Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ha nincs időhatározó egy...

Ha nincs időhatározó egy mondatban, például I asked him, akkor lehet sima múlta vagy present perfectet is használni? Csak hangsúly kérdése, vagy csak az egyik a helyes? És van-e különbség UK és USA között ebben a tekintetben?

Figyelt kérdés
2013. jún. 1. 22:23
 1/4 Vree ***** válasza:
100%

van-e különbség UK és USA között ebben a tekintetben? - nincs


Ha nincs időhatározó egy mondatban, például I asked him, akkor lehet sima múlta vagy present perfectet is használni? - igen


Abban igazad van, hogy az időhatározó többnyire kilövi a Present Perfect lehetőségét, de ez nem azt jelenti, hogy az időhatározó nélküli sima múlt és perfect azonos jelentésű.


I asked him. = Megkérdeztem.

I have asked him. = MÁR megkérdeztem.


Ha Perfectet akasz használni, akkor valamivel tudd megindokolni, hogy miért akarod belerakni azt a plusz jelzést, hogy egy már elvégzett/lezárult dologról van szó.


kb:

- How did you know Tom's name? (Honnan tudtad Tom nevét?)

- I asked him. (Megkérdeztem.)


Itt nem lenne helyes a plusz hangsúly, mert nem a megkérdezés időbelisége a téma.


- Did John allow you to take his car? (Megengedte John hogy elvidd a kocsiját?)

- I have asked him, and he said OK. (Már megkérdeztem, és azt mondta, oké.)

- I asked him, and he said OK. (Megkérdeztem, és azt mondta, oké.)


Itt mind a kettő jó, de a Perfectben van egy plusz jelzés a másik felé: persze hogy már le van beszélve a dolog.


- Are you going to ask Molly? (Meg fogod kérdezni Molly-t?)

- I have asked him. (Megkérdeztem.=Már megkérdeztem.)


Kell egy kis idő amíg ráérez az ember, de ezen kívül elég egyszerű.

2013. jún. 2. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

Hali


Csak azért merek ide írni mert még friss emlékeim vannak a nyelvtanulásról. Egyébként én lennék az utolsó aki bármilyen nyelvből tanácsot adna.

De.


Én úgy emlékszem, hogy az USA-ban bármikor felcserélhető a past simple és a pres. perf.

Viszont UK-ban past simple-t használunk, amikor már befejeződött az az időintervallum amiben az esemény vagy a cselekvés lezajlott és vagy idetartozó időhatározót kell használni vagy kiderül a szövegkörnyezetből, hogy pontosan mikor történt a dolog. Pres. perf.-et pedig akkor használunk , amikor nem derül ki vagy nem fontos a történés időpontja. Vannak még egyéb behatárolások, hogy mikor is kellene pres. perf.-et használni de az más tészta. Nyelvkönyvben benne vannak.


UK:

- How did you know Tom's name? (Honnan tudtad Tom nevét?)

- I asked him yesterday. (Megkérdeztem.)


- Did John allow you to take his car? (Megengedte John hogy elvidd a kocsiját?)

- I have (already) asked him, and he said OK. (Már megkérdeztem, és azt mondta, oké.)

- I asked him two hours ago, and he said OK. (Megkérdeztem, és azt mondta, oké.)


- Are you going to ask Molly? (Meg fogod kérdezni Molly-t?)

- I have already asked him. (Megkérdeztem.=Már megkérdeztem.)


Szerintem.


Azzal én is egyetértek, hogy (elvileg, nyelvtanilag) egyszerű. Azonban a magyar gondolkodásnak nagyon sok gyakorlás kell, hogy mikor melyik igeidőt kell használni. Kiváltképp igaz ez a perfect-es igeidőkre.

Szerintem.

2013. jún. 6. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Kedves második. A kérdés időhatározó nélküli esetre vonatkozott, de a te példamondataid időhatározósak.
2013. jún. 6. 19:00
 4/4 anonim válasza:
Azért használtam időhatározót a példa mondatoknál, hogy kiemeljem azt. hogy UK-ban ha nincs meghatározva a pontos idő, akkor tudtommal nem lehet past simple-t használni csak pres. simp.-t. Viszont az USA-ban felcserélhető a kettő a fenti esetben.
2013. jún. 6. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!