Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Létezik módbeli segédige...

Létezik módbeli segédige nélküli szenvedő szerkezetben KATI szórend?

Figyelt kérdés

Például ha ezt mondom: "Ich habe dir gesagt, dass ich die Hausaufgabe gemacht habe." "Mondtam neked, hogy megcsináltam a házi feladatot."

(ezt most csak magamtól hoztam fel példának, szerintem jó nyelvtanilag)


Szenvedő szerkezetben ez nézhet ki így?

"Ich habe dir gesagt, dass die Hausaufgabe ist von mir gemacht worden.

"Mondtam neked, hogy megcsináltam a házi feladatot (a házi feladat általam meg lett csinálva)."

Vagy így azt jelenti a mondat, hogy "Házi feladatot csináltam" tehát nem azt fejezi ki, hogy megcsináltam.


Vagy mivel előidejűség van Infinitiv II szenvedő alakot kell használni?

"Ich habe dir gesagt, die Hausaufgabe gemacht worden zu sein"

Nem tudom helyes-e ez a mondat, igazából itt arra lennék kíváncsi, hogy ez az Infinitiv II-es szenvedés csak zu+infinitiv-ben használatos vagy lehetne mondjuk így is: "Ich habe dir gesagt, dass ich die Hausaufgabe gemacht worden sein."



2021. dec. 27. 17:24
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Így utólag biztos vagyok benne, hogy a második példám nem jó.

Pl. Ich freue mich, gegrüßt worden zu sein. Örülök, hogy üdvözöltek engem. Itt ugye az alanyra irányul a cselekvés. Viszont a mondatomnál a házi feladatra, szóval ilyen elven én úgy gondolom ezt abban az értelemben nem lehet használni.

2021. dec. 27. 17:33
 2/14 anonim ***** válasza:

Nem jó felé mész. A szenvedő szerkezetnek a lényege, hogy a cselekvésen van a hangsúly, a cselekvő nem érdekes. Viszont ha beleteszed a cselekvőt, akkor rögtön az lesz a hangsúlyos. A példádban azt jelenti a szenvedő szerkezetű mondatod tehát, hogy: mondtam neked, hogy én csináltam meg a házit (nem pedig a szomszéd).

Nyelvtani hibák is vannak a példáidban.


Ha viszont mindenképp ennél a példánál akarsz maradni "dass" nélkül, akkor ajánlom figyelmedbe a "függő beszéd" nyelvtani kategóriát.

2021. dec. 27. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Nem jó!


.....dass die Hausaufgabe von mir gemacht worden ist.


De ezt így egy élő nemet tuti nem mondja... 😂

2021. dec. 27. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Igazából a módbeli segédigés mellékmondatból jött a kérdésem, mondjuk ennél a mondatnál van segédige: Er sagte, dass der Brief hat geschrieben werden müssen. Azt mondta, meg kellett írni a levelet.

Tehát ha kiveszem a segédigét és kicsit átformálom a mondatot akkor ez is helyes nyelvtanilag?: Er sagte ihm, dass der Brief von mir geschrieben worden ist. Azt mondta neki, megírtam a levelet.


Én úgy tudom bele lehet tenni a cselekvőt a szenvedő mondatba, csak nyilván nem kap akkora hangsúlyt, mint a tárgy (szenvedő mondatban alany).

Mert ha nem lenne bent pl. a von mir akkor általánosan lenne értelmezve, tehát "Azt mondta, megírták a levelet". Lehet, hogy nem rajtam van a hangsúly (von mir) de ha másodlagosan az is számít hogy ki által lett megírva az a levél akkor ott kell szerintem lennie a végrehajtónak is. De ennek ellenére még a cselekvés elszenvedőjén van a hangsúly és nem a végrehajtóján.


+ ez a mondat helyes így?: Er sagte, dass der Brief von mir hat geschrieben werden müssen. Azt mondta, meg kellett írnom a levelet.

Lehet már ki van csavarva az egész és teljesen életszerűtlen, csak a nyelvtani logikája érdekel, hogy össze lehet-e így rakni a mondatot :D

2021. dec. 27. 18:30
 5/14 anonim ***** válasza:

Borzalmakat írsz! Nem is ertem, higyan legózod össze ezeket...


Ne hasznalj ilyen bonyolult mondatokat, ha nem érted.

2021. dec. 27. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

A +utani mondat...

Meg az alany - allítmany sincs egyeztetve...

Der brief és müssen...

2021. dec. 27. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Ez egy helyes mondat: módbeli segédige + KATI szórend + partizip perfekt

Er sagte, dass man den Brief hat "schreiben" müssen.

cselekvő / schreiben = cselekvő főnévi igenév

módbeli segédige + KATI szórend + partizip perfekt + szenvedő szerkezet

Er sagte, dass der Brief hat "geschrieben werden" müssen.

szenvedő / geschrieben werden = szenvedő főnévi igenév

2021. dec. 27. 18:52
 8/14 anonim ***** válasza:
52%
Rossz!
2021. dec. 27. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Oké, magyarázd el mi a rossz benne :D
2021. dec. 27. 18:58
 10/14 anonim ***** válasza:
Marxirtam azcelőbb. Nincs egyeztetve az alany es allítmany. Egyesszamban levő alanyhoz többesszamú állitmanyt írsz.
2021. dec. 27. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!