Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Elmondaná nekem valaki, hogy...

Elmondaná nekem valaki, hogy József Attila miért számít "példaképnek"?

Figyelt kérdés
Iskolákat, épületeket, díjat neveztek el róla, sőt még a magyar költészet napja is az ő szülinapján van, amikor ő semmit nem csinált, csak leírta a szenvedéseit versekben, és megölte magát. Iskolában is tanítják a depressziós verseit (elvégre melyik nem az), de ezzel mi a céljuk. Azt várják, hogy én is ilyen legyek, ha felnövök. Bár ellenpéldának pont tökéletes.

2018. dec. 10. 23:34
 1/8 A kérdező kommentje:
Elnézést, a céljuk és a felnövök szavak után kérdőjelet akartam írni.
2018. dec. 10. 23:36
 2/8 anonim ***** válasza:
89%
Mint író van elismerve, nem mint ember. Senki nem várja el, hogy olyan legyél mint ő és nem azért neveznek el róla dolgokat és tanítják a verseit mert "példakép" lenne. Kaptál egy rossz jegyet mert nem tanultad meg a pályaképét vagy nem tudtad elemezni az egyik versét? :D
2018. dec. 11. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
93%

Ez irodalom. Rohadtul nem példakép. Nem, mint ember, hanem mint költő kell tekinteni rá. A versei művésziek. Van akinek tetszik, van akinek nem. (Ja és nem ölte meg magát már bocs.) Pont azért is volt nagy vita az irodalmi életben, mikor kiadták a naplóját, mert az emberi mivoltja ronthatja a költészeti megítélését.

De ezeket még soksok más költővel, íróval el lehet játszani. Nem csak József Attilával.

2018. dec. 11. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
90%

Elismerik a művészetét, ezért a sok elnevezés. Ettől neked nem kell, hogy a példaképed legyen azt ugyanis te választod magadnak.

A verseit gyerekként utáltam pont az általad említett depresszió miatt. Felnőttként már sokkal inkább megértem és átérzem azokat az érzelmeket amiket kifejez. Ehhez is kell egyfajta érettség, tapasztalat. Ettől függetlenül most sem ő a kedvencem, szerintem Radnóti még a haláltáborban is több életörömmel írt, pedig annál borzalmasabb hely nem sok volt valaha, de ez az én saját véleményem. Nem kell hogy tetsszen egy költő sem, de fogalmazhatnál finomabban is mikor ezt kifejted. Egyébként senki nem várja el, hogy ilyen legyél ha felnősz, de ha te is akkora nyomorban nőttél volna fel mint ő, lehet te se lennél különb.

2018. dec. 11. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
93%
Radnóti mellett az egyik legjobb költőnk. Sajátos természete volt, mint a zseniknek általában.
2018. dec. 11. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
69%

Figyu. Attól még, hogy te egy elkényeztetett, kínyalt hátsójú,hurráoptimista farok vagy, még nem kell ócsárolni azt, akinek olyan természete van, amit nem értesz.

Ő legalább nem fojtotta el, amit érez... Az elfojtás pedig a legrosszabb dolog, igenis meg kell élni, amit érzünk...

2018. dec. 12. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
98%
Azért mert József Attila egy intelligens ember volt, gazdag szókinccsel, zseniális kifejező készséggel és gyönyörű verseket fogalmazott meg. Szerintem is példakép értékű, nekem is ő a kedvenc költőm, és imádom a mély érzelmekkel teli, komoly hangvételű stilusát. Elvileg azért ölte meg magát mert depressziós volt és borderline személyiségzavarban szenvedett.
2018. dec. 13. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
51%
Na, kérdező, csak nem csúszott be egy karó József Attilából? :) Példakép? Ez a zseni több, mint 80 eve elhunyt és még mindig olvassák, sőt oktatják a verseit, ez pl. példaértékű. Rád ki fog emlékezni 80-100 év múlva a családodon kívül? Bármilyen ember is volt, a zsenialitását nem lehet vitatni, ahogy a József Attilához hasonló lelkiállapotú Tóth Árpádét sem, egyszerűen ők ilyen alkatok voltak és ebben volt a zsenijük. Ott van pl. Radnóti Miklós, aki a fogoly táborban optimistább verseket írt, mint Tóth Árpád vagy József Attila a mindennapokban. Egyébként van pár olyan költő, aki nem lehetett valami szimpi emberileg vagy -valamilyen szempontból- vitatható dolgokat vitt véghez, valamilyen okból, de mégis zseni volt, sőt minden kötő életrajzában, versében lehet olyat találni, ami nem tetszik. Pl.: Ady Endre miket művelhetett Párizsban, milyen egoista verseket írt, amikor Lédával vége lett a románcnak? És ott van Petőfi Sándor, aki annak ellenére, hogy volt gyereke, felesége és Arany szinte könyörgött neki, ő mégis elment forradalmat "csinálni", fiatalon meghalni, és hátrahagyott egy árvát és egy özvegyet. Ezzel azt akartam érzékeltetni, hogy még az ilyen zsenikben is lehet hibát találni, ők is emberek, hibákkal, érzelmekkel, csak nekik van egy előnyük hozzánk képest, ők ezeket az érzelmeket át tudják adni a verseikben. Te nem szereted József Attilát, vagy úgy az egész irodalmat, az egy dolog, de bizonyos érettségi szint azért szükséges ahhoz, hogy megértsd ezeket a zseniket és a művészetüket.
2018. dec. 19. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!