Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért van az, hogy az érettség...

Miért van az, hogy az érettségi egyesek szerint könnyű mégis hónapokig kell rá készülni?

Figyelt kérdés

Pontosítok:

Az egyetemisták mindig azt mondják, hogy az érettségi semmi egy zh-hoz/vizsgához képest. S ezt el is hiszem nekik. De ha az egyetemisták napok alatt (előző este, stb) képesek megtanulni a zh anyagot, akkor mások miért szidják az érettségizőket, ha pl egy héttel előtte kezd el tanulni? Számomra elég furcsa ellentét ez.



2019. máj. 11. 18:15
 1/4 anonim ***** válasza:
95%
Nem mindegy, hogy az érettségid 2-es vagy 3-as lesz (főként a felvételi pontok miatt), az egyetemi tárgyak között meg van olyan, amiből elég ennyi is (csak legyen meg a tárgy), vagy nem akarnak jobbat. Van, hogy az egyetemen is kitanulják a belüket a hallgatók (nemcsak pár nappal előtte, vagy előző este kezdenek el tanulni), és mégsem lesz jó. Viszont összességében az egyetemre is igaz az, ami az érettségire: ha az évek alatt folyamatosan tanultál, átláttad az összefüggéseket, érdekel is, amit tanulsz, és van egy kis gógyid hozzá, akkor a vizsgákat szép eredménnyel lehet zárni.
2019. máj. 11. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki össze vissza mondja a dolgokat, sok egyetemista meg azért játsza az agyát. Nagyban függ a saját képességeidtől is hogy mennyit kell tanulni. Ugyanazt az anyagot valaki megérti/megtanulja 1 óra alatt, másnak meg lehet 3 óra. Egyetemen se minden olyan nehéz, voltak tárgyak amikből 1-2 nap tanulással mentem át jó jeggyel, de buktam olyanból amire meg rendesen készültem óráról órára.


Az érettséginek is vannak könnyebb részei, pl egy szövegértésre nem kell sokat készülni, de mondjuk a töri fogalmazást nem tudod úgy megírni, hogy nem tanultad meg a fontosabb témaköröket. 1 hét alatt nyilván nem tudsz 4 évnyi töri anyagot átnézni, azért kell időben nekiállni.


Saját képességek kapcsán meg pl ha jól beszélsz egy idegen nyelven akkor abból érettségi előtt max pár sablonmondatot kell megjegyezned a szóbelire meg a fogalmazáshoz, hogy szépen össze tudd kapcsolni a mondandód, de ha nehezen megy a nyelv nyilván kell pár hónap felkészülni. Itt is hülyének nézik aki szenved a nyelvvel és 1 hét alatt akarja megtanulni.


Egyetemen amúgy gyakran bukhatsz egy tárgyat következmények nélkül, mert felveszed kövi félévben és nem csúszol így se. De ott a pótZh vagy vizsgaidőszakban többször felveheted ugyanazt a vizsgát. Érettségin elhasalsz nem tudsz addig továbbtanulni vagy éppen keresni egy normálisabb munkahelyet. Ha meg rosszul sikerül lehet nem vesznek fel a kinézett egyetemre, nagyobb felelőtlenség az érettségire felkészületlenül menni. Államvizsgára ha valaki 1 hét alatt akarna felkészülni azt is szidnák, mert ennek van úgy nagyobb súlya mint egy gimis esetén az érettséginek.

2019. máj. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azért az érettségi nem mérhető össze egy vizsgával vagy zh-val.


Egyrészt az érettségit országos szinten zajló, központilag állítják össze, és ugyanazt írja Juliska egy határ melletti kis településen, mint egy elit gimnáziumban tanuló Pista mondjuk a fővárosban (nyílván nem ugyanazt a felkészítést kapták). A másik az, hogy még felkészüléssel sem biztos a jó eredmény, az érettségi ugyanis sokszor gyakorlatiasabb, mint arra az iskolában nevelnek (ez jó, csak az nem, hogy ehhez a gyakorlatias gondolkodásmódhoz későn kezdik hozzászoktatni a diákokat), ergó alkalmazni is kell a megtanultakat. Minden érettséginek megvan a maga stílusa, típuafeladatokkal, amiket be kell gyakorolni.


Ezzel szemben egyetemi vizsgák esetében olyan tananyagot kérnek számon, amit fixen leadtak (vagy benne van az előadó által említett könyvben, diában stb), és a feladatok azért nem olyan mértékben komplexek, mint az érettségin.

Az érettségi komplexitását jelzi az is, hogy az emeltek 4 órásak. Lehet, hogy egyetemen is van 4 órás vizsga/zh, de én még nem hallottam ilyenről, illetve ha van, szerintem az valami gyakorlati résszel egybekötött.


A másik, amiért az érettségit nehezebbnek éljük meg, az az, hogy végülis ez az első nagy megmérettetés. Számít a képesség is, de ez meg befolyásolható, fejleszthető. Pl. valaki, akinek évek óta nem kellett semmit tanulnia, 2 oldaltól is elfáradhat, vagy nehezére eshet megtanulni, de ez nem azt jelenti, hogy gyenge képességű. Az meg tény, hogy teher alatt (nő a pálma :D, akarom mondani) jobban teljesítünk. Így ha van 1 éved 250 oldalra, akkor azt 1 év alatt tanulod meg, de ha csak 1 heted van rá, fejen is állhatsz, akkor sem lesz több, szóval abba az időkeretbe kell tudni belezsúfolni a dolgokat.

Plusz a legtöbben gimiben nem tudnak hatékonyan tanulni, ezzel elsőre az érettségire készükéskor szembesülünk, amjd egyetem első-második félévében tökéletesítjük.

Meg persze nem mindegy, hogy miről van szó, pl. a szöveg fogalmakon, megjegyzendő tényeken vagy megértendő logikai összefüggéseken alapul.

2019. máj. 11. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Azért ha belegondolunk ahhoz hogy felvegyenek egyetemre nem árt egy jó érettségi. Egyetemen meg a kettes a legjobb jegy, minden más csak formalitás. Nyilván vannak dolgok, ha Erasmus-ra akarsz menni, vagy valamilyen ösztöndíjat akarsz megpályázni akkor elvárás egy meghatározott átlag, viszont akkor is el lehet mondani, hogy alapvetően ha egy tárgyat egy éppen kettessel végzel el, akkor is el van végezve. És előző este tanulással egyetemen sem lehet jobb jegyet szerezni. Az egy dologra jó: nem buksz meg (már ha szerencséd van).

Az érettségi teljesen más. Én is könnyűnek találtam, sőt 4 év szopás után meglepően könnyű volt, mégis rengeteget készültem rá, főként magamhoz képest, és főleg a szóbeli részre. Ha 4 évig nem melegedni jártál be, akkor igenis jól vehető akadály az érettségi. Viszont annak tétje van, és ez benne a nehéz. Ha szarul sikerül nem vesznek fel, mehetsz megint, ami idő, szülőknek pénz (az érettségi is pénzbe kerül, nameg kell valaki aki felkészít), neked bosszúság. Vagy tanulsz szakmát, de aki alapvetően egyetemre készült az nem biztos, hogy talál olyat ami érdekli, hiszen teljesen át kell fogalmazni az elképzeléseit.


Ha egyszer felvesznek, onnan egy-egy vizsgának sokkal kisebb tétje van. A legrosszabb ami történhet hogy valami olyan dologból buksz meg ami miatt csúszik egy félév. De még az is simán vállalható.. csak a kreditet kell kifizetni, ami akkor bár kellemetlen, azért annyira nem is óriási pénz.

2019. máj. 13. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!