Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Tudnátok nekem példákat írni...

Tudnátok nekem példákat írni a magyar nyelvben végbement flektáló hatásokra? Ha egyéb finnugor nyelvekbéli példákat is tudtak, annak mégjobban örülnék.

Figyelt kérdés

van egy ilyen példám, de nem értem, hogy ez mitől flektáló jelenség:

észt : tuba (szoba) birtokos esete : toa



2016. máj. 18. 15:42
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Azért flektáló jelenség, mert a szótő megváltozásával fejezi ki a nyelvtani viszonyt.


A magyarban ilyesmi a van - volt páros, aminél a múlt idő kifejezésében a tő megváltozása is részt vesz. De ez nem igazi flektálás amúgy, csak hasonlóan néz ki. Ha igazi flektálás lenne, akkor egyáltalán nem lenne szükség a szó végén a -t jelre a múlt idő kifejezéséhez, mint ahogy pl. az angol sing - sang párosnál tényleg nem kell a múlt időhöz a -d végződés.

2016. máj. 18. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Én nem tudom, hogy mit jelent pontosan a jelenség, de olyasmit, amit írtál példának, még számosat tudok neked adni az észtből


Névszó (nom., gen., part.):

sõber, sõbra, sõpra - barát

lipp, lipu, lippu - zászló

lind, linnu, lindu - madár

hobune, hobuse, hobust - ló

mees, mehe, meest - férfi

naine, naise, naist - nő

poeg, poja, poega - fia

leib, leiva, leiba - (barna) kenyér

aeg, aja, aega - idő

uus, uue, uut - új

stb.


Igék esetében a két infinitív (-ma és -da) helyett:

sööma, süüa - enni

jooma, juua - inni

minema, minna - menni

olema, olla - lenni

tegema, teha - tenni

(Egy szabályos ige pl. így nézne ki: meeldima, meeldida - tetszik; elama, elada - élni.)

stb.


Szólj, ha kell még, van rendesen belőlük. Több a kivétel, mint a nemkivétel.

2016. máj. 20. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Magyar esetén esetleg a van-lesz?
2016. máj. 20. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!