Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Emelt szintű magyar szóbelin...

Emelt szintű magyar szóbelin voltam már innen valaki az idén?

Figyelt kérdés
Melyik tételeket húzta és melyikkel kezdte a nyelvtannal vagy az irodalommal?Milyennek voltak a vizsgáztató tanárok?

2017. jún. 9. 22:17
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Én csütörtökön voltam.

Hárman mentünk be, megnézték a behívó papírunkat és a személyit, majd ahogy voltunk sorban, úgy kellett egy irodalom és egy nyelvtan tételt húzni. Én a második voltam. Az első Vörömartyt húzta és az egynyelvű szótárakat, én Arany balladáit és a nyelv mint jelrendszert, a harmadik pedig a francia premoderneket és a magyar nyelvtörténet korszakait.

Ezután elkezdtük kidolgozni, lehetett természetesen szöveggyűjteményt illetve kötetet is használni.

Az elsőnek fél órája volt kidolgozni a tételeket, nekem ezen a fél órán felül volt még az ő feleletének az ideje, a harmadiknak pedig a mi feleletünk ideje (tehát ilyen szempontból elsőnek a legrosszabb lenni, mert ott van a legkevesebb idő). Az első ki is futott az idejéből, el se kezdte a nyelvtan tételt, amikor szóltak neki, hogy lassan jöhet... Mondta, hogy a nyelvtant még nem kezdte el, így adtak neki még 2-3 percet, de pörgetni akarták a vizsgázók, mert 19 ember volt kiírva aznapra (ami azért elég sok). Félig-meddig figyeltem az ő feleletére, mert az egyik tanárom azt tanácsolta, hogyha második-harmadik vagyok, fél füllel azért figyeljem, hogy megy a vizsga, mire kérdeznek rá, kedvesek-e, stb.

Az előttem lévő, mivel kevés volt az ideje, a nyelvtanban vétett hibát, illetve az irodalmat se tudta befejezni, de nagyon kedvesek voltak a vizsgáztatók, megnyugtatták, hogy nagyon ügyes, mondták, hogy nyugodjon meg, ne izguljon, rávezették arra, amit kihagyott és elrontott. Végeztek, vissza kellett adni a két tételt és a lapot, amire írtuk a vázlatot, a könyveket is vissza kellett tenni a helyükre, aztán hívták a következőt. Neki is megnézték a behívólevelét, a személyijét, húzott két tételt. Közben én kimentem, úgyhogy ezeket türelmesen megvártam, aztán kezdtem a tételt.

Keveset beszéltem Aranyról (életrajznál csak az életművel kapcsolatos dolgokat érdemes megemlíteni, senkit se érdekel, mikor és hol született meg hova járt iskolába, ha nincs hozzá kapcsolható verse vagy könyve vagy bármilyen - Ottliknál pl. muszáj megemlíteni, hogy a kőszegi alreáliskolába járt, mert az ihlette az Iskola a határont is). Ezután rátértem, mi is az a ballada, miért írt Arany balladákat, balladái csoportosítása, majd elkezdtem rendesen a feladatot (3 balladán kellett bemutatni, hogyan jelenik meg a bűn és bűnhődés motívuma). Elmondtam az Ágnes asszonyt, elkezdtem A walesi bárdokat, aminek a felénél leállítottak: "jó, látjuk, hogy tudod, ugorjunk inkább a harmadik balladára, mert nem lesz idő a nyelvtan tételre" :'D a harmadiknak a Tetemre hívást választottam, elmondtam azt is, majd mondták, hogy akkor nyelvtan. Elmondtam egy általános bevezetőt a nyelvről, megoldottam a feladatot (egy mondatból, aminél összekeverték egy kicsit a betűket meg hozzájuk tűztek még pár betűt kellett egy értelmes mondatot csinálni. Madách Az ember tragédiájából volt a leghíresebb idézet: "Mondottam ember, küzdj és bízva bízzál". Itt megemlítettem azért, miből van az idézet, azért egy emelt magyar érettségin szerintem illik:'D aztán elmondtam a nyelvi szinteket, és mondtam, hogy részemről ennyi, valami kérdés esetleg? Ülnek, gondolkoznak, aztán az egyiknek beugrott egy aprócska bakim, kérdezi: "Tudod, ki volt Vörösmarty korában a legnagyobb kritikus?" gondolkodom, hogy kapcsolódik eg a nyelvtanhoz:'D mondtam, hogy most nem jut eszembe. Vizsgáztató: "Gyulai Pál". Nézek rá, nekem ez továbbra se rémlik egyik nyelvtan tételből se (meg voltam róla győződve, hogy a nyelvtannal lesz valami, mert arról tényleg kb. 5-10 mondatot mondtam, és ennyi). Vizsgáztató mosolyogva: "Ő adta Aranynak a Kapcsos könyvet, nem Jókai, amit te mondtál". Én teljesen elsápadok, rögtön elkezdik, hogy jaj semmi baj, csak ennyi hozzáfűznivalójuk lett volna, nagyon ügyes voltam, köszönik szépen, viszlát. Aztán kimentem én is.

Úgyhogy szerintem nagyon jól ment, tényleg nagyon kedvesek voltak a vizsgáztatók is, remélem, maximum 1-2 pontot fognak levonni, bár akivel eddig beszéltem (tanárral is), mind azt mondta, hogy szerintük nem fognak pontot levonni, a Gyulai Pálos dolgot is csak azért mondták, hogy ők is mondjanak már valamit:'D úgyhogy nagyon remélem, hogy tényleg így lesz:)


Remélem, elég részletes voltam, de ha valami kérdésed lenne még, írj nyugodtan^^

2017. jún. 10. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!