Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Angol egyszerű jövő vagy...

Angol egyszerű jövő vagy folyamatos jelen?

Figyelt kérdés

Azt olvasom mindenhol, hogy folyamatos jelent lehet használni előre eltervezett jövő idejű cselekvésénél is.

Honnan tudom eldönteni, hogy melyiket kell használni? találtam egy honlapot, ahol az igeidőket lehet gyakorolni, 360 mondat van benne vegyesen. Az alábbi mondatoknál én simán egyszerű jövőidőt használtam (going to szerkezettel)mivel gondoltam jövő időről van szó és nem spontán döntésről, ezért nem will. Pl.:

Ma este jön vacsorára./ focimeccsre fog menni/a királynő jövő hónapban Ausztráliába fog utazni/Jövő éven új elnököt fognak választani stb.... Miért folyamtos jelen ez???



2014. szept. 10. 13:20
1 2
 1/14 Wadmalac ***** válasza:
Ha nem csalnak meg az emlékeim, a "will" a sziklaszilárdan eldöntött, "tuti" jövő, a folyamatos jelen meg a tervezett, amikor még bármi változhat. Persze ezt biztosan az angol is rugalmasan kezeli,azért ezek elég szubjektív meghatározások.
2014. szept. 10. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

vegyük példamondatnak: "Ma este megyek vacsorára."


will: ha éppen a beszéd pillanatában döntjük el, hogy megy vacsorára

teszt párbeszéd:

A-Átjössz este enni valamit?

B-Persze! Ma este megyek vacsorára.



going to/folyamatos jelen: amikor már beírtad a naptáradba(előkészületeket tettél)

teszt párbeszéd:

reggel 9

A-Átjössz este enni valamit?

B-Persze!


délután 6

A-Akkor este majd találkozunk.

B-Ma este megyek vacsorára(, már vettem is egy jó bort a vacsora mellé).

2014. szept. 10. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Wadmalac ***** válasza:
#2: Köszönöm a frissítést én is, ezek szerint tényleg halványak az emlékeim.
2014. szept. 10. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Folyamatos jelent akkor használunk, amikor már biztosan eldöntött dolgokról beszélünk.

Pl. Holnap repülök Londonba. - I am flying to London tomorrow.

A jövő héten házasodok. - I am getting married next week.


Egyszerű jövő, amikor a beszéd pillanatában döntjük el, mit fogunk csinálni.

Pl. Will you have dinner with me tomorrow? - I will.

Valaki csönget, erre azt mondom, hogy majd én kinyitom. - I will open the door.

Búcsúzásnál azt mondom, hogy majd felhívlak - I will call you.

2014. szept. 10. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek, hasznos volt, most már felfogtam :)
2014. szept. 10. 16:00
 6/14 anonim ***** válasza:

Minden jövöidő használata attól függ, hogy mennyire biztos dologról beszélünk. Én most a legkevésbé biztostól kezdem:


1. egyszerű jövő (=will): a legkevésbé biztos, vagy mert most döntjük el, vagy mert annyira messze van még (pl. ha nagy leszek, orvos leszek stb)


2. (be) going to: már tervezem, de vagy még nem tudom a dolog pontos időpontját, vagy nem olyan nagy kaliberű terv, amit beírnék a naptárba = nem valaki mással szervezem le, hanem olyan terv, hogy pl. ha hazaérek, lezuhanyzok. azt nem írnánk be a naptárba :)


3. folyamatos jelen: minden tutira le van szervezve, fix program, és szinte mindig olyan program, amit valaki mással is leegyeztettem, pl. fodrász, buli, nyaralás stb.

(nem kell, hogy már régen el legyen döntve, ez nem igaz!! Ha én előtte pár órával találom ki, hogy fodrászhoz megyek, gyorsan felhívom a fodrászt és leegyeztetem, akkor az onnantól már mehet folyamatos jelennel, mert le van fixálva!)


4. egyszerű jelen: olyan nagyon fix dolgok, amik órarendhez/menetrendhez tartoznak, tehát még mi sem változtathatunk rajtuk, még ha akarnánk se, pl. mikor megy a vonat/repülő, mikor kezdődik a tanóra/film stb.


Remélem, így már jó :) A többi választ mind kicsit hiányosnak éreztem. Angol tanár vagyok egyébként.

2014. szept. 11. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:

#6:

Thank you, I will do my best not to forget it. :)

2014. szept. 12. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Szuper, abszolút érthető így. Köszönöm :) Találtam mlg olyat is, hogy "BE" TO+IGE / "BE" ABOUT TO+IGE. Ez mire szolgál? Előre is köszi
2014. szept. 13. 10:09
 9/14 anonim ***** válasza:

6-os vagyok megint. Örülök, ha segíthettem :)


A to be to szerkezet... Nos, az igazából nem is igazán jövőidő... Tényleg mondhatjuk jövőre, de lehet belőle simán múltat is csinálni...


Hivatalos, erőteljes utasításokra használják, és ilyenkor azt jelenti, hogy "kell".


pl. You are to take this medicine twice a day.

= Napi kétszer kell bevenned ezt a gyógyszert.


És szokták még úgy is fordítani, hogy "(elvileg) úgy van, hogy",

pl. I am to graduate next month.

= (Elvileg) úgy van, hogy jövő hónapban diplomázok.


És simán lehet ezeket múltba tenni:

You were to take this medicine twice a day, not once.

= Napi kétszer kellett volna bevenned ebből a gyógyszerből, nem egyszer.


Vagy: I was to graduate in July. = Úgy volt, hogy júliusban diplomázok.


Szólj, ha valami még nem tiszta :)

2014. szept. 13. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

És most a "to be about to" szerkezet:


Ez tényleg jövőidő, és szimplán annyit jelent, hogy "valaki/valami mindjárt csinál valamit"

És ezt bárkire/bármire mondhatjuk.

pl. I am about to win! = Mindjárt nyerek!

The plane is about to land. = A gép mindjárt leszáll.

2014. szept. 13. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!