Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ti sem értetek egyet a szociál...

Ti sem értetek egyet a szociális ösztöndíjak emelésével?

Figyelt kérdés

Szóval engem baromira dühít, hogy a szociális ösztöndíjakat emelik, miközben a tanulmányi, azaz teljesítmény alapú ösztöndíjak ehhez képest sehol nincsenek.

Mivel nem vagyok jogosult a szociális ösztöndíjra (és nem akarok csalni), így nekem a belemet is ki kell dolgozni, hogy 25-30 ezres ösztöndíjat kapjak, miközben mások 0 teljesítménnyel,csúszással,alacsony átlaggal ekkora vagy még nagyobb összeget kapnak, legtöbbször a papírokkal ügyeskedve.

Félre ne értsetek, engem nem zavarna, hogy 30 ezer a szoctám, ha mondjuk mérnöki szakon 4,5 körül átlagra mondjuk 40 ezret kapnék, de sajnos nem így van.



2018. okt. 22. 19:52
 1/9 anonim ***** válasza:
56%
Valóban felháborító, egyet értek veled!
2018. okt. 22. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

Részesülhetek következő évtől valószínűleg szociális ösztöndíjban(jelenleg önköltséges hallgató vagyok).


Én egyetértek vele, mivel tudom hogy mit jelent ez azoknak akik tényleg rászorulnak. Havi 30000 Ftból megoldhatja magának a szerény körülmények között élő hallgató az étkezését például, ha a szülei nem tudják támogatni.

2018. okt. 22. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
68%
Csak sajnos nem mindig azok veszik igénybe akiknek valóban jár! Természetesen akinek valóban rossz az anyagi helyzete az más, de ahogy a kérdező is írta sokan csalnak vele, ezért bosszantó.
2018. okt. 22. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
84%

Szomorú, hogy te azt gondolod, hogy ugyanannyi az esélye annak a hallgatónak elérni a 4.5-t, akinek kajára is alig telik és esténként árufeltöltőként nyomul a sarki Tesco-ban, mint neked és egy tizessel sem támogatnád jobban, hogy ne bukjon ki az egyetemről végleg, mielőtt esélye lenne normális életszínvonalat elérni.


Ez a hozzáállás legalább olyan gusztustalan számomra, mint a hazugságok a szoctám papíron. Nem különbözik.

2018. okt. 22. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Engem nem zavarna, hogy mennyi a szoctám összege, ha legalább hasonló lenne a tanulmányi ösztöndíj.

Én még elég "szerencsés" vagyok, mert mérnöki szakon tanulok, így viszonylag "magas" ösztöndíjat kapok, de aki bölcsészkaron,orvosin,gyógyszerészetin van, azoknak kiszúrják a szemét 6-10 ezer forinttal!!!

A szoctámmal pedig a hallgatók 90%-a visszaél, legalábbis a környezetemből véve. Legújabb telefonok,cigi,buli heti 2x,ide-oda utazgatások stb.

2018. okt. 23. 09:40
 6/9 anonim ***** válasza:

Én sem értek vele teljesen egyet... Igen, annak nagyon nagy segítség, aki ténylegesen rászorul, viszont egyrészt sokan csalnak, másrészt pedig szerintem rengeteg támogatást kapnak a többiekhez képest.


Én átlagos háttérrel rendelkezem (együtt nevelnek a szüleim, dolgoznak, átlagosan keresnek, senki sem beteg stb.) és szerencsére támogatnak is a szüleim. Nem kaptam kollégiumot, mert túl jónak bizonyult a szociális helyzetem, így kapásból elmegy 80.000 forint az albérleti díjra (lakótárssal), erre még jön a rezsi, utazás, egyetemi költségek (pl. könyvek), kaja és a többi, ami rengeteg pénz. Mindezt úgy, hogy én egy forintot nem kapok, mert semmilyen támogatásra nem vagyok jogosult. A szociális helyzetem "túl jó", tanulmányi alapú ösztöndíjakra pedig elsőévesként nincsen lehetőségem pályázni (amúgy nálunk is ilyen 6-10.000 forint). Úgyhogy rengeteg pénzt el kell költeni ahhoz, hogy egyetemre járjak és ez igencsak megviseli a kasszát, még úgy is, ha nem számítok rászorulónak. Ezzel szemben mások kaphatnak kolit (ami nálunk nincsen kereken 10.000 forint), kaphatnak rendszeres szociális támogatást és még ezen felül is van pl. rendkívüli szociális ösztöndíj, Bursa Hungarica, az egyetem átvállalhatja a koli költségét is. Szerintem ez aránytalanul sok és tényleg sok a csalás (pl. papírokat hamisítanak, gyorsan papíron kirúgatja magát a szülő, bejelentkeznek máshoz lakni stb., stb.). Amíg én számolom, hogy mire mennyit költök és mi miből jönne ki a legjobban, addig a "rászorulók" hetente járnak shoppingolni, bulizni, kocsmázni, kirándulni stb., ami szerintem kissé furcsa.

2018. okt. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Mostanában már elég nehezen lehet csalni, mivel az emelkedő összegek miatt sokkal jobban ügyelnek ezekre. Pl olyanokat néznek, hogyha a havi kiadás több, mint a bevétel, akkor egyből kuka a pályázat. Így ha úgy akar valaki csalni, hogy kirúgatja magát a szülő a munkahelyről, de közben meg jönnek a 100ezres csekkek, akkor kiszűri a rendszer, hogy ez nem reális pl egy minibálbérrel. A lakhatással nehéz csalni, mert igen kevés pont jár rá, még akkor is, ha az ország másik végén laksz (na ezzel nem értek viszont egyet:). Hidd el, hogy megérdemli, aki megkapja ezt. Lehet, hogy eljár bulizni, meg vesz magának ezt azt. Lehet eddig nem tudott, mert olyan körülmények között élt, hogy nem volt rá lehetősége. Neked miért fáj ez? Gondolom mivel nem szorulsz rá, ezért van rendes ellátásod, ruhád, cipőd, néha el tudsz menni ide-oda, kapsz zsebpénzt. Más nem, más szoctámogatást kap:)
2018. okt. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Nem azzal van a bajom, hogy ki mennyi szoctámot kap, hanem hogy a tanulmányi (valódi teljesítmény alapú) ösztöndíjak a közelében sincsenek a szoctámnak.

És attól még hogy valaki nem jogosult szoctámra, nem jelenti, hogy egyből jól is él. Ahogy fentebb is írták, ha nem kap kolit és albérletbe kényszerül az ember, akkor máris "rosszabb" helyzetben lesz anyagilag.


És hidd el, nekem is jól jött volna egyetemkezdéskor az az 50-60 ezres egyszeri támogatás, meg a rendszeres szoctám.

2018. okt. 27. 09:39
 9/9 anonim ***** válasza:
Képzeld, aki koliba megy szociális alapon, annak pont kell az a szoctám, hogy legyen miből fizetni a kolit meg az önálló életet. Ugyanott vagy, mint a szoctámos, csak te családból kapod a pénzt, ő meg az államtól.
2018. okt. 27. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!