Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Német igei vonzatoknál van...

Német igei vonzatoknál van valami szabály?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy pl a beszéddel kapcsolatos igékhez az über és hasonló szabályok, amikkel könnyen eldönthető az ige milyen elöljárót kap? Vagy erre nincs szabály? :-/

2019. jún. 7. 22:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Igen, rá lehet húzni ilyesmiket, de konkrét szabály nincs.

Az érzelmet, átvitt vagy nem megfogható lelki dolgokat kifejező igék pl: nachdenken, denken, sprechen, verfügen, traumen, erzählen stb, ezek általában überesek.

Azt vettem észre még, hogy amit a magyarban sokszor on/en/ön vagy ra/re vonzattal látunk el azt a németben általában an-nal, de sok esetben a német igevonzatok egybeesnek a magyarokéval.

Konkrét szabály mint írtam nincs, de jó kis táblázatokat, példamondatokat készítve be lehet magolni, készségszintre fejleszteni, másképp sajna nem megy, a logikáját azonban el lehet egy idő után sajátítani

2019. jún. 8. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor tehát van benne logika, nem csak úgy húzták rájuk találomra mert őszintén elsőre olvasva én semmiféle logikát nem tudtam felfedezni. Örülök hogy írtál. Én mindig igyekszem szabályokat felállítani amik adnak támpontot, szörnyen nehéz és nem értem miért nem tudták úgy megalkotni hogy az érzésekhez pl az an-t beszédhez kapcsolatos dolgokhoz az über és még azon gondolkoztam, hogy egy adott ide szinonimája is ugyanazt a vonzatos vonzza általában?
2019. jún. 8. 00:21
 3/7 anonim ***** válasza:
Lehetne esetleg a latinhoz hasonló szabályokat levezetni, de nem találkoztam még némettel kapcsolatban hasonlóval.
2019. jún. 8. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Mert a német nyelv ilyen :/ Hát na semmi sem tökéletes, de nyugtasson meg, hogy a német (gondolom felfedezted) ezt az egy dolgot leszámítva nagyon szabálykövető, kivétel is csak néhány van.

A vonzatokat mindenki szidja mert logikátlan, de ez a nyelvtani rész sok nyelvben így van, amit a nyelv alapvető logikája határoz meg. Mi miért valamit köszönünk meg a német meg miért valaminek köszöni meg? Sok ilyen van de kitartás és türelem kell hozzá :)

első voltam

2019. jún. 8. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Látom elírtam. Szóval hogy egy adott ige szinonímái is ugyanazokat a ragokat vonzza? Köszi hogy írtál, most lehet hogy azért mert magyar az anyanyelvem, de magyarnál én nem vettem észre ezt az öszevisszaságot a vonzatoknál.
2019. jún. 9. 21:03
 6/7 anonim ***** válasza:
Ragok alatt prepozíciókra gondoltál szerintem :) Ilyen hasonlóságot még nem találtam, de az lenne ésszerű, ha a rokonértelmű szavak vonzata is ugyanaz lenne
2019. jún. 10. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, prepozíciókra gondoltam. :-) Te milyen szinten állsz németből?
2019. jún. 12. 08:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!