Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » ELTE csillagászatról valaki...

ELTE csillagászatról valaki mesélne?

Figyelt kérdés
Lenne pár kérdésem. Pl, hogy fizika Bsc vagy földtudományi Bsc-vel kellene kezdeni? Mik a követelmények? Mennyire kell megnyomni a fizikát az elején? Hasznos tippek? Mire figyeljek esetleg még középiskolában (11-es vagyok most)? Előre is köszönöm. 17/L

2017. ápr. 17. 19:49
 1/2 anonim ***** válasza:
62%

Álláslehetőség nem sok van..

Fizika BSc-t ajánlom amúgy, rengeteg fizika van MSc-n is.

2017. ápr. 17. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Geofizikus vagyok, az ELTE-n tanultam, majdnem csillagászatra mentem és van egy pár csillagász barátom/ismerősöm. :)

Ismerek csillagászt, aki fizika BSc-ről lett az, illetve ismerek olyat, aki földtudományról került oda. Mind a kettő remek szakember, ilyen szempontól mindegy, hogy melyiket választod, az oda vezető rögös út, illetve a később felvetődő alternatívák tekintetében.

Egy hasonló kérédse már adtam választ ezen az oldalon, ez Neked is hasznos lehet, így bemásolom ide, ha nem gond :)

Lehet, hogy nem teljesen idevág, de a lényeget megtalálod benne, szerintem:


"1. Mehetsz Fizika alapszakról. Ekkor az BSc-s diplomád Fizikus lesz csillagász szakiránnyal.

>> Ez esetben, még meggondolhatod magad és még elmehetsz bármilyen más fizikusi mesterképzésre, akár egyéb mérnöki területeken is elfogadhatják ezt a diplomát.

>> Ha úgy gondolod mégsem mész továbbtanulni egy fizika alapszakkal is lehet már állást találni (Pl. Bosch, vagy akár Morgan Stanley (igen jól olvasod, pénzügyi cég ;) - és ezek csak a nagyobbak)

2. Mehetsz Földtudományi alapképzésről (én erre jártam). Ekkor az alapszakos diplomád: Földtudományi kutató - csillagász szakiránnyal.

>> Ha földtudományi kutató leszel, mindenképpen érdemes továbbtanulnod, mert önmagában ezzel a papírral nehéz állást találni - jelenleg - persze nem lehetetlen :)

>> Földtudósként is lehetsz csillagász, csak egy kicsit nehezebb, mert az alapképzésen jóval kevesebb elméleti fizikát tanulnak, mint a fizikusok, illetve egy csillagász számára nem teljesen optimális a földtudományis tantervi háló, mert túl sok geológussal tanul együtt :)

>> Viszont egy földtudományi alapszakot jóval könnyebb elvégezni mint egy fizikust.


És hát akkor térjünk rá a kutatói létre. Ugyanis egy csillagász nem egy átlagos munkavállaló, hanem mindenképpen kutatói életpályát jelent. Manapság egy csillagász munkája nem olyan, mint az amatőrcsillagászok tevékenysége. Vizuális észlelések alig vannak, inkább "száraz" adatelemzés az egész (persze van kivétel) és persze mindemellett állandóan cikkeket kell olvasni, meg írni, meg konferenciára járni előadást tartani... stb tényleg kutatni. Sok szorgalmat, önképzést és önállóságot kíván az ilyen szakma. Valakinek ez bejön :) - nekem nem, többek között ezért sem lettem csillagász.

>> Itthon Magyarországon a kutatókat nem igazán fizetik meg, egy frissdiplomás kb 200-220 bruttót kap kézhez (és nincs cafetéria), ami nettó 130-150.000 Ft + a pályázatokból befolyó random összegek. Nyilván ez a bérezés az idő múlásával növekszik, de lassan, és össze sem lehet hasonlítani a piaci szektorral... És Budapesten nehéz megélni ennyiből egyedül..

>> Ha nagyon jó vagy, és nagyon nyomulsz az egyetemen, akkor nyerhetsz pályázatokat, ösztöndíjakat, amelyekkel külföldi kutatóintézetekben dolgozhatsz, és később akár kint is maradhatsz. Egy jóbarátom így került ki Sheffield-be, egy másik ismerősöm pedig a LIGO-nál dolgozik, az USA-ban, de ha nem csillagász, hanem elméleti fizikus vagy.. van két ismerősöm is, akik pedig a CERN-ben dolgoznak, vagy oda nyertek ösztöndíjat.

>> De ha Magyarországon dolgozol (pl. MTA), akkor is nyerhetsz pályázatokat külföldre, egy másik barátom így volt az Atacama sivatagban nem messze a VLT-től, illetve Tenerifén, meg Dániában.


Na persze ezek csak azok az esetek, ha itthon végzed el a BSc-t és az MSc-t is. Mert itthoni BSc után még mindig elmehetsz külföldre is MSc-re. Két évfolyamtársam (geofizikusok) mesterképzésre más a Skandináv térségbe mentek, az egyik Aarhusba (Dánia), a másik pedig Kirunába (Svédország).


De ehhez az kell, hogy legyen affinitásod a matematikához, a fizikához és a programozáshoz, - igen ezt jól olvastad, ez ma már teljesen elengedhetetlen bármiféle reál jellegű kutatói pályán - illetve legyél elszánt, és legyél hajlandó az önképzésre, az önálló munkára, mert sajnos az egyetemen nem tanítanak meg mindent.


Szóval, ha csillagász, vagy asztrofizikus szeretnél lenni (és ez a kettő sem teljesen ugyanaz..), én személy szerint a fizika szakot javaslom, mert ha mégsem jön be a dolog, mármint a csillagászat, mint munka - és ez simán előfordulhat bárkivel - akkor még mindig válthatsz pályát, mert a fizikus az egy jó alap elég sok mindenhez. Ma már kevésbé számít a végzettség, inkább a tudás. "


Szóval személy szerint a Fizika alapszakot javaslom, de felhívom a figyelmet arra, hogy az sokkal nehezebb, mint a földtudományi (bár az sem könnyű) - persze ezzel nem akarlak eltántorítani, csak éreztetni szeretném, hogy ezt komolyan kell venni.


Azt mondanom sem kell, hogy nagyon fontos a matek-fizika, talán érdemes már tudni deriválni meg integrálni, mikor elkezded az egyetemet, sajnos az ellenkezőéről nem tudok nyilatkozni, mert nincs olyan fizikus ismerősöm, aki ezen tudás nélkül kezdte volna ezt el..

Rettentően fontos a nyelvismeret, de tényleg nagyon nagyon. A tudomány nyelven napjainkban az angol. Angolul van az összes szakirodalom, cikk, és nagyobb konferencia. Ez teljesen elengedhetetlen. NAGYON FONTOS.

És még egy nagyon fontos dolog, a programozás, ma már minden reál területű tudósnak kell tudnia valamennyire valamiben programozni. Mert ennek az egésznek az a lényege, hogy nagyon nagy adatmennyiségből információkat állítasz elő, amelyekből tudományos következtetéseket vonhatsz le.. stb. Persze ebbe még nem kell belevágni így középiskolás fejjel, de egyetemen erre mindenképpen fordíts figyelmet. Ajánlom a Python-t, esetleg a Matlabot, de ha valami a piacon használható nyelvet akarsz, akkor Java, és elvileg úgyis fognak nektek tanítani C-t.


még egy nagyon fontos dolog, amit soha senkinek nem mondanak el az egyetem elején.

Semmit nem fognak a szádba rágni, semmiről nem fogják megmondani, hogy ez fontos, ez kell, ez miért kell, tanulj, miért tanulj. Teljesen magadra leszel utalva és csakis rajtad fog múlni, hogy mit fogsz elérni. Az egyetemen, nem teljes szakembereket képeznek (mármint az ELTE-n), hanem, adnak egy alapot, egy gondolkodást egy személetmódot, a többit neked kell hozzátenned. Ha világszintű kutató akarsz lenni, vagy csak egy egyszerű csillagász aki meg akar élni, akkor is ugyanazt kell tenned, órákon kívül foglalkozni a dolgokkal, odatenni magad és nyomulni, TDK-t írni.. stb.

Mert sajnos egy kutatói karrier ebből áll, és ezzel jár.

remélem nem tántorítottalak el, szívesen válaszolok további kérdésekre is és remélem kielégítő volt a válaszom :)


Nem mondom, hogy ne legyél csillagász, szép szakma, de nem könnyű.

Én is szívesen lennék.. :)

2017. ápr. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!