Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Dán és svéd egyszerre?

Dán és svéd egyszerre?

Figyelt kérdés
Próbálta őket valaki egyidőben tanulni? Hasonló nyelveknél mennyi esély van az összekeverésre? Van valakinek ebben tapasztalata? Lassabb tempóban tanulnám őket, és összehasonlítva. Nagyon tetszik a dán kiejtése, viszont pont emiatt nehezebb is. A svédet 2 hónapja tanulom, és attól tartok, ha nem kezdem el mellette a dánt, akkor később nem vágok majd neki.

2017. jan. 30. 13:22
 1/9 anonim ***** válasza:
Érdems hozzávenni még a norvégot is.
2017. jan. 30. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
64%
Én akkor még hozzá venném az izlandit is. Vagyis a dán svéd norvég izlandi négyesfogatot.
2017. jan. 30. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
:D Nem tudom, hogy ezek a válaszok komolyak-e, ha igen, akkor köszönöm a tanácsokat, de nem ez volt kérdés. Tisztában vagyok a nyelvi különbségekkel/hasonlóságokkal. Több skandináv sorozatot néztem már a saját nyelvén, de engem konkrétan a dán és a svéd érdekel, és az, hogy mennyire kivitelezhető a tanulásuk keveredés nélkül.
2017. jan. 30. 16:53
 4/9 anonim ***** válasza:
74%
Össze fogod keverni. Ha két nyelvet egyszerre kezd el tanulni az ember, akkor összekeveri őket, még akkor is, ha nem ennyire hasonlóak.Viszont pont mivel hasonlóak, szerintem az is jó, ha az egyiket kiválasztod, és azt tanulod, mert így a másikat is többé-kevésbé megérted. Persze attól függ, mire használnád a nyelveket. Én a svéddel elég jól megértettem az írott dánt, a beszélt dánt ugyan nem értettem, de a beszéd megértésével még svédül is problémáim voltak. A dánnak "kínaibb" a kiejtése, mármint nagyon furcsa svéd füllel, és szerintem a dánok jobban megértik a beszélt svédet, mint fordítva, így lehet, a dánnal járnál jobban. Nekem viszont a svéd dallamossága tetszett, ezért tanultam azt.
2017. jan. 30. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Utolsó, Te magadtól tanultad vagy nyelvsuliban? Mennyi idő alatt jutottál el alapfokra? Erasmus miatt érdekel a dolog egyébként.
2017. febr. 1. 15:26
 6/9 anonim ***** válasza:

Magamtól tanultam. Nem tudom pontosan, mi számít alapfoknak, de hamar eljutottam egy olyan szintre, hogy az írott szövegeket az interneten megértettem. Sőt, még egy krimit is elkezdtem olvasni, amit nagyjából értettem. A Dosztojevszkijt viszont már nem igazán értettem... :D


A svéd nagyon hasonlít az angolra, amit felsőfokon beszélek, és így gyorsan haladtam. Ezt a tanulást már nem úgy kell elképzelni, mint az iskolás nyelvtanulást. Ez már egészen más volt. Átnéztem egy írást a nyelvtanról, aztán megtanultam kb. 1000 alapszót. Ezek után már nem tanultam, csak használtam a nyelvet, elkezdtem híreket olvasni svédül, és elég hamar belejöttem. Az egy kis idő volt, amíg ráállt az agyam a svédre, de utána tényleg könnyűvé vált az olvasás. Később szerettem volna fejleszteni a hallás utáni szövegértésemet, de nem sok svéd film van, YouTube-on sem találtam jó csatornákat, ezért a híradót nézegettem minden este. De amint mondtam, a beszédet nehezen értettem meg. Az angollal ellentétben nincs valami sok szórakoztató "anyag" svédül. Én ezért untam meg egyébként. Gondolom, ezért jobb, ha valaki tanárhoz, vagy tanfolyamra jár, vagy éppenséggel élő környezetben gyakorolja a nyelvet. Nekem is ez lett volna a vágyam, csak az én szakomról nem lehetett Svédországba menni.


Lennének svédül /dánul is óráid? Én más országban voltam Erasmuson ugyan, de minden órám angolul volt. Vagy csak azért szeretnéd gyakorolni, hogy kint tudj boldogulni? Egyébként szerintem kint biztos lesz nyelvtanfolyam, amire járhatsz. Nekem volt az egyetemen, és így fizetni sem kellett érte.

2017. febr. 2. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

szia :)

Én dánul tanulgatok.

A dr.dk-n (ez kb a dán nemzeti média) szoktam cikkeket olvasni, illetve itt van nagyon sok dán sorozat, dokumentum film FELIRATTAL!!! (a dán rádiókat is lehet hallgatni) :) jó nem szó szerint feliratozzák, de jobb mint a semmi :D

A Livvagterne-t és a Lykke-t néztem, nem tudom fent vannak-e még de ezek teljesen nézhető sorozatok, illetve most kezdtem el nézni egyet aminek nem tudom a címét, de sajna tegnap óta nem is találom...

2017. febr. 3. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

na jó megtlaláltam az előzmények között:

[link]

2017. febr. 3. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes válaszokat, és segítséget. Meg is lesem, amiket ajánlottatok. Angolul lennének az óráim, de engem érdekel a skandináv kultúra, úgyhogy igazából csak magam miatt szeretném megtanulni. Nekem is gyorsabban megy az angol miatt, azt észrevettem, és a németből is egész sokat értek, ami szintén nagy segítség. Azért gondoltam arra, hogy talán lehet együtt tanulni őket, hiszen gimnáziumban is 2 nyelvet tanulnak a legtöbb helyen. Mondjuk, azok a nyelvek nem hasonlítanak ennyire egymásra. Nekem meg pont az volt a bajom, hogy rengeteg filmet néztem svédül. Volt kurzusunk is, ahol skandináv filmeket néztünk eredeti nyelven. Egyedül meg mindig ott az esély, hogy valamit rosszul tanul meg az ember. Mindenesetre elkezdem, mert tűkön ülök.
2017. febr. 4. 14:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!