Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Milyen az Itolc német B2...

Milyen az Itolc német B2 nyelvvizsga, vagy az Origo?

Figyelt kérdés
szeretnék jelentkezni német nyelvvizsgára erről a kettőről hallottam, hogy könnyebb mint a többi. Vélemények?

2022. nov. 15. 11:00
 1/4 anonim válasza:
Követem
2022. nov. 18. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy hónapos kérdés, de válaszolok.

B2 német nyelvvizsgán voltam ebben a hónapban, és vegyes érzelmeim vannak a kapott feladatokról. A szóbeli (beszédkészség) vizsga meglepően könnyű volt, szerencsére olyan témaköröket kaptam, amikről sokat tudtam beszélni. Nincs jó nyelvérzékem, de a szóbeli nyelvvizsgára fel tud könnyen készülni bárki, ez csakis kitartás kérdése szerintem. Én az ECL B2 szóbeli könyvből tanultam, és ezt mindenkinek tudom ajánlani; a szavak és a nyelvtani szerkezetek könnyen megérthetőek a szövegkörnyezetből.

A szóbeli vizsgámon nagyon barátságosak voltak, egyáltalán nem éreztem magamat stresszesnek, mindent megértettem, amit kérdeztek és saját véleményeket is alkottam. Egyébként nem kell attól tartani, hogy lenyomozzák a "kamu válaszaid", a vizsgáztatók valójában pont lesz@rják, hogy a való életben miket csinálsz. Annyit hazudhadsz magadról, amennyit nem szégyelsz. Ki kell találni új hobbikat magadnak, jártasnak kell lenni az adott témákban, mert azzal, hogy azt mondod például, hogy "én nem sportolok, nincsenek barátaim" stb. ez egy rossz taktika, mert bele fognak kérdezni, hogy miért nincsenek barátaid vagy milyen sportot próbálnál ki vagy ehhez hasonlók. Minél többet beszélsz a témakörökről, annál több pontot kapsz a kommunikatív értékedre (ami összesen 25 pont az 50-ből). Ami még fontos: nem baj, ha nyelvtanilag hibás amit mondasz! A nyelvhelyesség csak 10 pontot ér össz-vissz. Csak arra ügyelj, hogy mindig egész mondatokban válaszolj. Nekem 47 pontom lett a szóbelin, sokat gyakoroltam és a tételeimet kidolgoztam saját magamnak, ezután begyakoroltam alapmondatokat. Amit még ajánlok: ha úgy érzed, hogy megtanultál egy tételt, próbálj a tükör előtt beszélni németül: először mutatkozz be röviden, beszélj magadról és mesélj a témakörről annyit, amennyit csak tudsz (közben az időt is mérheted). Ez nekem nagyon sokat segített. Minél többet beszélsz magadtól, annál nagyobb az esélye, hogy a nyelvvizsgán kommunikatív leszel. Figyelj a kiejtésre: németben az "r" betű "ea-nak" hangzik (pl.: Vater - Fátea; Bletter - Blettea), a szóban lévő "r" betűket a németek másképp ejtik, mint a magyarok (pl.: traditionell - thádicionell; Konditorei - Konditohái), az igék -en végződése is eltűnik szóban (pl.: essen - esszn; laufen - láufn, fliegen - flígn). Ha ezekre is odafigyelsz, ezzel észreveszik, hogy németesen tudod használni a nyelvet.


A szóbeli részei:

A magyar adategyeztetés után az interjú feladat következik, ahol először be kell mutatkoznod németül; kb. fél percig beszélned kell magadról. Egy előre begyakorolt monológot érdemes megtanulni a vizsgára. Igaz, hogy pontot nem kapsz rá, de az első benyomás a való életben is mindig sokat számít. Nagy eséllyel, hogyha a bemutatkozásodnál érinted pl. a lakás témakört, akkor át fog térni a vizsgáztató a Wohnort (lakhely) témakörre (ez nálam is így történt). Az irányított beszélgetéskor két tételt fogtok érinteni: ha szerencsés leszel, akkor hétköznapi témában (két témakör van, amihez kell egy kis háttértudás: az országismeret és a célnyelvi országok összehasonlítása). A tételek fent vannak a nyelvvizsgaközpont honlapján.

A képleírás talán a legfontosabb része a szóbelinek, mert itt tulajdonképpen nem arról kell beszélned, hogy mit látsz a képen, hanem egy tételt kell elmondanod. A kép egy segítség abban, hogy kiindulj valamilyen témakörben. Két kép közül azt válasszad, amelyikről szerinted többet tudsz beszélni. Én közlekedéssel kapcsolatos képet választottam (2 motor és 2 bicikli volt egy garázsban), a másikon egy terhes nő volt cigivel a kezében (azt semmiképp nem választottam volna, mert ez több témakört is érint).

Ez egy nagyon jó bevezető beszéd ennél a résznél: "Ich habe mich für dieses Bild entschieden, weil es nicht nur interessant ist, sondern auch positiv auf mich wirkt. Zuerst würde ich Ihnen gern dieses Bild beschreiben, danach spreche ich übers Thema des Bildes.

-> Auf dem Bild kann man (eine Familie) sehen, die (im Park spazieren). Ich vermute, dieses Bild wurde auf einen Sommernachmittag aufgenommen, weil (die Sonne scheint und sie leichte Kleidungen tragen).

-> Ezután beszélhetsz a fő témakörről: "Wie es hier sehen können, laut das Thema des Bildes (Familie).

Ekkor kitérhetsz a családi témakörre (családtípusok, szingli élet, családi programok, ünnepek, házimunka megosztása stb.)

Ha magadtól beszélsz, a vizsgáztató csak kiegészítő kérdéseket tesz fel, amire röviden kell válaszolnod.

A szituáció lényege, hogy önállóan és rögtönözve tudj kommunikálni. Talán ez a rész a legnehezebb, hiszen nem tudhatod, hogy miről kell beszélned. Ez a szituációs "játék" egy valós élethelyzetről szól. Én azt a feladatot kaptam, hogy a külföldi barátomnak születésnapja lesz, és egy éttermet kell ajánlanom neki. Én nekem ez pont kapóra jött, ugyanis én gyakran járok étterembe a való életben is, ráadásul ez a feladat is kapcsolódott egy általános témakörhöz (étkezési szokásokhoz). A beszédkészség vizsga kb. 15 perces, de sokkal gyorsabban el fog menni, mint azt hinnéd.

A szóbeli eredmények a vizsga után 15 perccel megadják.

A legnehezebb vizsgarész az Origo-n a beszédértés (labor) vizsga, mivel nem csak a hallott szöveget kell értelmezned, hanem ezt meglehetősen gyorsan magyarra le is kell fordítani, majd közvetíteni a feladatlapra. Én csak reménykedni tudok, hogy meg lesz a 40%. Az azért elég gáz lenne, ha a 94%-os beszédkészségem után elbukom a szóbelimet a gyenge beszédértésem miatt. Meglehetősen nehéz volt, bár igaz, én erre nem igazán tudtam felkészülni, mert sajnos nem találtam olyan könyvet, amiben ilyen típusú feladatok voltak. Csak a honlapon lévő feladatokat csináltam meg. Németország 20. század étkezési szokásairól beszéltek, a kölföldi éttermek/ételek megjelenése az országban. A második feladatban egy fiatal lány tanulmányairól szólt, aki vállalkozást szeretne elindítani a tanulmányai után. Egy kérdésre nem válaszoltam a feladatlapon, bár nagyon sok helyen nem tudtam biztos választ adni.


Az írásbeli feladatok is hasonlóan nehezek voltak, mint a hallgatásértés. Az Origo nyelvvizsga legnagyobb hátránya, hogy a szövegértésnél és a közvetítésnél elég sokat kell fordítani ahhoz, hogy megértsd a szöveget. Sok olyan szó/kifejezés van a feladatlapokban, melyek miatt igazából egy B2-es szintű embernek érthetetlenné válik a szöveg. Ha ezt a nyelvvizsga típust választod, akkor sokat kell otthon a fordítással foglalkoznod, kell tudnod használni a szótárt (magaddal kell vinned a vizsgára a saját szótáradat, mert ezt nem fognak neked biztosítani). Ha jól tudod használni a szótárakat, bele fogsz férni a 180 perces vizsgaidőbe. Én mindenesetre sokat szótáraztam a szövegértésnél és a közvetítésnél is. Az íráskészség utasításai magyarul vannak megadva, szóval ez egy hatalmas könnyítésnek éreztem.

Az első szövegértés a karácsonnyal volt kapcsolatos (én idióta nem néztem utána a karácsonyi témáknak, utólag bánom, pedig gondolhattam volna rá). A kérdések magyarul voltak megadva, és magyarul is kell válaszolni. Ez a módszer nem tetszik a vizsgában. Volt olyan kérdés, ami az egész szövegre utalt. Nálam mindegyik kérdés 2 pontot ért (10 kérdés volt).

A szövegértés második feladatrésze volt a legnehezebb: ott behelyettesíteni kellett a szavakat a mondatokba. Elárulom, sokkal nehezebb volt, mint amit a gyakorlókönyvbe tettek. Nagyon elkeseredtem, mert a 10 pontból kb. 3 pont lesz az, ami biztos hogy jó, a többit szinte betippeltem. Csak igéket és két szószerkezetet adtak meg, ami elég nagy kib@szás, mert azt hittük, hogy lesznek kötőszavak és melléknevek is, és ezeket nyelvtanilag sikerül kikövetkeztetni. Viszont nem így történt, ez a feladat nagyon a lexikális tudásra hajtott...

Az íráskészség első feladata közepesen nehéz volt; egy barátnak kellett válaszolni a levelére, pályaválasztással kapcsolatban. Ezt könnyű volt kidolgozni, bár itt már a nyelvtani tudást nézik. Én kb. 200 szót írtam.

A második írási feladat az önmagában vicc volt... A japán diákok iskola utáni takarítási kötelezettségükről kellett véleményt írni. Zárójelbe tették, hogy wc pucolás, tanterem takarítás, ablaktisztítás.

Hirtelen semmi nem jutott eszembe és kínomban nevettem. De sikerült 11 sort írnom (itt minimum 100 szót kell írni, hát bízom abban, hogy meg lett, mert nem számoltam meg a szavak számát).

A közvetítéses feladatban az úszásról volt szó. Sok mondatban az volt a probléma, hogy bonyolult nyelvtani szerkezeteket tettek bele, ezenkívül a szókincsem nem volt elegendő, itt többet kellett szótáraznom és többször át kellett fogalmaznom magyarul a fordításomat (a piszkozati lapról a feladatlapra). A vizsga minden percét kihasználtam. Mindenhova írtam valamit még akkor is, amikor csak egy kis sejtésem volt.

Összességében elmondhatom, hogy ahol magyarul kellett választ adni, azok sokkal bonyolultabbak voltak. Én hajlamos vagyok túlbonyolítani a feladataimat, ami sokszor a vesztemet okozza. Németül egyszerűbb lett volna válaszolni, és remélem, hogy nem fog a B2 komplexem elveszni. Mondjuk a beszédértés és a szövegértés lesz gázos. Két-három hét múlva kiderülnek a végső eredmények, nagyon kétesélyesnek tartom a dolgot. Mindenre fel vagyok készülve. Azt gondolom, hogy az összesített 60% meglenne mindenképp, azonban ha nem érem el valamelyik készségen a 40%-ot, akkor bukom az egészet. Én tényleg nagyon nehezen jutottam el idáig, hogy nyelvvizsgázzak, nagyjából másfél éve foglalkozok komolyabban a némettel.

Innentől kezdve már nem rajtam fog múlni, ha a jó isten megsegít, talán (!) sikeres vizsgám lesz. Köszönöm, hogy elolvastad a hosszú soraimat. Akit érdekel majd a vizsgaeredményem, annak megírom.

2022. dec. 18. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
nem aktuális, de mi lett az eredmény?
2023. ápr. 8. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Megválaszolom a saját kérdésemet, hátha valakinek segít a jövőben. Februárban elmentem végül az itolc nyelvvizsgájára, pontosabban online csináltam otthon.Nekem nagyon pozitív csalódás volt, sikeresen meg is lett a német nyelvvizsgám. Így hogy teljesen online történt a nyelvvizsga sokkal nyugodtabb tudtam maradni. Az eredményt 8. napra megkaptam. A szóbeli része is teljesen online történt, hangfelvételt kellett készíteni miközben reagáltam az előre felvett, videóban szereplő személyek válaszaira. Kicsit fárasztó egy nap lenyomni mindkettő vizsgarészt, de én abszolút ajánlani tudom azoknak akiknek gyorsan kell megtudniuk az eredményt.
2023. ápr. 27. 11:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!