Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van németül a "bakancslis...

Hogy van németül a "bakancslista" kifejezés?

Figyelt kérdés

2017. szept. 16. 13:20
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Eimer Liste
2017. szept. 16. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Rick Mave ***** válasza:
81%

Nem, semmiképpen nem "Eimer Liste". Elmagyarázom miért.


Ez az angol "bucket list = vödör lista" szószerinti fordítása, aminek az az angol szófordulat adta az alapját, hogy "to kick the bucket = felrúgni a vödröt", magyarul "feldobni a bakancsot" (elpatkolkolni, tehát meghalni).


A bibi ezzel az, hogy a vödörrel való asszociálás mind magyarul, mind pedig németül értelmetlen. A magyarosítás nagyon találóan a "bakancs" szóval történt, míg németül mondhatni sehogyse történt, a németnek erre nincs igazából kifejezése. A leggyakrabban úgy fordítják, hogy "Wunschliste = kívánságlista", de ez rém lapos, abszolút nem fejezi ki az eredeti angol utalást arra, hogy "ez azon dolgok listája, amit szeretnék megcsinálni/megélni mielőtt feldobom a bakancsot".


Én egyszer egy műfordításban úgy tettem át ezt németre, hogy "ultimative Lebenswunschliste", de ez az én németesítésem, másnál még nem találkoztam ezzel így, és ez sem százszázalékos, mert ebben sincs benne, hogy "mielőtt még meghalok". Az angol "bucket" és a magyar "bakancs" mintájára lehetne esetleg azzal próbálkozni németül, hogy "Löffel-Liste", mivel a számtalan kissé szlenges "meghalni" kifejezés között van egy olyan, hogy "den Löffel abgeben", de ez először széles körben el kéne terjedjen, mert enélkül ez is értelmetlen lesz egy német számára.

2017. szept. 16. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 chtt ***** válasza:
57%
Aha, lehet benne valami, itten is ír "Löffelliste"-t: [link]
2017. szept. 16. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
66%

Valoban egy szoval nem lehet kifejezni, mint angolban, talan ez közeliti meg az ertelmet legrövidebben:

Wunschliste der Lebensträume...

2017. szept. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az 1. semmiképp, a 4.a helyes.
2017. szept. 20. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
2020. máj. 24. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Eine Löffelliste ist eine Liste mit ca. 100 Dingen, die Du erlebt haben willst und wirst bevor Du den Löffel abgibst. Das ist sehr salopp ausgedrückt. Andere nennen es Bucket List (aus dem gleichnamigen Film „The Bucket List – Das Beste kommt zum Schluss“, Zielliste, Wunschliste, ToDo Liste usw.31.07.2016
2020. máj. 24. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!