Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a jó. Takar ez a tétel cím?

Mi a jó. Takar ez a tétel cím?

Figyelt kérdés

Az internetes szövegek jellemzői


Mit kellene ide ehhez a nyomorult nyelvtan tétel címhez írni? Köszönöm a segítséget előre is.



2017. jún. 17. 14:08
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudsz magyarul, vagy mi a baj? A tétel arról szól, mi jellemzi az internetes szövegeket. A nem internetes szövegekhez képest. Gondolkozz el egy kicsit, miben más a neten írni? Vannak-e esetleg olyan jellemzők, amik csak a netes szövegeknél jelennek meg? Pl. hangulatjelek, rövidítések, elhagyják az ékezeteket, írásjeleket, nagybetűket stb.
2017. jún. 17. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

nekem "Az informatikai társadalom hatása a nyelvhasználatra" tételem van, de sztem az kb ugyanazt takarja úgyhogy tessék:


Információs/informatikai társadalom: Az utóbbi 10-20 év társadalmára mondjuk. → Az információ egyszerű, gyors, széleskörű terjedése nyomán kialakult társadalom.

Internet, e-mail, mobiltelefon, sms, chat: elterjedésük befolyásolja a mindennapi nyelvhasználatot, csökken a távolság; felgyorsult a világ.

Következmények a mai nyelvhasználatban:


Erős angolosodás – a számítógép nyelve többnyire angol – sok új idegen szó jön a magyarba. Pl. CD, pendrive, sms, chat, email, google, stb.


• Sokszor megragad az új szavak magyar megfelelője, pl. computer → számítógép; search → tallózás; save → mentés, stb.

• (Több idegen szó magyar megfelelője azonban nem terjedt el igazán – pl. internet – világháló)


• Viszont gyakran használunk angol szavakat úgy, hogy meg van rá magyar szavunk is – magyar helyesírással/nyelvtani szerkezettel (pl. lájkol – tetszik, shoppingol – vásárol, stb.)

Az internetes nyelv sokkal lazább, szlengesebb, mint a nyomtatott irodalom/sajtó nyelve

• Egyrészt, mert az internet elsősorban a fiatalokra összpontosít; ők mindig hamarabb tudják felvenni a lépést a haladással, technikai fejlődéssel.


• Másrészt, mert bárki feltölthet bármit az internetre → már nem alapkövetelmény a nyelvi igényesség (pl. blogok, internetes újságcikkek) – Nincs cenzúra/kontroll, emiatt a sok hasznos információ mellett ugyanúgy ömlesztve kapjuk az igénytelenebb szövegeket is az internetről.

A felgyorsult világban mindenki minél gyorsabban és egyszerűbben akar közölni dolgokat – ez formálja az sms-nyelvet; → minél kevesebb karakterből kell, hogy kijöjjön a mondanivaló.

Gyakori kifejezésmódok és nyelvhasználati hibák a számítógépes- és sms-nyelvben:

rövidítések:

• hogy – h; vagy – v; vagyok – vok; egyszer – 1szer;

valaki – vki; szerintem – sztem;

 helyesírás torzítás

• kiejtés utáni írás pl. teccik, láccik, szeressük, stb.


• kis- és nagy kezdőbetűk nincsenek megkülönböztetve


• hosszú magánhangzók rövidülése

 írásjelek:

• vessző elhagyása gyakori


• halmozott írásjelek: !!!, ???, stb.


• hangulatjelek (vizuális jegyek használata emotív funkcióval bír)

divatszavak, divatkifejezések, töltelékszavak, szleng

Előnyök:


- lehetőség a sűrű kapcsolattartásra

- kevesebb időt igényel az írás

- könnyebb ismerkedési lehetőség

- a rövidítések, hangulatpótló elemek által a nyelv bővül

 

Hátrányok:


- túl sok angol kifejezés, melyeknek nincs magyar megfelelője

- a nyelv torzul, infantilis (köcce = köszi) kifejezések is helyet kapnak

- rövidítéseket fixálódhatnak (vagyok = vok)

- a kézírás készsége visszafejlődik

- a rövidített fogalmazás miatt a szövegértési képesség csökken

- a szabványos levélforma kihalóban van, a hivatalos levelek formája elvész

- helyesírási hibák használatával a nyelv romlik (lehet tudatos használat, de lehet a gyors gépelés miatt is)

2017. jún. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!