Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Kijavítanátok az angol levelet...

Kijavítanátok az angol levelet amit írtam?

Figyelt kérdés

Dear John!


How amazing to hear from you. I was so surprised. Of course I remember you, although it's over ten years since we last met. How did you get my email address? It was great to hear your news. I can't believe that you married Esther. You have loved her since your childhood. It is so fantastic! You asked what I'm doing nowadays. Do you remember? I always wanted to be an astronaut! And I am an astronaut! I am writing from the International Space Station now! The outlook is so amazing! I enclosed some pictures. Do you like it? Can you believe it? I know your busy, but I would love to visit you soon, if I will back the Earth.

All the best

Your old friend



2019. nov. 11. 12:39
 1/3 anonim ***** válasza:
52%

Altough it's been over ten years since we last met

A "can't believe that you married"-nél nem tudom biztosra, hogy kell-e a "that"

You asked what I was doing nowadays

I know you are/you're busy

If I will go back to the Earth


Ezeket találtam hibának, de nem garantálom, hogy minden jó és mindent megtaláltam

2019. nov. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
If+will? Itt ez nem jó, legyen if i go back!
2019. nov. 11. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Dear John,


How amazing it is to hear from you. I was so surprised.

Of course, I remember you, although it's been over ten years since we last met. How did you get my email address?

It was great to hear your news. I can't believe you married Esther. You have loved her since childhood. It is so fantastic! You asked what I'm doing nowadays. Do you remember? I always wanted to be an astronaut, and I am an astronaut! I am writing from the International Space Station now! The view is just amazing! I enclosed some pictures. How do you like then? Could you have ever imagined it?

I know you're busy, but I would love to visit you soon after when I get back to Earth.


All the best


Your old friend

2019. nov. 11. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!