Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A francia célhatározói mellékm...

A francia célhatározói mellékmondatokban múlt idejű főmondat esetén a mellékmondatban subjonctif imparfait-t használunk?

Figyelt kérdés

A latinban múlt idejű főmondat esetén a mellékmondat állítmánya coniunctivus praesens imperfectum helyett coniunctivus praeteritum imperfectumban áll.


Haec eo scribo ut releves me - Azért írom ezeket, hogy nyugtass meg.

Haec eo scripsi ut relevares me. - Azért írtam ezeket, hogy nyugtass meg.


A franciában is van efféle igeidő-követés?



2020. ápr. 24. 20:53
 1/1 anonim válasza:

Nem. A subj. imp. franciában előidejűséget fejezne ki.

Je veux qu'il y aille. -Azt akarom hogy odamenjen.

Je voulais qu'il y aille.- Azt akartam hogy odamenjen.

Ha a subjonctif imparfait-t használjuk:

Je voulais qu'il y allat. (aller subj imp-ben)- így valami olyasmit jelent hogy azt akartam ( a múlt egy pontjában) hogy az a cselekmény (a menés) már befejezett legyen, tehát "il" már odament egy korábbi időpontban. Jobban ezt nem tudom kifejezni magyarul :D (kicsit rossz ez a példa mert a mellékmondat cselekménye pontszerű, amivel nem kompatibilis az imparfait subjonctifban sem... de a lényeg szerintem átjön)

Ha az én példámban lévő előidejűséghez hasonló esetet akarsz kifejezni, (ami előfordulhat) akkor inkább subj. passé composéval mondd: je voulais qu'il y soit allé. Ez is elég elborult, de ezt használják.

Nem kell tudni ezeket, a subj. imp. nagyon ritka, azért nem is tudom hogy pontosan hogyan használják, jól bele is zavarodtam a magyarázatba :S

És remélem hogy egy idetévedőt sem ijesztettem el a francia nyelvtől...:D

2020. aug. 11. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!