Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mennyire nehéz elvégezni egy...

Mennyire nehéz elvégezni egy orvosi, vagy egy pszichológia szakos egyetemet?

Figyelt kérdés

Általános orvosi (pszichiáter később) a Semmelweisen, vagy

Pszichológia (magánpraxissal pszichológus kédőbb) a Károlin vagy Pázmányon.


Mennyire nehéz bekerülni, bent maradni és elvégezni? Mennyi időm maradna?


2016. máj. 5. 22:33
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Egy zárójeles kérdés!

Ha e-naplóba rosszul írnak be egy jegyet és csak év végén veszi észre a tanár akkor kijavíthatja, vagy mit tehet?

2016. máj. 5. 22:43
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő időigényes szak, bár ha szereted, akkor nem szenvedős. Amúgy bekerülni nehéz mindkettőre, bent maradni, hát.. van mindkét szakon szórótárgy, de mint mondtam, ha tetszik, nem lesz szenvedős.
2016. máj. 5. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Garpe ***** válasza:
68%

Szia! :)


Bekerülni meglehetősen nehéz. Pszichón ma 435 az államilag megszabott minimális ponthatár. Ez azt jelenti, hogy nagyon jól kell teljesítened az érettségin (ami mosta felvételi is egyben) és emelt szintűt kell tenned, erősen ajánlott, hogy legyen nyelvvizsgád. A Semmelwies tavaly volt 435 idén nem tudom.

Az anatómia mind a két szakon nehéz. Ha inkább biológiából és kémiából vagy jó akkor az orvosi bár kemény lesz, de nem lehetetlen, ha inkább magyarból illetve érdekel a filozófia, akkor pszichológus.


A pszichón legtöbbet "ha már ilyen nehezen bejutottam, akkor el is végzem" mondatot hallottam. Lényegében aki bejut és érdekli vagy céltudatos az elvégzi, inkább azok esnek ki, akik rájönnek, hogy őket ez nem érdekli és feladják. Az első év kemény, elsősorban a nagyon biológia alapú tantárgyak miatt, aztán már jóval könnyebb.


Orvosiról nem tudok, de ismerőseimtől azt halottam, hogy kemény és jó páran "elbuknak".


A "Mennyi időm maradna?" kérdésre csak egyik pszichológus ismerősöm idézetét tudom mondani "Arra van időnk amire akarjuk, hogy legyen". Ez itt is igaz. pszichón van pár gyakorlat, ami kötelező az heti kb.: 6 órát (6*60perc) jelent. Hogy mennyit kell tanulnod az rajtad múlik, ha nem túlzottan érdekel s magolod, akkor viszonylag sokat, ellenben, ha érdekel s csak úgy ragad rád, akkor pedig önszántadból fogsz tanulni s olvasni. Biztosan maradna időd bulizni vagy együtt lenni a fontos emberekkel, bármelyik szakra is mész.


Javaslom olvasd el a "Magán pszichológusi fizetés?"

( http://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__karrier-fi.. kérdésre érkezett #14-es válaszomat, szerintem hasznosnak fogod találni.


Ha esetleg kérdésed van nyugodtan írj privát üzenetet :)

2016. máj. 5. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Pszichológiára nem biosz kémia kötelezően dupla emelt kell, hanem valami humán tárgy is jó oda.

Köszönőviszonyban nincs a két pont elérhetősége, pszichológiára bejutni sokkal könnyebb.

2016. máj. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mennyi éved van még, hogy döntést hozz? Szerintem nagyon gondold meg, én ezt tudnám tanácsolni, ugyanis, ha később a gyakorlatban hasonló munkát végeznél is, a két szak tanterve ég és föld, és egyik sem nevezhető rövidtávú elköteleződésnek.


Általános orvosi 6 év, szakorvosi képzésekben nem vagyok naprakész, de az is 5-6 év szokott lenni, igaz, akkor már tényleg nagyjából gyakorlatban, és azzal foglalkozol, ami ténylegesen érdekelne. A pszichológia pedig 3 alap+ 2 mester, tehát 5 év, de ha ebbe az irányba indulsz el, akkor is vannak az egyetem után mindenféle szakspecifikus képesítések, amiket el kell, illetve erősen ajánlott elvégezni.


Bejutást tekintve, mint azt előttem leírták mindkettőre viszonylag magas és nagyjából azonos pont kell, de orvosira emelt biológia kötelező, illetve emellett még kémia vagy fizika szintén emelt szinten. Pszichológiára ha jól tudom lehet menni magyar, angol, biológia,matek, töri érettségikkel is, és ezek közül egy emelt kötelező(bár mivel a ponthatár magas a két emelt is eléggé erősen ajánlott). Különbség például, hogy orvosin, bár diplomához kelleni fog nyelvvizsga, a bejutáshoz igazából nem sokat ad hozzá, tekintve, hogy a két kötelező emelttel megszerzed a maximálisan adható plusz 100 pontot. Pszichóra, ha csak egy emeltet teszel, mondjuk angolból, plusz felsőfokú nyelvvizsgát, vagy két közép nyelvvizsgát, szintén majdnem megkapod az összes plusz pontot. Ez akkor jó opció, ha tényleg humán beállítottságú vagy, jó vagy a nyelvekből, stb. Szóval én ezeket mérlegelném a helyedben...


Az meg, hogy melyik milyen nehéz... hihetetlenül emberfüggő. Nyilván mindkét helyen tanulni kell. Nézd, én orvosin tanulok, Semmelweisen, és tény, hogy vannak nagyon nagyon húzós időszakok, meg azért kimerítő a 6 év... de az agy is hozzászokik a terheléshez, meg amúgy valakinek alapból olyan az agya, hogy nagyon fekszik neki ez a téma, és nem szakad bele, de azt mondanám összességében, hogy mióta itt tanulok, értékelek minden szabad percet. Pszichón rokonom tanult, már elvégezte, az ő véleménye alapján ott a vizsgaidőszak a nagyon necces, szorgalmi időszakban egyébként nagyon sokat bulizott, kikapcsolódott stb... persze ez nem azt jelenti, hogy semmit nem kellett tanulni. Csak így összehasonlításban orvosin szerintem megéri folyamatosan, pszichón talán évközben jobban el lehet engedni.


Ne haragudj, hogy ilyen terjengős lett, remélem sikerült kimerítenem a témát.

2016. máj. 6. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
2 év múlva érettségizek. Nagyon hasznos volt, köszönöm. Én erősen humànos vagyok és emelt törot és emelt bioszt tervezek érettségire. Valószínűleg akkor pszichológia lesz belőle.
2016. máj. 6. 22:13
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

azzal azért számolj, hogyha magánpraxist akarsz nyitni, ahhoz kell az alapdiploma, az egészségügyi MSC és gyógyítói szakvizsga

persze beteg emberekkel már hamarabb is tudsz foglalkozni, de hogy magánpraxisod egyhamar nem lesz az fix

2016. máj. 6. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
23%
Pszichológiáról nem tudok nyilatkozni, de orvosinál tök felesleges kiemelni, hogy a Semmelweisen, mert mind a 4 orvosit ugyanolyan nehéz elvégezni. Hol X tantárgy nehezebb, hol Y. Azért lássuk be, pszichológusokat lassan kb "minden bokorban" képeznek, míg orvost csak a négy orvosin (SOTE + a 3 legnagyobb vidéki orvosi). Szegeden pl úgy hallottam, hogy nem kötelező az embriológia (fejlődéstan), míg máshol igen, sőt... Pécsen van olyan anatómia tanár, aki direkt erre élezi ki a szövettan vizsgát. Pesten egyben van az anatómia és szövettan (meg a sejbiosz), míg pl Pécsen külön. Tehát ha SOTE-n 5-ös az anatod, de a metszetet elrontod, kezdheted elölről az egész vizsgát, Pécsen ilyen esetben csak szövettanból kell újra vizsgáznod. (Ettől függetlenül ugyanúgy nem tudsz tovább menni a tanulmányaidban, csak ha mindkettő megvan, mivel az anat 2-nek és a szövet 2-nek is előfeltétele az anat 1 és a szövet 1 is.) Pécsen pl külön tárgy a molekuláris sejtbiológia, szigorlati tárgy, Pesten csak anatómiából kerül elő és biokémiából. Pécsen pl ezt kell részletesebben tudni, Pesten mást. Szóval felesleges kiemelni, hogy Semmelweis.... Vannak a SOTE-n is vidéken végzett oktatók, és PhD-znek ott olyanok, akik Pécsen, Debrecenben vagy Szegeden végezték az orvosit és mégis megfelelnek az ottani követelményeknek, mert az alapképzés ugyanolyan jó a vidéki orvosikon is. (Mondom, a pszichóról nem tudok nyilatkozni.)
2016. máj. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
80%
Utolsó: remélem tudod, hogy pszichológust sem "minden bokorban" képeznek.
2016. máj. 17. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Én pszichológusként végeztem, igaz, hogy az ELTE-n, tehát arról tudok nyilatkozni. Nálunk a suli mellett sokan dolgoztak, amit orvosisoktól nem igazán szoktam hallani, szóval szabadidő tekintetében a pszichó vezet, toronymagasan, már csak azért is, mert nálunk nem volt annyira kötött az órarend. Bekerülni mindkettőre nehéz, szerintem is kell pszichóra vagy két emelt vagy két nyelvvizsga (végzéshez is kell kettő-egy alap meg egy közép), de szerintem nagyon nem mindegy, hogy magyar-töriből vagy biosz-kémia/fizikából kell a két jól sikerült emeltet összehozni. Bent maradásról annyit, hogy nálunk senkit nem rúgtak ki, aki elment, az azért, mert nem tetszett neki a dolog, vannak ugyan nehezebb tárgyak, de tanulással azok is abszolválhatók. Amúgy a pszichóval úgy érdemes tervezni, hogy az csak egy alapdiploma ahhoz, hogy elvégezhesd azokat a további, fizetős képzéseket, amik lehetővé teszik, hogy pszichológusként praktizálj (4 év klinikai szakképzés-200e/félév, módszerspecifikus képzés, plusz 150 óra önismeret).
2016. máj. 19. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!