Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ha már az angol rendhagyó...

Ha már az angol rendhagyó igéken "túlestem", a német mennyivel lesz nehezebb majd?

Figyelt kérdés

Angolból már stabil középfokú szinten vagyok, magabiztosan használom a past simple és participle alakokat, és második nyelvként németet tanulok, de még nagyon az elején járok, ugye gimiben tanulom heti 3 órában, és még nem érkeztek el a múltidők, de a tőhangváltós igékkel eddig elég jól megbirkóztam. Majd mikor jönnek a Präteritum és Perfekt alakok, mennyire lesz nehéz ezeket memorizálni? (ugye a Präteritumon belül is vannak tőhangváltások, ragozások, tehát nem olyan egyszerű, hogy megtanulom pl. h sing sang sung oszt jónapot).

A némethez egyébként jelenleg úgy állok, mint egy kíváncsi kisgyerek, sok elemét nagyon bírom mind a német nyelvtannak, mind a hangzásnak, az angolt sosem szerettem ennyire, pedig az fontosabb.


2013. márc. 2. 10:45
1 2
 1/11 rémuralom ***** válasza:
100%

Ha az angol igéket úgy memorizáltad, hogy drink-drank-drunk, drive-drove-driven stb., tehát így listában, akkor a németet nem sokkal, de azért valamivel nehezebb lesz. Talán annyival, hogy ott némely ige jelen időben is váltja a tövét, ezért azoknál négy alak van, nem három, meg hogy a Perfekt alakot segédigével együtt kell megtanulni, mert míg az angol mindig have-vel használja őket, a németben egyes igék habennel, mások seinnal vannak.


Ha meg példamondatokkal, sok gyakorlással tanultad meg őket, akkor ez ugyanúgy megy németben is, nem vészes. Talán segíthet az is, hogy nagyon nagy az átfedés, ami angolul rendhagyó, az gyakran németül is az, és vice versa.

2013. márc. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 rémuralom ***** válasza:
100%
Ja, és a Präteritum személyragjai az egyes szám 1. és 3. személy kivételével megegyeznek a jelen idő személyragjaival (e/1-ben és e/3-ban nincs személyrag), úgyhogy itt is elég egy alakot megjegyezni. Példának az angol sing, sang, sung-ot hoztad, ez németül így fest: singen, sang, hat gesungen.
2013. márc. 2. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

akkor singen präteritum így fest?

ich sang, du sangst, er sang, wir sangen, ihr sangt, sie sangen?

de nem úgy néznek ki a präteritumok e/1- ben és e/3-ban, hogy az infinitiv végéről "levágjuk" az -en -t, és helyette rakunk egy -te -t, és akkor így néz ki a präteritum:

ich [IGETŐ]te

du [IGETŐ]test

er [IGETŐ]te

wir [IGETŐ]ten

ihr [IGETŐ]tet

sie [IGETŐ]ten

?

most nem értem...

2013. márc. 2. 11:47
 4/11 A kérdező kommentje:
értelemszerűen ment a zöld, ha valaki válaszol a kommentre, megy a következő :D (ezeket a ragozásokat a német könyv végén található táblázatból tanultam meg, jövő időt így megtanítottam magamnak képezni a werden (er/sie/es wird) + infinitiv igével :D
2013. márc. 2. 11:49
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
A német csak annyival lesz nehezebb, hogy németből sokkal több ilyen rendhagyó tőige van (több ezer, míg angolból csak 200-300 között), és a németben ezeknek elég gazdag az igekötő- és vonzatrendszerük (visszaható ragozás, elöljáró, eset). Nincs mese, meg kell tanulni őket, de ne egymagában magolt, hanem példamondat segítségével.
2013. márc. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Elég nagy a hasonlóság
2013. márc. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Én is "csípem"
2013. márc. 2. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 rémuralom ***** válasza:
100%

"de nem úgy néznek ki a präteritumok e/1- ben és e/3-ban, hogy az infinitiv végéről "levágjuk" az -en -t, és helyette rakunk egy -te -t"


De, így néznek ki. A szabályos igéknél. Amit írtam, az a rendhagyókra vonatkozott, mert a kérdés ezekről szólt.

2013. márc. 2. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
jahh tehát az erős igék még ebbe is beleszólnak :D oké, köszi, ment a zöld az összes új válaszra is. :)
2013. márc. 2. 15:27
 10/11 anonim ***** válasza:

erős igék? hohó, ecsém, vannak még ott vegyes ragozású igék is :D

hogyaszongya:

kennen, kannte, hat gekannt

a feltételes módról nem is mesélek, mert kitépnéd a hajad

2013. márc. 2. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!