Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Most akkor tulajdonképpen mi...

Most akkor tulajdonképpen mi is a különbség főiskola és egyetem között?

Figyelt kérdés

Vannak főiskolák és egyetemek. Mint például az ELTE, meg a GDF.

Amikor kérdőívekben felteszik azt a kérdést, hogy legmagasabb iskolai végzettsége, ott van, hogy ugye érettségi, főiskola, egyetem. Most ha én speciel az ELTE-n végeztem, akkor egyetem? Mert elvileg a Bologna rendszerben a kettő egy és ugyanaz, a mesterképzést végzetteknek szól az egyetemi titulus. De itt változtatgatnak például BGF -> BGE.

Akkor most a főiskolai végzettség az alapszak (függetlenül attól, hogy hol végezted) és az egyetemi az meg a mester?



#egyetem #főiskola #bologna-rendszer
2016. máj. 25. 00:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Elméletileg már ezt a két fogalmat el lehet hagyni, mert van Bsc meg Msc képzés és ennyi (alapszak-mester).


Gyakorlatilag bárhova mész majd egy gábordénes, zskf, nyíregyházi, sb. papírokkal kiröhögnek a munkáltatók, tehát érdemes egy normális egyetemet választani.

2016. máj. 25. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az egyetem egy magasabb rang, szigorúbb követelményeket kell teljesítenie egy intézménynek ahhoz, hogy egyetem lehessen: ha jól emlékszem, fôleg kutatással kapcsolatos elôírásokban van különbség.

Pl. fôiskolának - emlékeim szerint - nem is lehet doktori iskolája.


A këpzés szempontjából viszont lényegtelen, hogy fôiskola vagy egyetem. Fôiskolán ugyanúgy szokott lenne mesterképzés, és az ugyanolyan egyetemi végzettséget ad, mint egy egyetem.

Persze ha híresen gagyi intézményben végzed (és ezek általában fôiskolák), akkor a munkaerôpiacon azért simán lehet, hogy a diplomád nem fog annyit érni, mint egy színvonalasabb fôiskola vagy egyetem papírja.

2016. máj. 25. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Főiskolának is lehet doktori iskolája, semmi sem tiltja.


Az egyetemekkel szemben támasztott követelmények:


o legalább két képzési területen jogosult mesterképzésre, valamint legalább két tudományterületen doktori képzésre és doktori fokozat odaítélésére;

o munkaviszony, illetve közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott oktatóinak, kutatóinak

o legalább ötven százaléka tudományos fokozattal rendelkezik;

o legalább három egyetemi karral rendelkezik;

o tudományos diákköröket működtet;

o az általa indított szakok egy részén képzéseit képes idegen nyelven folytatni.


A főiskolákkal szemben támasztott követelmények:

o a teljes munkaidőben foglalkoztatott oktatóinak létszáma eléri a 35 főt

o munkaviszony, illetve közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott oktatóinak, kutatóinak legalább egyharmada tudományos fokozattal rendelkezik


Ebből következik az is, hogy ha egy főiskolán a legnagyobb professzorok is lehetnek, ha nincs két doktori iskolája vagy három egyetemi kara, akkor nem válhat egyetemmé.

2016. jún. 16. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!