Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Tudok Bécsben járni gimnáziumba?

Tudok Bécsben járni gimnáziumba?

Figyelt kérdés

Most fejeztem be a 9.osztályt; 4,2 a tanulmányi átlagom. Bár annyira ez nem nagy teljesítmény, de még azt megjegyezném, hogy négy nyelven tanulok (ebből a német majdnem B2-es szint), illetve most is kollégiumba járok, hamar össze tudok barátkozni másokkal. Most vettem részt egy 10 napos cserediákprogramom Németországban, ekkor jöttem rá, hogy német nyelvterületen akarok tanulni (később élni).

Milyen lehetőségeim vannak Ausztriában, legfőképp Bécsben? A kikötésem annyi, hogy erős gimnáziumba akarok járni, legjobb valami internátus volna. Ismertek ilyet? Ha igen, akkor azt megköszönném, most próbálok egy olyan internátust találni, ahol éjjel-nappal osztrákok vesznek körül.

Köszönöm előre is a segítséget!



2013. jún. 13. 21:28
 1/4 anonim ***** válasza:
16%

"ekkor jöttem rá, hogy német nyelvterületen akarok tanulni (később élni).

Milyen lehetőségeim vannak Ausztriában, legfőképp Bécsben?"


Nem értem az összefüggést!!!

Németország az Németország, Ausztria meg Ausztria, teljesen más a kettő! Más jogszabályok, más emberek, más a nyelv is... Ha téged megfogott a Hochdeutsch vagy akár melyik német nyelvjárás, azt nem fogod Ausztriában megtalálni, az fix!


Sokan járnak át a határon innen is osztrák középiskolákba tanulni (elsősorban a nyelv miatt). Ha neked is ez a fő célod, mindegy hova mész, nem kell Bécs legpuccosabb iskoláját választanod. 3-4 év alatt kinti környezetben simán megtanulod a nyelvet. 4 körüli átlag amúgy is kevés, még egy itthoni elit sulihoz is, gondolj már bele...

Melyik 4 nyelvet tanulod? Mikor kezdted őket és hol tartasz?

Kint a német alap, az angol az elsőszámú idegen nyelv, majd francia vagy spanyol a következők. Persze változó.


Nézelődj körbe Bécs város honlapján, ott megtalálod az iskolák elérhetőségeit, írj levelet nekik és abban tedd fel a konkrét kérdéseidet (van-e lehetőség az átvételedre, milyen papírok szükségesek hozzá, milyen szakok vannak az iskolában, kell-e különbözeti vizsgát tenned, biztosítanak-e kollégiumot /havi költség/, fizetős-e az iskola /éves költség/, kell-e bankkártyával rendelkezned, ha igen minimum mekkora összeg legyen rajta...)

2013. jún. 16. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
21%
Azért az osztrákok nagyon máshogy beszélik a németet, főleg Bécs, Burgerland környékén, először hozzá kellene szoknod, mert rengetegféle tájszólás van. és vannak olyan szavak, amiket teljesen máshogy mondanak.
2013. jún. 24. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Bár tartalmaz jó tanácsokat, az elsö válaszoló válaszát finoman kifejezve durvának érzem, a kérdezö nem arra kérte, mondja meg neki a tutit, nem kötelessége az összes összefüggést, indokot megvilágítania. Természetesen joga van a kérdezönek erös gimnáziumot megcélozni, ezt hadd döntse már el ö maga.


Feltételezem egy 16 éves diák inkább a szomszédban szeretne élni, ahonnan vonattal 35 euróért haza lehet járni (4 napos kirándulóhegy). NOban egyetemre jó járni.


Én bécsben jártam gimnáziumba-egyetemre, utána éltem németországban - valóban nem olyan egyszerü a sok osztrák (délnémet) nyelvjárást megszokni, de nyilván meg lehet. Akkor még mindenképpen ingyenes volt az oktatás, még a tankönyveket is ingyen kaptuk! Talán ez nagyjából így maradt.


Valóban érdemes jobb iskolába járni - én egy gyengébe jártam (BORG3, 3. ker de ez 20 éve volt) és nem tett jót nekem, nem volt intellektuális a társaság, nehezen tudtam beilleszkedni, az "erös fiúk" egy idöben durva tréfákkal rászáltak a külföldiekre. (különben ezek máshonnan kibukott osztrákok voltak). Azt hiszem, egy jobb gimiben talán kevesebb eröszak van, de ettöl nem feltétlenül nagyon nyitottak az emberek. Akkor is azt gondolom, a környezeted szellemi színvonala szerintem nagyon számít, föleg ilyen fiatalon.

Annyit tudok mondani, hogy a közvélekedés szerint star treknek van valóságalapja: BORG-ok tipikusan nem jók (bundes-oberstufenrealgymnasium). A klasszikus 8 osztályos gimik akkor jobbnak számítottak, persze nehezebb is volt bejutni.

Azt hiszem a "Benediktiner" vagyis a bencés gimnázium bécsben is a legjobbak közé számít (de inkább ellenörizd).


Az, hogy számít a társaság, nyilván hatványozottan igaz az internátusra. Én a "Bundeskonvikt für Knaben und Mädchen" ben laktam, annak is az azóta bezárt 2.kerületi Josef-gall-gasse-i épületében. Ez akkor ('91-95röl beszélünk) kifejezetten szar volt egy kistermetü inkább félénk, domináns személyiseggel nem megáldott diáknak. Volt néhány elég durva gyerek, egy-két rendörségi eset is (lopás, utcai gyerekgang-ekben való részvétel). Felmerül bennem a kérdés, hogy a vidéki osztrákokat - egy bécsi internátusban nyilván ilyenek laknak - mennyire bírod.

(Ide tartozik, hogy a német nyelvterület déli felén a nyelvi különbségek nagyobbak, sokszínübbek mint a magyarban megszoktuk, talán ha arra gondolunk, hogy erdélyi nyelvjárások vs. budapest az érzékelteti a különbséget Bécs vs Karintia vagy Oberösterreich között)


Valójában az egész projektben az a legnehezebb, hogy az emberi környezet megfeleljen, szerencsére bécs nincs messze, potenciális helyeket végig lehet látogatni.


Nem tudom, milyen nyelvi és más feltétele van, hogy vendégdiákként (Gastschüler) befogadjanak egy (fél)évre. Gondolom ezt céloztad meg. Nem érzem reménytelennek a dolgot - ha van rá pénz...

Azt valóban jó kezdésnek érzem, hogy feküdj rá az internetre és keress rá olyanokra mint "kann ich in österreich gymnasium besuchen" "Beste gymnasien wien"

"Gastschüler im Gymnasium ..." stb., aztán írj néhány emailt, lehetöleg egy németül jól tudóval. (Nem tudom angolul mennyire szokás ebben a kontextusban levelezni, pl. Édesapád nyugodtan írhatna úgy is - ha az igazgató megérti)


Érdemes a budapesti osztrák követséget v. az österr. kulturinstitut (asszem ez az: [link] velük talán magyarul, de angolul mindenképpen lehet kommunikálni, és talán a munkájukhoz tartozik, hogy segítsenek. Ja, és nem te leszel az elsö ezzel a kérdéssel - legalább továbbirányítanak.


ja és ne felejtsük el megemlíteni a budapesti sulikat

[link]

[link]

2013. aug. 3. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Fent a benediktiner-t irtam, de nem vagyok tul biztos benne, lehet, hogy dominikánusok voltak...

mindenesetre itt egy ranking (az mindenképpen látszik, hogy Ausztriában az egyháznak van/volt némi befolyása az oktatásra.)


[link]


ezt is hasznosnak talalhatod:

[link]

2013. aug. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!