Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Felsőfokú nyelvvizsgánál...

Felsőfokú nyelvvizsgánál szóbeli részen mennyire kell tájékozottnak lenni?

Figyelt kérdés
Igazából ez az egy, ami eltántorít kicsit a vizsgától, mert mi van, ha pl. egy olyan gazdaságis témát kapok, amiről magyarul se tudnék megszólalni? Egyébként elég sokat olvasok, viszonylag "woke"nak tartom magam, tehát nem hagynak hidegen a társadalmi problémák. De mégis parázok, hogy olyan témát kapok amitől köpni-nyelni nem tudok.

2020. jún. 8. 21:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem probléma. Alapvetően a nyelvi készségeket értékelik, ez nem műveltségi vetélkedő. Amúgy is mindenki tudja, hogy nem lehet mindenhez érteni. Németből csináltam C2-es vizsgát (Németországban a Goethe Intézetnél), ott is pedzegettek olyan témákat, amikről lövésem sincsen, de kizárólag azt értékelték, hogy mennyire tudok németül. Gondolom ez itthon sincs másképp. Nem szabad megijedni, teljesen legitim dolog szépen, választékosan elmondani, hogy az adott témához kapcsolódó ismereteid korlátozottak, ez alapján tudsz egy laikus véleményt mondani.
2020. jún. 8. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
Én 17 évesen voltam német C1-et csinálni (ECL), és kihúztam szóbelin a globalizációt, ami azért sokaknak rettegett témakör. Anyával beszélgettem (magyarul) komolyabb témákról még a vizsga előtt, hogy legyen fogalmam róluk, így szerencsére nem okozott nehézséget, bőven meglett. Persze azért próbáltam terelgetni, érinteni másik témákat, melyekben jártasabb voltam, de nagyon ragaszkodtak a globalizációhoz, több alkérdésre is rákérdeztek. És na, 17 éves fejjel nem biztos, hogy tudod, milyen hatással vannak a gazdaságra és a hazai kisvállalkozásokra a rendszerváltás után Magyarországra betelepedett külföldi tőkével működő nagyvállalatok :D Valamit összehadováltam, de szerencsére a németem stabil volt, szóval meglett. Neked se kell aggódni kedves kérdező, csak beszélj beszélj és beszélj. :)
2020. jún. 8. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Én is tartottam ettől kicsit amikor csináltam az angol C1-et, de nem lett baj belőle. Az Euroexamet nem ismerem, én ECL-t csináltam és ott nagyvonalakban meg vannak adva a szóbeli témakörök, illetve az értékelés szempontjai is. Elsősorban nem a tartalmat nézik persze, de érdemes úgy csinálni, hogy mindenhez hozzá tudj szólni azért, mert akinek nincs olyan jó beszélőkéje hogy a semmiről is tud dumálni, az könnyen le tud fagyni. Vannak jó könyvek, amik átveszik ezeket a témákat, nagy magabiztosságot ad, hogy van pár ötleted mindenhova. Én is kidolgoztam a számomra nehezebb dolgokat, mert úgy hirtelen a nukleáris kísérletekről vagy az embercsempészetről lehet nem tudtam volna beszélni sokat. 😀 Amúgy azzal is vigyázni kell, hogy ha könnyű téma van, valahogy választékosan beszélj róla, én végül hobbit húztam (hát kb A1-es téma..) és nagyon belelendültem, kaptam is jó pontokat a tempóra, reagáló képességre stb, viszont csak a végére jutott eszembe, hogy basszus szókincs meg miegymás, próbáltam még belecsempészni, de az a része nem lett erős. Szóval a túl könnyű téma se jó. Mindenről legyen egy kis fogalmad és jó lesz, sok sikert! ☺️
2020. jún. 9. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a válaszokat, nagyon hasznosak voltak! :))
2020. jún. 9. 11:35
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ajánlom az "Exam Fright Killer" könyvet, ez háttértudást ad a szóbeli témákhoz, pro-kontra érveket. Ha ezeket átolvasgatod, már lesz plusz alaptudásos a témákkal kapcsolatban.

Ha attól félsz, hogy bizonyos témát kapsz, amiről nem tudsz beszélni, a vizsga előtt pár nappal olvass el egy-két cikket a témában, akár csak úgy, hogy végigpörgeted a BBC gazdasági híreit és akkor be tudsz dobni egy kis aktualitást amíg kitalálod, hogy miről is fogsz beszélni.

E mellett a témákat össze lehet kötni mással. Pl. minden gazdasági témnak társadalmi vetülete is van. Ha ebben a témában magabiztosabb vagy, akkor csempéssz bele ilyen gondolatokat is.

Nekem ez jól bevált, főleg amikor a divatiparról kellett beszélnem, és engem ez teljesen hidegen hagy. E helyett megemlítettem, hogy akkoriban terveztek Franciaorzágban bevezetni egy szabályt, miszerint a modelleknek nem szabad bizonyos BMI alatt lenniük. Köze volt ennek a divatiparhoz? Igen. Kellett a divatról, ruhákról beszélnem? Nem.

Szerencsére a témák tágak, és bátran ugrálhatsz közöttük, amíg logikusan felvezeted, hogy az amiről beszélsz, hogyan is kapcsolódik az általuk megadott témához.

2020. jún. 9. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Általában olyan témák szoktak lenni, amiről van az embernek véleménye. Például nálam környezetvédelmi, oktatási és migrációval kapcsolatos témák voltak.


Meg teljesen mindegy mit mondasz, amíg jól beszéled a nyelvet, hazudni, meg hülyeséget mondani is szabad :D


Sok sikert :)

2020. jún. 12. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a tippeket:)
2020. jún. 12. 10:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!