Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mennyi idő alatt lehet felkész...

Mennyi idő alatt lehet felkészülni angol középfokú nyelvizsgára?

Figyelt kérdés
Most érettségizek. Ha érettségi után tanulok kb. mennyi idő? /jó tudom rellatív dolog/ A tan. azt mondta, hogy az érettségin nekem kb. 75-80% ot elkell érnem legalább. Legalábbis arra képes lennék.

2013. márc. 14. 21:38
 1/3 A kérdező kommentje:
amiket csináltam nyelvvizgsákat azok 70-79% közt voltak!
2013. márc. 14. 21:43
 2/3 anonim ***** válasza:

Akkor szerintem lényegiben biztos át fogsz menni semmi készülés nélkül is (feltéve, hogy azok a nyelvvizsgák amiket csináltál tényleg nyelvvizsga szintűek voltak).


Szerintem ha a jelentkezés után fekszel rá kicsit erősebben, akkor annak elégnek kéne lennie.

2013. márc. 14. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

80%-os érettségi az már jó. Egy kicsit kell csak átnézni a témaköröket, és akkor biztos a siker. A telc pl. ezeket a témaköröket adja meg szóbeli angol középfokúnál:


Szerintem ha ezeknek már csak a fele is megy, akkor 90% lesz a minimum. :)


1. Personal identification (name, address, marital, sex, date and place of birth, age, nationality, physical apperearence, family, personal relatonship)

2. Human body, health and bodycare (body, personal hygiene, state of health, medical treatement, illness, accident, handicap, smikong, drugs)

3. Home and housing, accommodation (type, size and location of home, rooms, rent, other expenses, furniture and equipment)

4. Places (country, city, type, size and location of place, public services, etc.)

5. Everyday (habits, daily routine, clothes)

6. Food and drink (food, meals, dishes, drinks, beverages, place to eat and/or drink)

7. Education, training and learning (school, college, university, vocational training, adult/further education, language training)

8. Occupation, profession, job (occupation, type of job, vocational qualifications, conditions of work, working hours, holidays, pay, wages, salaries, unemployment, trade unions)

9. Economy, commerce and trade, the consumer (shopping, traditional and new forms of shopping, prices, currencies, sizes, meansurements, quantities, agriculture, trade, industry)

10. Commercial and public services (post, banks, insurance companies)

11. The natural environment (plants animals, landscape, countryside, wheather, climate, environment)

12. Travel (traffic, public and private transport, timetable and connections, holiday arrangements, accomodation, luggage, living in a hotel, guest house, sighseeting)

13. Spare time, leisure, entertainment (hobbies and interests, cultural activities: cinema, theatre, music, exhibitions, etc., sports, fitness, games, public holidays, festivals)

14. Media, communications (press, radio, television, telephone, fax, computers, multimedia)

15. Society, state, government (political organisations and parties, public administration, social security, social matters and problems, living conditions, standard of living, population, law and legal affairs, police, church and religions, military)

16. Relatonships with other people(s) and cultures (neighbouring countries and regions, twinning, immigration, mother tounge, other language, customs)


Prezentációs címek (a vizsgán egy ehhez haspnló címet kaphat a vizsgázó a felkészülés során):

- A book thatyou have read (topic or plot, author, style, your opinion, etc.)

- A concert you have attended (type of music, musicians,where, personal preference, etc.)

- A traditional public holiday in your country (date, customs, food, etc.)

- A tourist attraction near you town (how fair, what to see, best time of year to go etc.)

- A sporting event you have attanded (which sport, where, people involved, result, etc.)

2013. márc. 15. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!