Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan lehet elkerülni a...

Hogyan lehet elkerülni a hallgatói szerződésben foglalt tandíj visszafizetést? Van valami mód, hogy ne kerüljek az utcára?

Figyelt kérdés
Elhasználtam mind a 12 félévemet (szakváltással), de úgy néz ki a 2. szakomat se tudom befejezni és már tiszta depressziós lettem így olyan mély gödörben vagyok, amiből nem fogok tudni kimászni. Min. 1,7 milliót kellene visszafizetnem egyben (gondolom ennél több lesz a kamatok miatt), ha tényleg csak az 50%-át kell visszafizetni ahogy írják és természetesen nincs és talán soha nem is lesz ennyi pénzem. Kérhetnék részletfizetést, de diploma nélkül még olyan munkát se fogok találni, amiből saját magam meg tudnék élni nemhogy törleszteni. Meg olyat is olvastam, hogy állítólag kérvényezni lehet, hogy ledolgozhassam (nekem 6 év), de ott is tanulmányi idő+1 év van arra, hogy törlesszek, ergo 1 éven túl nem lehetek munkakereső, márpedig diploma nélkül biztos, hogy tartós munkanélküliként tudnék csak indítani. Maximum ha közmunkára felvesznek tartósan, akkor kihúzhatom azt a 6 évet és utána elkezdhetem 0-ról építeni az életemet (soha nem volt munkahelyem és 0 munkatapasztalatom van). Az utolsó opció amiről még tudok, ha súlyos pszichés betegség miatt beszámíthatatlan vagyok (bipoláris zavar), akkor eltekintenek a fizetési kötelezettségtől. Szóval ha valaki a híd tetejéről betelefonál a lelki-segély szolgálatnak és öngyilkossággal fenyegetőzik az adóssága miatt, akkor lehet, hogy úgy is meg lehet úszni a fizetést? Mondjatok légyszi valami okosat, mert kezd ez az egész felőrölni és nem szeretnék 28-30 évesen hagyni összezuhanni az életemet, mert rossz pályaválasztási döntéseket hoztam. :(

2019. jún. 14. 08:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Első körben kérdezd meg a tanulmányi osztályt, hogy mit lehet csinálni. Én úgy tudom, ha 2 éven belül elhelyezkedsz Magyarországon és ledolgozod a feleveidet, akkor nem kell visszafizetni. Azt viszont már nem tudom, hogy ez mindenkire vonatkozik vagy van valami külön jogszabály a korábban megkezdett tanulmányokra.
2019. jún. 14. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

"Én úgy tudom, ha 2 éven belül elhelyezkedsz Magyarországon"


De ez is mi? Olyan nincs, hogy elhelyezkedni. Bármikor elküldhetnek, próbaidőre vesznek fel aztán mégse kell dolgozni stb. Nagyon fekete-fehér ez az egész és csak a fiatal életek tönkretételéről szól.


Mégegy kérdés: Ha szeretném minél tovább halasztani a jogviszonyomat, akkor mi a legjobb módja rá? Már csak a szakdogám van hátra, ergo kreditcsökkentett tandíjat (ami kb 150 ezer) gyakorlatilag évekig tudnám fizetni (és még van 2 passzív félévem is). Ha pedig minél tovább húznám az egészet, akkor talán diákmunkával össze tudnék annyit szedni, hogy a jogviszony megszűnésekor azonnal kifizessem a tandíjat. Illetve opció még a levelezőképzés (de ott meg nem vállalhatok diákmunkát). Vagy van valami időkorlát amennyin túl nem lehet tanulni egyetemen? Nekem most fog jönni a 13. félév, de ez már a 2. szakom, ahol viszont a 6. félévem lesz.

2019. jún. 14. 08:47
 3/17 anonim ***** válasza:
83%

Őszinte leszek veled, ez, amit most művelsz, nem több egyszerű hisztinél.

Senkit nem fog érdekelni a bipoláris zavarod, nem voltál beszámíthatatlan, amikor döntést hoztál.

Azt ìrtad, hogy elhasználtad a 12 félévedet, szakot is váltottál, és mégsem voltál kèpes elvégezni egyetlen szakot sem? Diploma nélkül nem vesznek fel sehova? Ennyire nem lehet büdös a munka. Ha tényleg ez a tét, hogy utcára kerülnél, akkor akármilyen szenny munka jobb a fenti lehetőségnél. Egyébkènt tudtommal nem kell azonnal visszafizetned az összeget, kérhetsz részletfizetèst, számtalan lehetőség létezik, sőt, vannak szakmák is, amik okj-n elvégezhetőek, és jobb munkát találnál vele. Egyáltalán nem kilátástalan a helyzetet, fel kellene nőnöd, és el kellene kezdened felnőtt módjára gondolkodnod egy probléma megoldásán, nem pedig a bipoláris zavaroddal takaróznod.

2019. jún. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

"sőt, vannak szakmák is, amik okj-n elvégezhetőek, és jobb munkát találnál vele"


Ja, csakhogy egy OKJ-t kitanulni megint 2 év és az Oktatási Hivatal meg a NAV nem fog a babérjain ülni, hogy majd megvárja amíg megszerzem a villanyszerelő/géplakatos/akármilyen okj-met meg utána elhelyezkedem vele, amivel utána lenne annyi fizetésem, hogy részletenként vissza tudjam fizetni (az is kérdés, hogy mennyi idő alatt és havonta mennyit kell perkálni)


Szóval az egyedüli megoldás a képzési idő ledolgozása lenne vagy a részletfizetéssel kombinálva (ha tudok x összeget félretenni, akkor a hátralévő időt kifizetem). Ezért is írtam a közmunkát, mint vészmegoldást amivel tuti azonnal munkába tudnék állni, de azzal meg magamat nem fogom tudni eltartani.

2019. jún. 14. 09:47
 5/17 anonim ***** válasza:
81%

Vannak nagyon gyorsan elvégezhető OKJ-k is, amikre lehet azt mondani, hogy nem érnek semmit, de targoncavezetőkre pl mindig szükség van, és nem több az egész 5 hónapnál.


Egyébként pedig érettségivel nem csak közmunkás lehetsz, ezen és a gyári melón túl is vannak lehetőségek: árufeltöltő, pénztáros, eladó, takarító, általános irodai adminisztrátor, call centeres, konyhai kisegítő, stb. Csak nyilván könnyebb csipogni, hogy "jajj tönkre megy az életem, híd alatt végzem, bipoláris zavarom van"...

2019. jún. 14. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
88%
A ledolgozós téma csak a 2020/21-es évtől lép elvileg érvénybe.
2019. jún. 14. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

#5: Ez mind jó csak sajnos alapból nem vagyok talpraesett, ráadásul nagyon rosszul kommunikálok és fél szememre látássérült vagyok, így előbbi miatt telefonos munkakörbe fel se vennének, ráadásul fizikailag is elég gyenge vagyok így a fizikai munkákra se biztos, hogy alkalmaznának. De megfogok minden tőlem telhetőt tenni, hogy ne szakadjon rám 2 millió Ft adósság, mert abba bele fogok rokkanni miközben még fiatal vagyok.


"A ledolgozós téma csak a 2020/21-es évtől lép elvileg érvénybe."


Akkor mégis mi ez a 2017-es cikk? [link]

Utolsó bekezdés: "visszafizetési kötelezettség kiváltása hazai munkaviszony fenntartásával. Ilyenkor az állami ösztöndíjjal támogatott félévekkel megegyező időtartamú hazai munkaviszont kell fenntartani. A teljesítésre előbbi időtartam + 365 nap áll rendelkezésre."

2019. jún. 14. 10:21
 8/17 anonim ***** válasza:
54%

6 év alatt hogy nem sikerült összehozni egy diplomát sem?

Már bocs, de szerintem megérdemled sorsod. Ha már fel tudtad venni az állami féléveket ingyen, akkor mindenki jobban örülne neki, hogy fizesd is vissza a közösbe. Ha egy diploma sem jött össze ennyi idő alatt, rád minden egyes forint pénzpazarlás volt az országnak. Az ilyenek miatt sokszor megfordul az ember fejében, hogy biztos kell ennek a szegény országnak az ingyenes felsőoktatás? Európa egyik legszegenyebb országának..

2019. jún. 14. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Vodafonelive ***** válasza:
100%

Kiábrándultál és csak a szakdolgozat van vissza... erre mit lehet mondani?

Japánban meg Amerikában is vannak akik öngyilkosságot követnek el, mintsem visszafizessenek. 🙂 Csak ott jóval több a tandíj, 1.7 millió forintot meg SIMÁN vissza lehet fizetni akár 10 éven belül is, mert csak van részletfizetési lehetőség.

2019. jún. 14. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
90%

"diploma nélkül biztos, hogy tartós munkanélküliként tudnék csak indítani" - nem igaz. Persze, keveset fogsz keresni, de egy sima érettségivel ezen nem lehet csodálkozni.

Elmész valami szakképzettséget nem igényló munkára: árufeltöltő stb. Két hét alatt munkába állhatsz, ha tényleg akarsz! Nehéz meló? Igen. De a te kezedben volt a sorsod, te rontottad el.


Mennyi idő lenne hátra a diplomáig? Mert lehet, jobban megérné diákhitel2-vel önköltségesen befejezni. Csak ideje lenne már odatenni magad!

2019. jún. 14. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!