Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mennyi értelme van, egyéb...

Mennyi értelme van, egyéb elfoglaltság mellett, angol szöveget hallgatni?

Figyelt kérdés

Érettségire készülök és naponta elég sok időm elmegy a (kémia) számolások gyakorlására. A feladattípusok többsége már csuklóból megy, gondolkoznom keveset kell közben.

Angolból stabil B2-es szinten vagyok, szeretném fejleszteni a tudásomat, de jelenleg az érettségi élvez prioritást.

Tegnap, gyakorlás közben, bekacsoltam az egyik kedvenc könyvem angol hangoskönyv változatát (eddig csak magyarul olvastam) és jól tudtam követni a történetet. Ráadásul előbb is végeztem a tanulással, mert közben nem akartam folyamatosan messengerezni. Körülbelül 4-5 nap alatt érnék végig a könyvön és utána kezdeném újra az elejéről.

Lehetséges, hogy ez a módszer hozzátesz valamit az angol tudásomhoz? Vagy csak akkor lenne értelme ha tudatosan koncentrálnék az idegen szavakra és kikeresném őket a szótárból?

Mivel a koncentrálásban segít, így mindenképp folytatom, csak érdekelne, hogy esetleg az angol szempontjából is profitálhatok-e belőle.



2023. márc. 19. 00:52
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Jó ötlet, működik.
2023. márc. 19. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen jó. Ha van kedved mást is hallgatni, akkor ajánlom youtube-on az english speaking success-t, jópofa fickó Keithnek hívják. 20-30 perces kis videókat tölt fel és még gyengébb angollal is egészen jól érthető.
2023. márc. 19. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
51%

"Angolból stabil B2-es szinten vagyok"

Akkor hogy kérdezhetsz ilyet, hogy

"csak akkor lenne értelme ha tudatosan koncentrálnék az idegen szavakra és kikeresném őket a szótárból?"

Eddig se ezt csináltad, eddig se kerestél ki mindig minden új szót a szótárból...


"Mennyi értelme van, egyéb elfoglaltság mellett, angol szöveget hallgatni?"

Sok.


"Lehetséges, hogy ez a módszer hozzátesz valamit az angol tudásomhoz?"

Igen, nagyon is sokat.


"Érettségire készülök és naponta elég sok időm elmegy a (kémia) számolások gyakorlására. A feladattípusok többsége már csuklóból megy, gondolkoznom keveset kell közben. ... Tegnap, gyakorlás közben, bekacsoltam az egyik kedvenc könyvem angol hangoskönyv változatát ... Mivel a koncentrálásban segít, így mindenképp folytatom, csak érdekelne, hogy esetleg az angol szempontjából is profitálhatok-e belőle."

Az angol szempontjából profitálhatsz, de mi értelme annyit gyakorolni a kémiát, ha már ennyire jól megy?

Jobban járnál, ha nem egy másik tantárgy tanulása illetve gyakorlása közben hallgatnál angolt, hanem inkább tényleg valami "egyéb tevékenység" (tehát nem tanulás) közben tennéd: mosogatás, takarítás, sportolás, stb. közben.


Lazíts is, ne vedd túl komolyan az érettségit, ne görcsölj rá! Élj is! Most! :)

2023. márc. 19. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

"Eddig se ezt csináltad, eddig se kerestél ki mindig minden új szót a szótárból..."

Hát pedig amikor tudatosan az angol fejlesztés volt a célom ilyen itthoni módszerrel, akkor pontosan ezt csináltam. Könnyített nyelvezetű könyveket olvastam, az idegen szavakat kiírtam quizletbe és azzal megtanultam. A B2-es szintre viszont nem ezzel jutottam el, hanem az iskolai oktatás segítségével, de annak is nagyon nagy része a szavak aktív tanulásából állt.


"Az angol szempontjából profitálhatsz, de mi értelme annyit gyakorolni a kémiát, ha már ennyire jól megy?"

Hát mint írtam a feladatok TÖBBSÉGE jól megy, de ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy minden feladattípust kapásból meg tudok oldani. Olyan is előfordul néha, hogy megoldom egy módszerrel a feladatot, de a megoldókulcs másképp vezeti le, ami nekem eszembe se jutna és sokkal egyszerűbb, mint amit én csináltam, ezért érettségin praktikusabb lenne azt használni. Ilyenkor értelmezem azt a módszert és pár nap múlva visszatérek a kérdéses feladatra, de nyilván ekkor már nem kell annyit agyalni rajta, inkább csak a bevésődéshez miatt kell újra megcsinálni. Aztán a hibák is feladatok gyakorlása közben jönnek ki igazán, ezért is jó minél több feladatot megoldani. (Akiket ismerek és 90% körüli eredményt értek el kémiából, azoknak mind úgy sikerült ez az eredmény, hogy megcsinálták az összes feladatot abból a példatárból, amiből most én is készülök és ez kb 900 feladatot jelent összesen. Ilyen mennyiségnél, egy idő után, akaratlanul is lesznek olyan feladatok, amik elsőre is gond nélkül menni fognak, de ettől még nem ugorhatom át azokat sem, mert eltérhetnek olyan apró, de fontos részletekben, amiket nem biztos, hogy észrevennék ha csak a megoldást nézem meg.) Illetve nem tudom ki, hogy van vele, de én a hibáimra nagyon szoktam emlékezni és emiatt ha valamit elrontok gyakorlásnál, akkor ugyanazt már sokkal kisebb eséllyel fogom újra elvéteni, több feladat megoldásakor pedig több a hibázási lehetőség.


"Jobban járnál, ha nem egy másik tantárgy tanulása illetve gyakorlása közben hallgatnál angolt, hanem inkább tényleg valami "egyéb tevékenység" (tehát nem tanulás) közben tennéd: mosogatás, takarítás, sportolás, stb. közben."

Ez teljesen jogos és ezentúl fogom is alkalmazni, csak erre a pár hónapra nagyrészt átvállalták tőlem a házimunkát, ezért arra most napi max 1-1.5 óra megy el, míg a kémiára 8-10 is akár.


"Lazíts is, ne vedd túl komolyan az érettségit, ne görcsölj rá! Élj is! Most! :)"

A gimit anno elég lazán vettem (talán kicsit túl lazán is), nem az a típus vagyok, aki mindenből 100%-ot akar, ezért nincs a tanulás mellett semmi szabadideje. A kémiával is csak azért foglalkozok most ennyire intenzíven, mert konkrétan februárban döntöttem el, hogy mit is szeretnék és így 3 hónap alatt kell lenyomnom a 4 év anyagát. De egyébként köszönöm a jó tanácsot, igyekszem majd erre figyelni az egyetem alatt is. :)

2023. márc. 19. 12:16
 5/14 anonim ***** válasza:

"amikor tudatosan az angol fejlesztés volt a célom ilyen itthoni módszerrel, akkor pontosan ezt csináltam"

Amikor kimondottan szókincsfejlesztés a cél, akkor csináljuk ezt, igen. De az angol nyelvtudás fejlesztése sokkal több dologból áll, mint kimondottan a szókincs fejlesztéséből (akkor is, ha nem tudatosul).


"A B2-es szintre viszont nem ezzel jutottam el, hanem az iskolai oktatás segítségével, de annak is nagyon nagy része a szavak aktív tanulásából állt."

Még nagyobb része meg nem, hanem abból, hogy olvasd el az olvasmányt és válaszolj a kérdésekre, meg hallgasd meg a szöveget és párosítsd össze a mondatokat a hallottak alapján, meg hogy beszélgess a pároddal a könyv kérdései kapcsán, hogy alakítsd át a mondatokat a minta alapján, stb. Millió feladat van, amit nem kell töviről hegyire kiszótárazni, de attól még nagyon is hozzájárulnak azok is a nyelvtudáshoz - csak sokszor fel se tűnik.

2023. márc. 19. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Okés, köszi. Én nem értek hozzá, ezért is tettem fel a kérdést, szóval elhiszem nektek, hogy ez a módszer így működik. :)
2023. márc. 19. 12:54
 7/14 anonim ***** válasza:

Ha jól értelmezem Akkor kémia példák megoldása közben hallgattad az angolt? Mert ebben a formában viszont szerintem nem a legjobb ötlet. Csak leterheled az agyadat vele, feleslegesen. Erre szokták mondani hogy ha multitasking olsz akkor igazából félmunkát végzel mindenből.


Egyébként ha meg ilyen automatizált dolgok mellett mint például mosogatás, takarítás satöbbi Én is szoktam könyveket hallgatni, hasznos nagyon :)

2023. márc. 19. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#7: Igen, pontosan. Ezért is vagyok kicsit bizonytalan azzal kapcsolatban, hogy ez így mennyire lehet hasznos az angol szempontjából. De lényegében ezek a számolások is készség szinten mennek már, szóval majdnem olyan mintha mosogatnék. Nyilván, amíg elolvasom, értelmezem a feladatot addig arra koncentrálok, aztán amikor már az izommemória dolgozik, akkor visszakapcsolódok a hangoskönyvre. Egyébként direkt ezért választottam egy olyan könyvet, aminek a tartalmát nagyon jól ismerem és ezért gondoltam azt is, hogy amikor végzek vele, akkor nem másik könyvet fogok kezdeni, hanem ezt indítom el újra, így szinte biztos, hogy a lesznek olyan részek, amik első hallgatásra pont kimaradtak. Illetve ez valamiért sokkal jobban segít a koncentrálásban, mint a zenehallgatás, attól mindig úgy elálmosodom. Teljes csöndben meg nem szeretek tanulni, az úgy túl ingerszegény számomra. :D

Szóval igazából ha az angol szempontjából nincs is sok haszna, az se baj. Tényleg csak kíváncsiságból tettem fel a kérdést.

2023. márc. 19. 16:05
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Van haszna az angol szempontjából is.

De tényleg, ha már annyira megy a kémia, hogy kb. oda se kell figyelni rá, akkor minek gyakorlod annyit?

2023. márc. 19. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
50%
De akkor meg úgymond kimaradnak részek a könyvből, amíg a példát értelmezed. Ha meg ennyire jól megy a kémia, hogy figyelni se kell, akkor meg felesleges gyakorolni, inkább hallgasd csak a könyvet, vagy csinálj nehezebb feladatokat.
2023. márc. 19. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!