Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Villanyszerelői végzettségre...

Villanyszerelői végzettségre szükség van egy klíma vagy gázkazán bekötéséhez, vagy ezt egy hűtő-klíma szerelő vagy gázkazán szerelő vagy épületgépész technikus megteheti?

Figyelt kérdés
Most végzek Hűtő és légtechnikai rendszerszerelő Okj-n. A suliban a tanárok nagyon mondják, hogy el kéne végezni a villanyszerelői képzést is annak aki komolyan gondolja ezt a szakmát, mert klímát pl vagy akár hőszivattyút ne köthetünk be elektromosan. Ahogy pl egy gázkazán szerelő sem a gázkazánt. Ezt nem egészen értem, akkor miért nem előfeltétele ezeknek az alapszakmáknak a villanyszerelői papír. Még egy dugvillás bekötést sem szabad majd így csinálnom? Ha mégis megteszem mit kockáztatok jobban annál, mintha lenne papírom róla (tételezzük fel a tudás ugyanaz)? Még valami ezen kívül? Vízszerelői papír, arra az esetre ha összeragasztok két pvc csövet majd kondenzvíz elvezetéshez, gipszkartonos Okj ha gipszkarton falra fúrok, ács vagy asztalos végzettség ha faházba szerelek majd, és még sorolhatnám? Ne tegyek le egy Marketing Msc-t is, ha facebook oldalra hirdetést teszek majd fel?

2020. aug. 9. 22:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk villanyszerelő húzott vezetéket az óratól a klíma helyéig, az óránál bekötötte, kismegszakítót, fi-relét beszerelte hozzá. A klímába a klímás kötötte be a másik végét. Nem tudom az előbbit megcsinálhatja-e a klímás is, de szerintem nem.
2020. aug. 9. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
A klímások nem villanyszerelők, de aki egy klímát nem tud bekötni rendesen vagy dugvillát, konnektort feltenni, az inkább ne legyen klímaszerelő. Ki ellenőrzi, hogy meg van-e a villanyszerelői végzettséged? Szerintem senki. Csak akkor mennék villanyszerelői tanfolyamra, ha feltétlenül kellene, mert valahol, vagy egy munkahelyen kérik.
2020. aug. 10. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Azt nem értem, hogy aki ilyen képzésre iratkozik az miért nem néz utána a képzés és a jogosultság leírásának:

[link]

2020. aug. 10. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Az igazság az, hogy villanyszerelési munkát kizárólag villanyszerelő végezhet itthon, de más országokban is így van ez. Magyarul, ha nem egy izzót cserélsz ki a csillárban és ezen túlmegy a szerelés, az már villanyszerelőt igényel. Az hogy otthon mindenki saját maga megcsinálja az egy más kérdés...


Másképpen mondva: Villamoshálózatba való bekötést, bővítést a lakásban bármilyen elektromos szerelést csak villanyszerelő végezhet. Ha ez nem így volna nem lenne szükség erre a szakmára. Ez jelenti effektív, hogy szakmunka... erről kapja az ember a szakmunkás bizonyítványt, ami arra jogosítja hogy ilyen munkát végezhet. Mert ez a törvény.


Konkrét példák:

A vízszerelő bekötheti a bojler hideg/meleg vízcsonkját, de az elektromos bekötést villanyszerelőnek kell bekötnie.


Fűtésszerelő üzembe helyezheti a cirkót víz és gáz szempontjából, de az elektromos hálózatra a csatlakozást a villanyszerelőnek kell megtennie a vezetékek illetve biztosítók, kismegszakító, FI relé kiválasztása és bekötése is az ő feladata, ahogy a bojler esetében is.


Ha, veszel egy elektromos sütőt/főzőlapot, az sem kötheted be magad és nem csak a garancia miatt van ez, ahogy a gázsütőt is a gázszerelő köti be és nem a tulajdonos maga.


A légkondik esete az annyiban más, hogy mint klímaszerelő pl. egy split berendezés esetét nézve a beltéri és kültéri összekötését/vezérlését megcsinálhatja, mert az a ő dolga. Amennyiben az ilyen készülék fix kábellal rendelkezik aminek van gyári dugvillája a beltérinél, azt bedugva egyből lehet használni.


Viszont a legtöbb esetben a kültériek a betáposok, és mivel minden egységnek más a teljesítménye, más kábel és megszakító kell, amit a villanyszerelő tud és határoz meg a bekötésével is vállalja a felelősséget. De, mivel ő szakember, kevés az esély elektromos hibára vagy elektromos tűzre, ami egy helytelen méretezésnél kialakulhat. Ha, komolyan akarod venni a klímaszerelést és ténylegesen nap-mint nap ezzel akarsz foglalkozni saját vállalkozásban, akkor erősen ajánlott egy villanyszerelő tanfolyam elvégzése, ha csak nem akarsz betáp nélküli légkondikhoz mindig villanyszerelőt hívni vagy esetleg hogy a tulaj hívjon. Ha, cégnél dolgozol mint alkalmazott ott a vállalkozó megoldja, mert valszeg van villanyszerelő a csapatban. Sajnos tudom, hogy mit beszélek, sokszor jártam ebben a cipőben éppen ezért nekem mindegyik képesítésem megvan. Szerintem jobb A-Z-ig ha mindent saját maga csinál az ember, szakszerűen és hivatalosan is egy kézben van a dolog.

2020. szept. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!