Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Segitséget kérnék az érik a...

Móni1968 kérdése:

Segitséget kérnék az érik a szőlő, hulla szilva a fáról népdalok elemzéséhez? A lányomnak kéne segítenem, de én nem értek hozzá. Ha valaki el tudná küldeni ezt a 2 elemzést nagyon sokat segítene!

Figyelt kérdés

2014. szept. 12. 10:19
 1/3 anonim ***** válasza:

Érik a szőlő

Hajlik a vessző

Bodor a levele

Két szegény legény

Szántani menne

De nincsen kenyere

Van vöröshagyma

A tarisznyába'

Keserű magába'

Szolgalegénynek

Hej, a szegénynek

De kevés vacsora.


Én így ismerem. Nem értem, mit nem lehet benne érteni. Ősz van, szőlőszüret ideje, s a szolgák, jobbágyok, akiknek menni kell szüretelésre, szegényen, nélkülözve élnek, így nehezen tudnak dolgozni.


Hull a szilva a fáról

Most jöttem a tanyáról

Sej-haj, ruca-ruca, kukorica derce.

Egyik ága lehajlott

Az én rózsám elhagyott

Sej-haj, ruca-ruca, kukorica derce.

Kiskalapom fekete

Páva tolla van benne.

Sej-haj, ruca-ruca, kukorica derce.


Ezen nem tudom, mi elemezni való lehet. A kukorica derce jelentésére rákérdezhetnek: kukorica dara. Mint a liszt, csak nagyobb szemű.


Mondjuk azt sem tudom pontosan, milyen elemzés kéne..

2014. szept. 12. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 hosszúhajú ***** válasza:

Kedves 1-es, inkább ne írj, ha nem tudod mit jelent.


Érik a szőlő: ősi stílusú, pentaton, kétrétegű, tehát - dót kell váltani, kvintváltó, van benne pien (vendég) hang. Ha nem dó váltással énekeljük, dór hangsorra utal de pentaton és ereszkedő.


Hull a szilva: ősi stílusú, pentaton, van pién hang a "fá" hang, de átmenő. Sorszerkezet: ABCD lá pentaton ereszkedő stílusú.

2014. szept. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2014. szept. 16. 11:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!