíjas félév után egy vagy több passzív félévet töltöttök a felsőoktatási intézményben alapképzésben vagy felsőfokú/felsőoktatási szakképzésben, és azt követően szűnik meg a jogviszonyotok, ez a magyar állami ösztöndíj tekintetében egy releváns félévet jelent, amely esetben az Oktatási Hivatal a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 48/M. §(2) bekezdésének a) pontja alapján nem állapít meg tényleges visszafizetési kötelezettséget."

2015. szept. 24. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Hallgatói jogviszony van passzív alatt is, még TB is jár. Igaz, más nem. De ettől függetlenül szerintem itt nem világos a törvény, máshol kiemeli az aktív félévet. Az nem kérdés, hogy 1 támogatott félévről beszélünk. De a forrásod szerint akkor a mentesség is megmarad, kb. egy ilyenre voltam kíváncsi.
2015. szept. 24. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!