Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy számítják az érettségi...

Hogy számítják az érettségi pontokat?

Figyelt kérdés
Megy a pacsi;)
2017. ápr. 16. 09:45
 1/3 anonim ***** válasza:
Szinte naponta megkérdezik ezt a kérdést itt, úgyhogy vagy itt nézd vissza, vagy olvasd el felvin!
2017. ápr. 16. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Felvi.hu


"A felvételi összpontszám, vagyis a jelentkezők rangsorolása alapjául szolgáló eredmény maximálisan 500 pont lehet, amely az alábbiakból adódik össze:


tanulmányi pontok (a középiskolai és érettségi eredmények, maximum 200 pont),

érettségi pontok (a szakon meghatározott két tantárgy érettségi eredménye, maximum 200 pont),

többletpontok (maximum 100 pont: többletpontot kaphatsz például nyelvtudásért, versenyeredményért, emelt szintű érettségiért stb.).

Az alapképzésre és az osztatlan mesterképzésre jelentkezők felvételi összpontszámát kétféleképpen is ki lehet számolni:


tanulmányi pontok + érettségi pontok + többletpontok,

érettségi pontok kétszerezésével + többletpontok.

Ezek közül automatikusan a jelentkező számára kedvezőbb módszerrel számítják ki a felvételi összpontszámot.


A pontszámításról bővebben a Tájékoztatóban »


Alapképzésre, osztatlan mesterképzésre csak az a – legalább érettségi bizonyítvánnyal rendelkező – jelentkező vehető fel, akinek az emelt szintű érettségiért, a nyelvvizsgáért, illetve az OKJ-ért járó többletpontokkal együtt, de más jogcímen adható többletpontok nélkül számított pontszáma eléri a 280 pontot (ez az ún. jogszabályi minimum ponthatár), továbbá eléri az adott képzésen megállapított ponthatárt.



1. Tanulmányi pontok

A tanulmányi pontok (maximum 200 pont) a következőképpen számolhatók ki.


Először az alábbi öt tantárgy utolsó két tanult évfolyamának év végi érdemjegyeit kell összeadni, majd az így kapott eredményt megszorozni kettővel. Az így kapott eredmény adja a tanulmányi pontok legfeljebb 100 pontot képező részét.


Az öt tantárgy a következő:


magyar nyelv és irodalom (évenként a két jegy átlaga kerekítés nélkül),

történelem,

matematika,

egy legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom),

egy legalább két évig tanult (vagy két, legalább egy évig tanult) választott természettudományos tárgy (biológia, fizika, kémia, földrajz [földünk és környezetünk], természetismeret, természettudomány).


Ezután az érettségi bizonyítványban szereplő négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv, illetve utóbbi hiánya esetén egyéb érettségi vizsgatárgy) és egy szabadon választott érettségi vizsgatárgy százalékos eredményeinek átlagát kell egész számra kerekíteni. Ez szintén maximum 100 pont lehet.


A középiskolai és az érettségi eredmények összege lesz a jelentkező tanulmányi pontszáma. Fontos azonban, hogy a fent felsorolt eredmények mindegyikével rendelkezzen, máskülönben nem számítható számára tanulmányi pont.



2. Érettségi pontok

A felvételi összpontszám másik felét az érettségi pontok adják (maximum 200 pont), amely két vizsgatárgy százalékos eredményéből számolható ki. (Érettségi vizsgatárgyanként maximum 100-100 pont kapható.) Az érettségi pontok száma egyenlő az adott vizsgatárgyból az érettségin elért százalékos eredménnyel (vagyis ha valaki 78%-osra érettségizett, akkor az 78 pontot ér).


A választott szakon érettségi követelményként meghatározott vizsgatárgyakat a Felvi.hu Egyetemek, főiskolák menüpontjában lehet megnézni. Amennyiben követelményként több érettségi tárgyat választható módon írtak elő (azaz a vizsgatárgyak között „vagy" szerepel), akkor a jelentkező számára legkedvezőbb két tárgy eredményéből kell számolni az érettségi pontokat. Ha mindkét tárgyból 100 százalékosan teljesített, akkor jön ki a maximális 200 pont.


Ilyenkor nincs különbség a középszintű és az emelt szintű vizsgán elért eredmények között. Ha a jelentkező emelt szintű érettségit tett bármelyik vagy akár mindkét itt figyelembe vett tantárgyból, akkor ezt többletponttal honorálják.



3. Többletpontok

A tanulmányi és érettségi pontokon kívül (200 pont +200 pont) különböző jogcímeken további maximum 100 többletpont szerezhető.


Kötelező többletpontot adni emelt szintű érettségiért, nyelvvizsgáért, valamint esélyegyenlőségért (hátrányos helyzet, fogyatékosság okán, gyermekgondozásért). Képzési területenként adható többletpont tanulmányi (pl. OKTV, SZÉTV, TUDOK stb.) és művészeti versenyeredményekért, az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakirányú, emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítésért, illetve sporteredményért."

2017. ápr. 16. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi, kedves 2-es;)
2017. ápr. 16. 18:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!