Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az eszperantó nyelv mit ér?

Az eszperantó nyelv mit ér?

Figyelt kérdés

2014. jún. 14. 10:29
 1/10 anonim ***** válasza:
72%
Ismerősöm annó azért csinálta meg mert baromi könnyen megvolt és kellett a diplomához nyelvvizsga. Szerintem már nem fogadják el diplomához.
2014. jún. 14. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Akkor most már értéktelen? :S
2014. jún. 14. 10:52
 3/10 anonim ***** válasza:
49%
Eddig is értéktelen volt.
2014. jún. 14. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
61%
Mindig is az volt, csak egy ideig kiskapu volt a diploma megszerzéséhez, hiszen lényegében 1-2 hónap alatt lehetett nyelvvizsgát szerezni.
2014. jún. 14. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
62%

Az eszperantó sokat, nagyon sokat ér! - Nem csak sokkal gyorsabban lehet vele megfelelni a diplomafeltételnek, de utána sokkal könnyebben lehet más nyelveket megtanulni, és a segítségével egy különleges ablak nyílik ki a világra!


Természetesen, akik nem ismerik, vagy nem használják, vagy éppen konkurrenciának tekintik, sok negatívumot össze-hablatyolnak róla, de reális véleményt azoktól tudsz kapni, akik rendszeresen használják.


Az eszperantót ugyanarra lehet használni mint a magyart, az oroszt, angolt, vagy bármelyik nemzeti nyelvet: kapcsolattartásra másokkal!


Ugyanolyan élő nyelv mint a nemzeti nyelvek, minden országban beszélik, eszperantóul is létezik sok tízezernyi könyv, vannak eredeti és szinkronizált filmek, zenék, együttesek, újságok, könyvtárak, szakmai és rétegszervezetek, speciális nyelvi és közösségi szolgáltatások - és vannak eszperantó rendezvények, melyek a nyelvi közeget biztosítják,

ahol a nap 24 órájában az eszperantó a használt nyelv.


Az internetes eszperantó weboldalak, portálok és közösségek léte és nagy száma pedig szinte magától értetődő, elég beütni a keresőbe az "eszperantó" vagy "esperanto" keresési szavakat...


Én azt tapasztaltam, 2-fajta tőke van. Az egyik a pénzügyi, a pénzben kifejezhető tőke, a másik a legalább ennyire értékes személyes kapcsolati tőke. Az eszperantóval – éppen a nemzetközi mozgalmi jellege miatt – nagyságrenddel könnyebben (!) lehet olyan

személyes kapcsolatrendszert kiépíteni, aminek az értékét lehetetlen forintosítani vagy felbecsülni... Már önmagában csak ezért érdemes volt megtanulni eszperantóul.


A logikus felépítése miatt az eszperantót lehet a leggyorsabban, a legkisebb ráfordítással megtanulni. Aki pedig erre rászánja magát, nem csak a diplomafeltételt tudja relatíve gyorsan teljesíteni, de kinyílik neki egy ablak a világra, hiszen az eszperantóval "mindenhol otthon van" az ember.


Az eszperantót legalább olyan jól lehet használni, mint más nyelveket – de másképpen, más módszerekkel. A nemzetközi eszperantó mozgalom, az eszperantó szervezetek gondoskodnak a nyelv fennmaradásáról, terjesztéséről, és a nyelvet már megtanultak kiszolgálásáról. Ezekről bővebben az interneten lehet olvasni.


Üsd be a keresőbe az "eszperantó" szót, érdemes körülnézni az első 6-8 találaton.

2014. jún. 14. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Facebook-on szoktam csetelgetni eszperantistákkal. Régen tanulgattam a nyelvet, mostanában újra próbálom... Egy dolog, hogy szerveznek eszperantó nyelvi táborokat, mert ahhoz képest hogy 22 éves korom óta járom a világot és mindenhol boldogultam az angollal, igazán ettől nem vagyok hasraesve. Meg elég unalmas lehet egy olyan tábor, aminek az egyetlen fő témája, hogy beszéljük ugyanazt a nyelvet arról, hogy beszéljük ugyanazt a nyelvet.


Mindazonáltall nem bántam meg, hogy legalább 1-2 könyvet eszperantóul is elolvastam. További nyelvek megtanulásában például kiváló segítség lehet, főleg ha olyan ritka nyelv, amihez a tananyagot, magyarázatokat különben sem egyszerű magyarul beszerezni.

Az eszperantó olyan logikusan képző nyelv, hogy egy szótő+képző feltétlenül kizárólag ugyanazt fogja jelenteni. (Más nyelveken pld meg kell tanulni minden igére, melléknévre stb, hogyan képzünk belőle főnevet, vagy viszont.)


Ma reggel kérdezte egy francia, aki magyarul(!) tanul, hogy miért mondják a magyarok, hogy "Mi újság?" amikor a szótára szerint az "újság" szó hírlapot, magazint, sajtókiadványt jelent.

Természetesen a "Mi új(don)ság" kifejezés nem a napilapok iránt érdeklődik, hanem hogy mi hír, mesélnivaló. Elmagyaráztam neki. Eszperantóul.

2014. jún. 15. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Egyébként éppen arról volt szó az eszperantós FB csoportban, hogy az egyetemek csak kekeckednek. A magyar eszperantista mozgalom fő úttörője és nyelvészprofesszora bizonyos Szilvási állítólag ezt már lelevelezte hivatalosan, és papírja van róla, hogy az eszperantó egy élő nyelv, amit mindmáig el kell(ene) fogadniuk a diplomához.

Ha ez igaz, akkor hozzá lehet fordulni segítségért, referenciáért.

2014. jún. 15. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Zoli1955 ***** válasza:
Az eszperantó sokkal könnyebben elsajátítható nyelv, mint pl. az angol, francia, olasz, német vagy orosz, nem is beszélve a magyarról, japánról vagy kínairól. Ennek ellenére ne hidd el, hogy 1-2 hónap alatt eljuthatsz a sikeres középfokú nyelvvizsgáig. Persze vannak ilyen csodagyerekek is, de nekik már rég megvan a felsőfokú angol nyelvvizsgájuk. Az átlag egyetemistának kb. 100 tanórás tanfolyamra, s legalább ennyi otthoni tanulásra van szüksége a sikeres nyelvvizsga letételéhez. Ez azonban kb tizede annak az időnek, pénznek és energiának, amit pl. a német tanulása igényel. A főiskolákon általában elfogadják az eszperantó nyelvvizsgát, az egyetemeken előfordul, hogy kekeckednek. Ha ilyen helyzetbe kerülnél, akkor kellő mennyiségű hatósági nyilatkozatot tudok küldeni, hogy meggyőzzed a tanulmányi osztály adminisztrátorát. Ha viszont felvételihez kell a plusz 28 pont, azt mindenütt megkapod probléma nélkül. Persze az eszperantót nem csak ilyen célok miatt érdemes tanulni. Ha előzőleg már eszperantót tanultál, akkor sokkal gyorsabban fog menni bármely indoeurópai nyelv (a baszkon, magyaron, finnen és törökön kívül mindegyik) tanulása, mivel az eszperantó egy indoeurópai közös minimumnyelv. S persze az eszperantó felhasználható utazásra, olvasásra, rádióhallgatásra, barátok szerzésére a világ minden részén. Az eszperantisták rendelkezésére áll a Pasporta Servo nevű szervezet, aminek segítségével a világ szinte minden városában ingyenesen lakhatsz ottani eszperantistáknál, akik ezért nem várnak semmilyen ellenszolgáltatást. Ha még több info érdekel, itt megtalálod: wwww.eszperanto.webs.com ékes magyar nyelven.
2014. jún. 15. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat !! Szerettem volna letenni ezt a nyelvet, mert tetszik, érdekel... De mindenhol csak azt hallani, hogy semmit se ér, már a diplomához se fogadják el, kihalóban van, mintsem felszálló ágban.
2014. jún. 15. 12:57
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem írtad ugyan a korodat, de mivel diplomát emlegetsz, talán érdkelhet:

www.ijs.hu

Ez egy nemzetközi nyári rendezvény, Budapest mellett lesz az idén. És nem unalmas, mert az "az a témája, hogy egy közös nyelvet beszélünk". A nyelv csak egy -egy előadás erejéig témája a tábornak, egyébként eszköze. De a részletes programot megtalálod a honlapon. Ha komolyan érdekel a dolog, akkor érdemes benézni akár egy-két napra is, az sem akadály, ha alig beszélsz még pár szót eszperantóul :)

2014. jún. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!