Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek van abban valami,...

Szerintetek van abban valami, hogy jó orvos bármelyik magyar diplomával lehet az ember, de sikeres, ismert orvosnak alap a Semmelweis?

Figyelt kérdés
Dr. Benyó Gábor, Dr. Novák Hunor, Dr. Krasznai Zsolt, Dr. Zacher Gábor, Dr. Krisztina Csernus Philips, Dr. Csernus Imre, Dr. Gyarmati Andrea, Dr. Lénárd Rita, Dr. Kunetz Zsombor, Dr. Kovácsy Zsombor, Dr. Drajkó Zsombor..stb egyedül Dr. Tizedes György végzett Pécsett az ismert orvosok közül, illetve Dr. Várkonyi Andrea Szegeden, de ő nem orvosként lett ismert. Nyilván, a szakmán belül sok elismert orvos végzett a PTE-n, SZTE-n vagy a DE-n. Én az országos ismertségről beszélek. És hiába dolgoznak vidéken végzett orvosok Budapesten, akár adjunktusi, docensi, professzori beosztásban (pl. SOTE uro klinika, aneszt osztályvezető docens stb), ők nem szerepelhetnek országosan, csak a Semmelweis diplomások.

2018. okt. 5. 21:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
96%

Egyrészt az általad felsorolt orvosok közül Novák Hunoron, Zacheren és Csernuson kívül senkiről nem hallottam, legfeljebb még 1-2-ről említés szintjén, pedig nem egy kő alatt élek. Úgyhogy ez az ismertség szerintem elég relatív.

Másrészt pont azért nincs köze az egyetemhez, amit te is mondasz: ez nem szakmán belüli elismertség. Ha az összes klinika összes osztályvezetői pozícióján SOTE-n végzett ember ülne, akkor oké, érdemes elgondolkodni, miért van ez, de ennek ehhez egyedül annyi köze van, hogy a vidéki egyetemeken végzett orvosok jelentős hányada nem szívesen menne Budapestre és vica versa. Magyarul, ha a média számára szükség van egy orvosra, valószínűleg Budapesten keresnek egyet (mert ott van közel), ahol nagyobb eséllyel futnak bele egy exSOTE-sba. Illetve Budapesten több az ember, statisztikailag több olyan eset történik ott, amivel kapcsolatban ottani orvosokat meg lehet keresni, hogy mondjanak valamit.

Harmadrészt az, hogy ezt nevezzük sikernek? Bocsánat, de nagyon nem szívesen feküdnék be egy olyan orvos szikéje alá, aki számára az a siker, hogy hetente adhat egy interjút és megismerik az utcán. Csinálja, ha belefér az idejébe és van kedve hozzá, de ne ez legyen a prioritás. Illetve ehhez kapcsolódóan, ha valakinek pont az a "siker", hogy sikerül elkerülnie a közvéleményt? Nem akar nyilvánosan szerepelni, ha nagyon kell, elmondja a véleményét kamerán kívül, de nincs benne ez a mértékű megmutatkozási vágy? Akkor ő nem sikeres?

Ha valaki nagyon szerepelni akar a nyilvánosság előtt, előbb-utóbb megtalálja a módját. Függetlenül attól, hogy orvos vagy sem. De amit mondasz, az színtiszta korreláció, nem pedig regresszió; magyarul kapcsolat van köztük, de nem ok-okozati viszonyról van szó.

2018. okt. 5. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

"Másrészt pont azért nincs köze az egyetemhez, amit te is mondasz: ez nem szakmán belüli elismertség." Tehát a szakmán belüli elismertségnek szerinted akkor az egyetemhez van köze, ahol az adott orvos végzett? Az, hogy X orvos mennyire lesz elismert a szakmában, az nagyban függ a diplomaszerzés helyétől, ha jól értem?

"Illetve Budapesten több az ember, statisztikailag több olyan eset történik ott, amivel kapcsolatban ottani orvosokat meg lehet keresni, hogy mondjanak valamit." Budapesten él 2 millió ember, vidéken (200 fős falvak és 200 ezer fős nagyvárosok is, de ugye ugyanaz a kettő, hisz vidék-vidék, mindehol kapálnak) meg 8 millió él. De oké. Matematika 1-es, leülhetsz.

"a vidéki egyetemeken végzett orvosok jelentős hányada nem szívesen menne Budapestre és vica versa" Ez nettó hazugság. Sok vidéki fiatal van, aki egyszerűen anyagilag nem engedheti meg magának a budapesti egyetemi életet, de orvosi diplomával szeretne a fővárosban élni, dolgozni. És fog is... Sokan pedig a főváros közelében élnek, nem feltétlen légi távolságban, hanem oda a legjobb a közlekedés, oda jutnak el leggyorsabban, de utána visszaköltöznek pl a szülővárosukba/falujukba. Attól, hogy valaki a SOTE-n tanul nem feltétlenül akar Budapesten praktizálni, és vica versa, POTE/DOTE/SZOTE diplomával is sokan mennek Budapestre rezidensnek.a

2018. okt. 5. 22:32
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen nem, semmi alapja.


A listád teljesen szubjektív, nem attól lesz egy orvos „ismert”, mert szerinted az. Sikeres meg főleg nem.


A listád olyan neveket tartalmaz, akik közül az átlagember jó, ha 2-ről hallott. És vannak köztük olyanok, akik orvosként nem sokat tettek le az asztalra, inkább médiasztárok. Míg sokkal ismertebb nevek, akik tényleg orvosként vagy kutatóként lettek híresek, lemaradtak...


Kutatóként vegyük pl. a világhírű Buzsáki Györgyöt, aki megkapta a Brain-price-ot, az agykutatás Nobel-díját. Nem a Semmelweisen végzett, hanem Pécsen: [link]


De dr. Papp Lajos szívsebész is kimaradt, és még sokan mások...


Az, hogy te csak a listádban szereplő neveket ismered, az csak a te tájékozatlanságodat bizonyítja.


Az is érdekes, hogy dr. Várkonyi Andreánál kiemeled, hogy „nem orvosként lett ismert”, de dr. Gyarmati Andreánál már megfeledkezel erről. Ez meg a szokásos kettős mérce.


Tehát csak a szokásos trollkérdés, mivel megint unatkozol.

2018. okt. 5. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

" Nyilván, a szakmán belül sok elismert orvos végzett a PTE-n, SZTE-n vagy a DE-n. Én az országos ismertségről beszélek." Ebből melyik szó nem volt érthető, kettes? :)

Buzsáki... Oké, agykutató. De ha annyira világhírű, miért nem írt róla egy országos sajtóorgánum sem SEMMIT? Rágugliztam a nevére: pte.hu (hazabeszélnek), blog.hu oldalak, buzsakilab.com meg valami vasárnapihírek noname oldal. Se index, se 444, se Népszava, se Origo, se Magyar Idők, se Mérce, se 24, se Magyar Narancs stb. Egy országos online médium se írt róla semmit. Egy szót se.

2018. okt. 5. 22:48
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

#4:

„De ha annyira világhírű, miért nem írt róla egy országos sajtóorgánum sem SEMMIT?”

Hadd idézzelek téged: „Ez nettó hazugság.”

Mindegyik írt róla. Gúgli is megtalálja. A hiba a te készülékedben van.

„Se index”: [link]

[link]

„se 444”: [link]

„se Népszava”: [link]

„se Origo”: [link]

„se Magyar Idők”: [link]

[link]

„se 24”: [link]


„Egy országos online médium se írt róla semmit. Egy szót se.”

Majd ha megtanulod használni a gúglit, akkor talán nem égsz be ennyire legközelebb. :D


Ennyit a nagy tájékozottságról. Felesleges rád időt pazarolni.


De inkább ilyeneket írjanak, vagy semmit, mint pl. olyanokat, mint pl. Zacher kapcsán:

[link] [link]

Közben eltelt 6 év, de valami nem változik.


A többi dologra elfelejtettél reagálni...


Eleve előny volt a listádra kerülés szempontjából az, ha valakit Zsombornak hívnak. Drajkó Zsombor szakmailag mit tett le az asztalra eddig 2012-es diplomázása óta? Persze, politiztál meg szerepel a sajtóban, de emellett egy teljesen átlagos fogorvos.


Végezetül megismétlem: nem attól lesz egy orvos híres, sem elismert, hogy te éppen ráírtad erre a teljesen szubjeltív listára...

2018. okt. 5. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Igen, Dr. Drajkó szerepel a médiában. Erről beszélek. Az ő véleményére kíváncsiak az emberek, őt meghívják. Ahogy Dr. Lénárd Ritát is elég gyakran hívják beszélgetős műsorokba az EÜ kapcsán, ahogy Dr. Novák Hunort is. Utóbbi egyébként Székesfehérváron dolgozik, de mégis hívják ilyen műsorokba.... Ja, csak nem, mert a Semmelweis-en végzett?

A linkeléseid szőrszálhasogatások.

A 444-es cikk pl egy köztársasági elnöki kajálásról szól, nem szakmai sikerekről.

A Magyar Időkben is csak említés szintjént szerepel Buzsáki. Illetve az is érdekes, hogy mikor Pécsen volt 3 Nobel-díjas, arról az országos (már felsorolt orgánumok) sajtó egy szót nem írt. Ha a Semmelweis Egyetemen lett volna a találkozó, tele lett volna a magyar internet azzal, hogy Nobel díjasok a SOTE-n. Ha Magyarországon van 3 Nobel-díjas, de nem a Semmelweisen, sőt, mégcsak nem is Budapesten, akkor nem érdekel senkit. Na, erről és az ilyenekről beszélek.

2018. okt. 6. 08:08
 7/13 anonim ***** válasza:
96%

#6:

„Igen, Dr. Drajkó szerepel a médiában. Erről beszélek.”

Én is. De nem attól lesz valaki sikeres, hogy írnak róla.

Mindenképp érdemes szerepelni a médiában? Pl. Amikor pl. Zacherről azt írják, hogy minősíthetetlen hangnemben beszélt a hozzátartozókkal, az jó dolog?

[link]

Aki eddig szerette és tisztelte Zachert, egy ilyen cikk után már nem biztos, hogy fogja. Tehát ha ilyeneket írnak, akkor inkább ne írjanak (az ő szempontjából nézve)...

(egyébként mondatban a dr.-t kis betűvel kellene írni az MTA ajánlása alapján)


„Az ő véleményére kíváncsiak az emberek”

Attól, hogy valaki sokat szerepel a médiában, attól még egyáltalán nem biztos, hogy bárki kíváncsi rá.


„...őt meghívják.”

Az fel sem merül, hogy esetleg másokat is meghívnak, csak esetleg nekik nincs kedvük órákat utazni egy kérdés miatt mondjuk Debrecenből, Szegedről vagy Pécsről? Meg az se, hogy amikor hirtelen kell valakit találni, akkor sokkal egyszerűbb helyben megkérdezni valakit?


„Ja, csak nem, mert a Semmelweis-en végzett?”

Nem. Hanem mert kéznél van. Meg amikor már nem tudnak miről írni, akkor kínjukban írnak az ilyen emberekről, akik amúgy is szívesen mennek oda (míg a többséget egyáltalán nem vonzza ez, a legtöbbünk szemében nem ez a” siker”). A cikkre meg úgyis rákattintgatnak az emberek (akik aztán persze nem olvassákl el, mivel nem érdekli őket), de akkor már van bevétel.


„A linkeléseid szőrszálhasogatások.”

Mivel te azt hazudtad, hogy SEMMIT, azaz EGY SZÓT SE írtak róla, innentől egyértelmű, hogy hazudtál, hiába mentegetőzöl.


„Illetve az is érdekes, hogy mikor Pécsen volt 3 Nobel-díjas, arról az országos (már felsorolt orgánumok) sajtó egy szót nem írt.”

Ezt már egyszer eljátszottad, és már akkor se jött be. De ha még így is lenne, ez csak azt bizonyítaná, hogy a szerinted mérvadó országos médiumok munkatársai lusták kimenni Budapestről. Ez őket minősítené, nem az egyetemeket. De ilyenkor egyébként azt szokták csinálni, hogy átveszik a hírt a helyi lapokból és az alapján írnak valamit. De írnak.


„Ha a Semmelweis Egyetemen lett volna a találkozó, tele lett volna a magyar internet azzal, hogy Nobel díjasok a SOTE-n. Ha Magyarországon van 3 Nobel-díjas, de nem a Semmelweisen, sőt, mégcsak nem is Budapesten, akkor nem érdekel senkit.”

Attól, hogy írnak róla, attól még nem érdekelne több embert. Akinek meg tudnia kell, az akkor is megtudja, ha nem írja meg a zindex meg a zorigó. De egyébként megírja, csak te nem találod meg.


No pápá, nem pocsékolom itt tovább az időmet rád. Egyébként is felesleges ez a vergődés, amit itt produkálsz.

2018. okt. 6. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Én szakmai elismerés alatt a hivatkozások számát,impact factort,közlemények/kutatását és számát,minőségét értem, nem azt, hogy valakit behívnak a mokkába vagy az m1be bohóckodni.
2018. okt. 6. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
97%

Ha te orvostanhallgató vagy, én szégyellem magam helyetted.

Mert egy laikusnak még elnézem, hogy egy Zacher vagy egy Csernus el tudja magát adni a szakterülete Dr. House-aként, és hogy az ő példájukat tartja abszolút sikernek az egészségügy berkein belül, de ha te medikusként gondolkozol így, az nagyon szomorú.

Mert tudnod kellene, hogy ezek az emberek orvosilag nem sikeresek, hanem médiasztárok, celebek, akik az allűrjeiknek köszönhetően lettek országszerte ismertek.

És szerintem egy normális gondolkodású, elhivatott medikus nem ilyen módon akar sikeres lenni, nem az átlagemberek szemében akar sztár lenni, sokkal inkább a szakmájában, választott szakterületén keresi az elismerést.

Innentől pedig fel sem merül benne, hogy ilyen kérdéseket feszegessen, főleg nem hozná elő ezt az idióta Pest vs. vidéki egyetemek témát, ami lerágott csont, és halálosan unalmas. A polgárpukkasztásnak választhatnád valami érdekesebb módját is, mert ez csak simán rém kínos.


Egy hatodéves (SOTE-s) orvostanhallgató

2018. okt. 6. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nem írtam, hogy jobbnak tartanám őket szakmailag. Ahhoz képest, hogy orvosok/medikusok válaszoltak (elvileg),elég szar a szövegértésetek.

Nem mondtam, hogy a szakmában ne lehetne sikeres, aki nem a SOTE-n végzet: "Nyilván, a szakmán belül sok elismert orvos végzett a PTE-n, SZTE-n vagy a DE-n."

Azt se írtam, hogy az országosan ismert orvosok jobbak lennének, nem foglaltam állást ebben. Annyit írtam, hogy az országosan ismert orvosok kivétel nélkül (!) a Semmelweisen végeztek. Kovácsy Zsombor egyébként most írt egy könyvet Iránytű címmel, ami bejárta a magyar sajtót...

Én pusztán arra vagyok kíváncsi, miért csak a SOTE-diplomás orvosok lesznek országosan ismertek, ha úgy tetszik, celebek. Sok PTE/SZTE/DE diplomás orvos dolgozik Budapesten, még SOTE klinikán is, ráadásul vannak, akik magas beosztásban.

Aranyos vagy utolsó. Szépen lavírozol, hogy ne legyél provokatív, nem mondod ki, csak utalsz rá, hogy a szakmai elismertség is elsősorban SOTE-diploma függő. Próbáltad úgy terelni a szót, hogy rejtve maradjon ez a gondolat, mintha szerinted minden tekintetben, később sikerek szempontjából mindegy lenne, hol végez az ember, de azért a végén csak kiemelted, hogy te azért nem "akárhol" vagy medikus. :) Ezt az álszent mellébeszélést nem szeretem. Akkor mondanád ki kerek perec.

2018. okt. 6. 18:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!