Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Ha valakinek van rá lehetősége...

Ha valakinek van rá lehetősége, mindenképpen érdemesebb Ausztriába menni egyetemre tanárszakra?

Figyelt kérdés

Ezen gondolkodom. Korábban már laktunk Ausztriában, de most jelenleg Magyarországon vagyok és egészen idáig itt terveztem egyetemre menni, a felvin meg is jelöltem, de most egyre jobban elbizonytalanodom.


Nyelvszakra mennék, tehát a szaktárgyak ígyis-úgyis az adott nyelveken lennének itthon is és kint is, a pedagógiai tantárgyak lennének németül. Ki kéne hagynom érettségi után egy évet a felvételi felkészülés miatt, meg németből le kéne tennem egy C1 nyelvvizsgát, amihez tanfolyamra kéne járnom. Jelenleg B2-m van, de tudom, hogy ez nem elég.

Viszont én most alapból egy évvel később érettségizek, mert 0.-os is voltam, így összesen 2 évvel később kezdeném az egyetemet és a tanárképzés alapból nem rövid. Mondjuk Ausztriában ahogy olvastam, 4 év az alapszak, 2 év a mesterszak és ha valaki iskolába akar menni tanítani, akkor a mesterszaknak is meg kell lennie, hogy “teljes” legyen a diplomája, de én úgy értelmeztem, hogy a 4 év Bachelor után kap az ember diplomát.

Nem a közoktatásban tervezek elhelyezkedni, de ha úgy hozná az élet, jobban járnék vele kint, amihez akkor már jobb egy kinti diploma.

Csak főleg ez a gap year zavar. Majdnem 21 leszek így, amikor az egyetemet elkezdeném. Úgy érzem, soha az életben nem jutok el így a diplomáig…



2022. márc. 12. 15:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
7%
A tanárok nem bölcsészkaron végeznek először, aztán töri szak, magyar szak.. -ra mennek? Van ilyen hogy tanárszak xd?
2022. márc. 12. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
19%
Bölcsészkaron van tanárszak.
2022. márc. 12. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem attól is függ, hogy a felkészülés mellett még mivel töltöd el azt az egy évet. Ha hasznosan töltöd, pl dolgozol is mellette, akkor sztem nem pazarlás. Én 20 évesen kezdtem az egyetemet, mivel évvesztes is vagyok, hát ez van.

Ha jól értem, akkor emiatt az 1 év miatt gondolkozol azon, hogy Ausztriában vagy Magyarországon tanulj. Szerintem ott érdemes, ahol később dolgozni is fogsz. Ha kint szeretnél tanítani, akkor ott is menj egyetemre.

2022. márc. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Még nem tudom, hol akarok majd tanítani/dolgozni, elsősorban nem a közoktatásban, de ha meg mégis ott kötnék ki eleinte, akkor jobban járok Ausztriával… Pontosan nem tudom mennyit keresnek a tanárok, ott sem ők a legmegfizetettebbek, de azért szerintem átlagos keresetük van, egy normális életet fenn tudnak tartani, itthon meg ugye siralmas. Ha meg mégis hazajönnék, szerintem nem lesz gond ha kinti diplomám van, ha így haladunk, már majd érettségivel is lehet tanítani, akkora tanárhiány lesz.
2022. márc. 13. 06:53
 5/11 anonim ***** válasza:
37%

Értelek. Az osztrák tanári képzést nem ismerem, de nálunk is van 6 éves (a középiskolai tanár). Szóval a különbség csak 1 év lenne. Nem tudom a jelenlegi felfordulás hogyan fog kihatni azokra, akik x év múlva végeznek, de az tényleg biztos, hogy most még az első éves hallgatókat is kivezénylik néha tanítani (ismerősöm mondta, aki elsőéves). Ha nyelvtanár lennél, ott biztosan egyszerűbb elfogadtatni a külföldi diplomát, mint pl a törinél vagy irodalomnál (ahol ugye a külföldi tananyag teljesen más). Bár nem tudom, hogy a honosítás az itt hogyan működik.

Tudom, hogy ez nehéz döntés. Én többek között pont ezért az 1 év kihagyás miatt nem mentem külföldre (hosszú a sztori, de ez is közrejátszott). Azt tudnám javasolni, hogy beszélgess minél több külföldön és itthon tanult hallgatóval, hallgasd meg a tapasztalataikat, és az alapján is mérlegelj.

#3

2022. márc. 13. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Igen, leginkább a képzés hossza aggaszt itt is meg Ausztriában is, de más szak nem igazán van, ami passzolna hozzám meg a céljaimhoz és értelme is lenne. Itt most úgy tudom lerövidítik 5 évre és nem lesz szétbontva a középiskolai és általános iskolai tanárképzés. Ausztriában továbbra is 6 év, de ahogy én olvastam, ott az ember kap először Bachelor diplomát is, csak ha közoktatásban akar tanítani, akkor ahhoz el kell mindenképpen végeznie utána a mestert is, mert ott csak úgy taníthat. Mivel az én esetemben nyelvszakról van szó, az órák Magyarországon is és Ausztriában is idegen nyelven lennének, csak a pedagógiai tárgyak azok, amiket németül kéne tanulnom, de jól mennek a nyelvek, ezért hajlandó vagyok ráhajtani és akkor szerintem nem lesz probléma.

Igazából eddig is tisztában voltam azzal, hogy ez ilyen hosszú, sőt, akkor még 6 évről volt szó, de egyre bizonytalanabb vagyok a világban, csak félve mernék bevállalni egy ilyen képzést úgy, hogy ugye ha Magyarországon mennék egyetemre, az is ingyenes lenne, tanárin szinte senki nem megy önköltségesre, de ha bármi közbejön és ki kéne iratkoznom, akkor fizethetnék vissza annyiszor 500 ezret, ahány félévet elvégeztem (milliós összegeket), de közben BA diplomát sem kapok meg semmi. Ha elvégzem, akkor is vagy ledolgozom, vagy visszafizetem és tudom, hogy 20 éves időtartamot adnak erre, de én tényleg ott tartok, hogy fogalmam sincs, hol fogok, hol akarok élni hosszútávon, hol fogok kikötni. Ausztriában ahogy utánanéztem, szintén ingyenes a képzés, ha meg az ember kifut az időből és fizetnie kell, akkor is csak kb. 400 euró/szemeszter, ami egyáltalán nem vészes, még olcsóbb is, mint Magyarországon, ami elég érdekes, mert egy Ausztria drága ország. És olyanról sem tudok, hogy ha valakinek valami miatt ott kéne hagyni az egyetemet, akkor vissza kéne fizetnie, de ennek majd még utánajárok.

Ugye korábban rengeteget olvastam itt is, meg máshol is, hogy mindenkit le akarnak beszélni a tanári pályáról, főleg itthon, amit egyrészt megértek, mert tényleg siralmas, ami megy, hogy az ember 6 évig tanul keményen az egyetemen, kb olyan mintha két szakot vinne, mester diplomát szerez, aztán utána annyi fizetést kap, hogy abból megélni lehetetlen és ez idővel is csak nagyon minimálisan növekszik. Ja, aztán most meg a változtatások szerint 5 év egyetem nem elég ám arra, hogy egy tanár fakultációt tartson vagy emelt szinten érettségiztethessen, holott ő is emelt szintű érettségivel került be az egyetemre. Röhej. Én mint mondtam, nem iskolában képzelem el a tanítást, de ha nem jönne az össze, hogy magánban vagy nyelviskolában tanítsak, vagy eleinte nem lenne elég diákom és jobb lenne vagy muszáj lenne elmennem suliba, akkor ilyen körülmények között én sem akarnék dolgozni. Ausztriában azért úgy tudom, hogy egy iskolai tanár is átlagosan, normál színvonalon meg tud élni, plusz 13-14. havi fizetés.

Korábban soha nem terveztem külföldön tanulni, maximum erasmust tudtam elképzelni. Aztán volt, hogy elgondolkodtam rajta, de inkább úgy gondoltam, mégsem, most meg már inkább ez az opció tűnik jobbnak.

2022. márc. 13. 11:16
 7/11 anonim ***** válasza:

Igen, sajnos a tanárképzés önköltségesen elég brutális. De azért az egyetemeknek többféle ösztöndíja van, amik nagy segítségek lehetnek ilyenkor, érdemes ezekre is gondolni. Továbbá azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Ausztriában az élet "drágább". Még ha maga az oktatás olcsóbb is, ahogy írtad, pl a lakhatás (nem tudom, hogy az egyetem hogyan biztosít szállást) már lehet, hogy jobban megterhelné a magyar pénztárcát, pláne ilyen infláció mellett. Egyik barátnőm Hollandiában tanul, és állandóan arról panaszkodik pl hogy 1 heti érkezése mennyivel drágább mint nekünk Pesten, pláne a jelenlegi helyzetben. Ezeket is jól meg kell fontolni.

Ha jól vettem ki a szavaidból, akkor hajlasz arra, hogy csak a 4 éves alapszakot végeznéd el. Szerintem úgy számolj inkább, hogy a mestert is elvégzed utána, még ha nem is dolgoznál közoktatásban. Sose lehet tudni, mit hoz az élet, és később már jóval nehezebb visszamenni az egyetemre és tanulni, mint fiatalon amikor még bennevagy az egészben. (de ez csak egy vélemény)

Bárhogy is döntesz, sok sikert kívánok! Én simán adnék esélyt egy ausztriai egyetemnek.

2022. márc. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

A mestert is tervezem, csak egyelőre inkább az alapszakra koncentrálok.

A lakhatás meg egyebekkel az van, hogy anyukám most is kint él, így nálam kicsit más a helyzet.

Köszönöm!

2022. márc. 13. 13:48
 9/11 anonim ***** válasza:
Magyarországon nettó 172 ezret kap egy mesterdiplomás tanár, úgyhogy itt többre mész azzal is, ha utcaseprőnek állsz.
2022. márc. 14. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

9: igen sajnos tudom.

A múltkor láttam egy álláshirdetést valamilyen szaküzletbe, nem kell hozzá diploma, se nyelvtudás, se semmi extra, csak 1-2 tréningen kell részt venni és nettó 280 ezer forint a fizetés. Ezzel szemben a tanár, aki 6 évig tanul az egyetemen, kb két szakot visz, diplomás, annyi, amit írtál.

Nem a pénz az életemben a legfontosabb, nem luxusra vágyom, csak arra, hogy egy normális életszínvonalat fenn tudjak tartani és így nem tudok elmenni emellett.

2022. márc. 14. 11:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!