Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » NKE-RTK, elfogadják az eszpera...

NKE-RTK, elfogadják az eszperantó nyelvvizsgàt?

Figyelt kérdés
Konkrétan vám-és pénzügyőr tanszékről van szó. Olvastam, a weboldalukon, hogy valamelyik tanszéken csak az ő általuk megadott néhány nyelvet fogadjàk el(például az ukrànt), de erre nem írtak konkrétumot.
2019. nov. 7. 23:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
49%
Elfogadják, amennyiben vállalod, hogy diploma után legalább 2 évig az Eszperantó határon dolgozol. Legyél már annyira igényes, hogy diplomára törekvő emberként normális nyelvből szerzel bizonyítványt!
2019. nov. 7. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
35%
#1: Az eszperantó is "normális nyelv".
2019. nov. 8. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
37%
Az eszperantó nem normális nyelv. Műnyelv.
2019. nov. 8. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
43%
Remélem nem, mert semmit se ér.
2019. nov. 8. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
39%

Csodálom azoknak az öntelt embereknek a bátorságát, akik úgy mondanak véleményt valamiről, hogy semmit sem tudnak róla, és úgy szólják le az eszperantót hogy nem is beszélik azt... :-(

Az eszperantó ugyanolyan élő nyelv mint bármelyik másik (kásd erről az Akadémia állásfoglalását), és ugyanarra lehet használni mint azokat: emberek közötti kommunikációra!

Eszperantóul is vannak könyvek, versek, regények, zenék, koncertek, filmek, weboldalak, applikációk, szolgáltatások, sőt szövődnek szerelmek is eszperantóul - akkor is ha erről nem tudnak azok, akik nem beszélik a nyelvet... :-)

Az egyetemi diplomakövetelmények ettől függetlenek, sokszor sznobizmuson alapulnak. A szabályokat minden egyetem - sőt sokszor az egyes szakok is - önálló hatáskörben hozzák. Az elfogadott nyelvekkel kapcsolatos információt az adott egyetem vagy szak Tanulmányi és Vizsgaszabályzata tartalmazza, ami minden intézmény esetén az interneten elérhető.

Ha a vizsgaszabályzat nyelvezete nem volna egyértelmű, az adott kar Tanulmányi Osztályától kell IRÁSOS választ kérni. (Azért írásos, mert azt nem tudják utólag letagadni, mint ahogyan ez sok esetben megtörtént.)

Tudomásom szerint a fideszes rezsim óta a Közszolgálati Egyetemen csak konkrétan megnevezett nyelveket fogadnak el, az eszperantót nem. De érdemes ezt ellenőrizni, mert az egyetemi szabályok folyamatosan változnak. (Korábban nagyon sok vámos és pénzügyőr tanult eszperantóul.)

2019. nov. 8. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
43%

Nem tudom miért lenne “öntelt” az, aki megmondja a véleményét. Persze, hogy beszélt nyelv az eszperantó, ahogyan a klinglon és a dothraki is az. De azért a nemzetgazdasági érdek az, hogy az állampolgárok normális VILÁGNYELVEN kommunikáljanak, így ha rajtam múlna, egy azaz 1 nyelvre szűkíteném le a kötelező nyelvvizsgát, ez pedig az angol. Mondom ezt úgy, hogy egy másik (kis) nyelv tanára vagyok, de mégis, az angol a “közös nyelv”.


Az eszperantót 99% alibi nyelvként tanulja, akárcsak a lovárit, hogy ne kelljen angolul vagy más normális nyelven megtanulnia. Könnyen belátható, hogy ez a kiskapu üldözendő egyetemi szinten, és remélem, hogy be is zárják ezt a kiskaput mindenhol.

2019. nov. 8. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Kedves ötös, köszönöm az értelmes válaszod, Neked ment a zöldpacsi! :)
2019. nov. 8. 17:59
 8/12 anonim ***** válasza:
45%
Persze, de láttál már olyan álláshirdetést, ahol elvárás volt? Hobbinak nem rossz, de amúgy alibi.
2019. nov. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Alibi nyelvvizsga, nekem is az volt. Az #5-ös az alibi nyelvvizsgára felkészítésből él, úgyhogy a jövedelmét veszítené el, ha bezárnák ezt a kiskaput. Azért olyan zabos :)


A diplomához alapvetően két okból kell nyelvvizsga. Egyrészt, hogy az újdonsült értelmiségi hozzáférjen a tudománya idegen nyelvű szakirodalmához. Másrészt azért, hogy ne nevezhesse magát értelmiséginek az, aki egy nyelv megtanulásának viszonylag nehéz feladatával nem hajlandó csiszolni az elméjét. Belátható, hogy az eszperantó mindkét követelményen megbukik: egyrészt, gyakorlatilag nincs aktuális szakirodalom eszperantóul (ez mondjuk az angolon kívül majdnem minden nyelvre igaz); másrészt, túl könnyű ahhoz, hogy szűrőként funkcionálhasson. Vagyis: alibi.

2019. nov. 9. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Kedves 9-es válaszoló adnak ki szakirodalmat eszperantó nyelven sőt még tudományos vitákat is szerveznek eszperantó nyelv segítségével
2019. nov. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!