Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van a feltételes mód a...

Hogy van a feltételes mód a németben?

Figyelt kérdés
Mostanában sokat próbálok németül beszélni (gyakorlásként) és elég sokszor jön ez elő. Lehet, nem ártana tudnom :)

2023. ápr. 17. 14:20
 1/4 anonim ***** válasza:

A würden segédige + infinitív (az ige főnévi igeneves alakja) keretes szerkezettel képződik.


Nézzünk meg egy példamondatot.

Először kijelentő módban:

Morgen ganz früh gehen wir ins Schwimmbad. - Holnap korán reggel megyünk uszodába.

Feltételes módban:

Morgen ganz früh würden wir ins Schwimmbad gehen. - Holnap korán reggel mennénk az uszodába.


Így érted?

2023. ápr. 17. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyjából. És azt hogy kéne mondanom, pl azt, hogy ,,ha tanultam volna", ,,ha aludtam volna", ,,ha mentem volna", ,,ha tudtam volna", stb.
2023. ápr. 17. 15:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Dióhéjban: A segédigék ill. a haben és a sein feltételes módját jelen időben a Konjunktiv (kötőmód) II alak jelenti, amit a Präteritum alakból képzünk – -e és gyakran umlaut és hozzáadásával, pl.

haben - hatte -> hätte

sein - war -> wäre

müssen - musste -> müsste

können - konnte -> könnte

mögen - mochte -> möchte

werden - wurde -> würde


Pl.:

Ich möchte gehen – Szeretnék menni

Du könntest ihm helfen – Segíthetnél neki

Wenn ich mehr Zeit hätte… – Ha több időm lenne…

Wenn sie zu Hause wäre… – Ha otthon lenne…


A többi igét a würde (azaz a werden kötőmódja) segítségével képezzük, pl.: ich würde gehen – mennék.


Elvben lehetséges, de ma már elég régiesnek, irodalmiasnak hat, hogy az egyéb igék kötőmódját is a segédigék mintájára képezzük, ám ez sok esetben a ragozás miatt egybeesik a sima Präteritum alakkal, ezért is használják egyre kevésbé pl.

ich ginge = ich würde gehen – mennék

sie äße = sie würde essen – enne

wir schliefen = wir würden schlafen – aludnánk, de ez egybeesik a Präteritum 'aludtunk'-kal

sie gäben = sie würden geben – adnának

ihr sagtet = ihr würdet sagen – mondanátok, de ez egybeesik a Präteritum 'mondtátok'-kal.



Múlt időben a Perfekt alakok haben/sein segédigéje kerül kötőmódba, így hätte/wäre jelenik meg, pl.

Ich hätte es gekauft – Megvettem volna.

Wenn du früher aufgestanden wärst, hättest du den Zug nicht verpasst – Ha korábban felkeltél volna, nem késted volna le a vonatot.

2023. ápr. 17. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Aloha8 ***** válasza:

,,ha tanultam volna", ,,ha aludtam volna", ,,ha mentem volna", ,,ha tudtam volna", stb.- ez multidö felteteles mod.:


- wenn ich gelernt hätte

- wenn ich geschlafen hätte

- wenn ich gegangen wäre

- wenn ich gewusst hätte

2023. ápr. 20. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!