Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Angliai egyetemek hogyan...

Angliai egyetemek hogyan működnek? Minden érdekel ami ezzel kapcsolatos.

Figyelt kérdés

Jelenleg Angliában járok college-ba és a második évemet járom. Jövőre szeretnék továbbtanulni egyetemre vagy szintén college-ba (HE).

Hogyan működik az oktatás az egyetemeken? Mi a különbség egy egyetem (university) és egy college (főiskola?) között, ha HE, azaz Higher education szakot tanulok így is úgy is? Egyetemi diplomát, (degree) jobban részesítik a munkáltatók?

Valamint mi a különbség ha csak pl second class degreet tudok megszerezni?

Nem tudom mit tegyek, szeretnék maradni a mostani college-ban ahova járok, csak félek hogy mégsem olyan az oktatás, vagy a diploma minősége, mint egy egyetemben szerzetté. (Bár az eddigi itt tanulásommal meg vagyok elégedve, szeretem ezt a helyet, és jövőre csak 1 emelettel feljebb folyna az oktatás, ami megnyugtató.)

Egyébként a szak amin itt szeretnék majd tanulni, az BSc (hons)-t ad, és az awarding body egy egyetem. Szóval a végzettségen annak az egyetemnek a neve lesz rajt?

Viszont helyet váltani még jobban félek, nem megy a beilleszkedés és irtózok az új helyektől. Ezért is húzok jobban a mostani sulim után.

Amikor bejelentettem a tanáromnak hogy szeretnék itt továbbtanulni, kicsit úgy tűnt mintha le akarna beszélni, meg mintha nem díjazná. Vajon miért nem?


Bármilyen választ szivesen fogadok ami angliai egyetemekkel, college/felsőoktatással kapcsolatosak.



2017. nov. 30. 11:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Különböző level-ek vannak. A level 1 az alap. A saját példám ami science, ott a level 1 egy alapozás. Mi az atom, energia, beadandók írása. Level 2-n már komolyabb dolgok szóbakerülnek, pl. fuel fractional distillation, illatok létrehozása, alkoholok, elektronok elhelyezése az elektronhéjakon, nagyon alap anatomia, alap sejtszerzeződés. A level 3 az sokkal összetettebb, részletesebb, ez önmagában 2 év. Tanult dolgok pl. chromatography, titrálás (ezekeet egy teljes fel even keresztul, jelenleg aminosavakat viszsgálunk chromatography-ban), olyan szintu anatomia ahol már egy átlag embereknek szánt anatómiai könyv tudásával rendelkezel (azaz részletes, de mégsem az a szint amit az orvosok tanulnak), genetika, részletes statisztika, elektronok elhelyezése a elektron hejakon belul az al hejakon, reszletes sejtismeret. Egyetemre level 3 papirral lehet jelentkezni (ez egyenlo az A levellel, NVQ level3-al, Btec level 3-al). A level 4 az magasabb szintu szakmai, de nem egyetemi kepzest ad, ezt ha nem specifukusan valami ilyesmi erdekel (pl. tanársegéd) akkor ezt átugrod. Sok egyetem szervez egy elokészito évet, ez fizetos, nekik jo, mert tobb penzt gombolhatnak le rolad, neked meg jo, hogy ha nem ered el a felveteli szintjet, akkor erre az elokeszito evre elmesz es utana garantaltan felvesznek a szakra. Ez az elokeszito ev a level 5. Ezutan az alapkepzes a level 6, mester a level 7, a doktori a level 8. Ha most te college-ban vagy es level 3 szintet csinalod, akkor butasag lenne megint egy level 3 kepzesre menni. Viszont ha level 2-t csinalod, akkor muszaj lesz egy level 3 kepzest is elvegezned. Ez lehet ugye A level, NVQ level 3, Btec level 3, Access to the Higher Education (ami ha jol tudom 23 vagy 24 ev felettieknek van). Egyebkent az egyetemi kepzes mindenkeppen tobbet er mint a college. Az itteni egyetemek gyakorlatiasabbak, sok szaknal lehet +1 evet jarni amit vagy kulfoldi tanulasra (egy kulfoldi partner egyetem) vagy szakmai gyakorlatra eltolteni. Ha felmesz egy egyetem honlapjara akkor ott a szak leirasnal ott van h pontisan mit tanulsz majd, annak hany szazaleka gyakorlat es elmelet illetve beadando, plusz a felveteli kovetelmenyek es itt ki lesz listazva h mit fogadnak el es milyen szint kell.

Remélem érthető voltam. Sajnos mobillal írok, aztán mivel kis rublikában van a szöveg, így én vissza nem olvasom. De ha van kérdésed, akkor írj nyugodtan.

2017. nov. 30. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Köszi, volt pár hasznos infó benne :)

Én a számítástechnika ágain evezgetek, és leginkább a webfejlesztés izgat.

Most Btec level 3-on tanulok gazdaságinformatikát (Business & IT) és ez a második évem. Tavaly Distinction-t kaptam, ami 60 Ucas pont. Idén is megkísérlem ezt a jegyet, ami simán bejuttat a 72 Ucas ponthatáros szakra. (Talán még "túlképzett" leszek?)

Ma beszéltem a tanárral, és azt mondta hogy simám fel kell vegyenek, szóval attól nem kell félnem.

Itt amit kinéztem szakot, az BSc (hons)-t ad, ugyanazt mint a university-kben is.

Level 4-el kezdem, majd a második év az ugye level 5, a harmadik meg majd ami a degree-t adja, az a level 6. Ezekkel tisztában vagyok.

Ma kaptunk egy új tanárt és ő azt mondta, hogy ő is ugyanezt végezte ugyanebben a college-ban, csak akkor még egy átlag Leeds-i egyetem (uni) bocsájtotta ki a diplomát (degree).

Jelenleg az awarding body, aki adja a végzettséget ebben a college-ban, az a University of Bolton, ami a tanár elmondása szerint jobb. Tehát akkor nem is kell féljek? Ugyanolyan mintha arra az egyetemre jártam volna nem? Csak éppen más helyen/helyiségben, de a papír az ugyanaz.

Egyébként itt a szak és a college ahol és amit tanulni szeretnék:

[link]

2017. nov. 30. 17:27
 3/15 A kérdező kommentje:
Ja az lemaradt, hogy nem önköltségen fogok tanulni. Student finance-re fogok jelentkezni, a progress coach-om már el is magyarázta hogy mi hogyan működik, szóval rábólintottam.
2017. nov. 30. 17:30
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

A student finance az már nekem idén is megy, mert a kormány felemelte a tandíjt 7 ezer font folé, így muszáj voltam felvenni.Egyébként attól még onkoltségesnek számít, csak nem te fizeted,hanem hitelben felveszed. De persze megéri.

Mindenképpen nézd meg a felvételi kovetelményeket. Megint saját példa, hogy genetika bsc-re akarok menni, ki van jelolve a top 10 egyetem ahol indul ilyen szak. Ebbol 4 az amelyik elfogadja a Btec-et (az enyém is olyan, hogy alapból 3 A levelt érne). De azt is úgy, hogy ABB-t kér A levelbol, Btec-bol meg DDD a minimum. Persze a tanárok részérol megy a "A Btec mennyire jó, meg milyen konnyu lesz az egyetemen" ezzel szemben a nyáron 4 nyílt napon is voltam és mindenhol úgy kezeltek, mint aki túl ostoba lenne az A levelhez.

Szerintem, ha ugyan azt a papírt adja ki a 3 év végén, akkor végulis mindegy, hogy hol végzed el. Most januárban kell jelentkezned, igaz? Nézz szét korábbi diákok véleménye után a neten, esetleg nyílt napra ha addig szerveznek, hogy melyik a jobb (jobban felszerelt, tobb kapcsolat cégekkel, segítokészebb tanárok).

2017. nov. 30. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Rá se ránts, mindenkit lenéznek aki nem anyanyelvi szinten beszéli az angolt 😅

Eleinte velem se foglalkoztak nagyon, ugy voltak velem hogy "jóvanaz. Nem sok vizet kavar, a támogatást meg kapjuk rá szóval egye fene".

Közben meg én voltam az egyedüli az osztályban akinek nem csupa Pass-okból álltak a jegyei. Azóta is mindig mindenki mellettem akar ülni, és mindig tőlem kérnek segítséget az osztályban :D


Igen, most január 15 lesz ha jól emlékszem a határidő. Viszont akkor nem kell Ucas-on keresztül jelentkeznem ha ugyanitt akarok tanulni. A tanár mondta hogy van valami belső nyomtatvány amit csak kitöltök és kész. (Ráadásul így ingyenes, mert Ucas-on 20 font körüli a jelentkezés elküldése, mondjuk nem nagy összeg de ha nem muszáj akkor nem dobom ki az ablakon.)

Csak nem értem, hogy miért reagált úgy a tanárom mint aki nem akarná hogy ott tanuljak tovább... Boncolgatta a lehetőségeket, hogy gondolkoztam e másik egyetemeken.

Én már megszoktam és megszerettem ezt a helyet, nem szeretnék változtatni. Itt tudom hogy itt jól elleszek, de ha máshova megyek és nem tetszik, akkor vagy kínlódok 3 évet, vagy újrakezdek megint mindent.

Ráadásul az angol GCSE-m sem a legtökéletesebb, most is csak level 2 functional skills-t csinálok. A mostani sulim elfogadja ezt a szintet arra a szakra, (tanár és a weboldal is ezt írja/mondja), viszont a másik egyetem Grade C-t kér, és így elég kétesélyes lehet. (A többi GCSE rendben van.)

Bár már van más végzettségem informatikából, ami csak egy level 2, de legalalább D*. (Tanár mondta az ilyen apróságokat is figyelembe vehetik.) De az nem lenne 100% biztos, akkor sem ha bőven megvan a jelentkezési Ucas pontom :/

Az a baj, hogy a mostani college-ban ahova járok elég bajosak a tanórák. Pont a múlthéten lett meg végre a rendes órarendem, mert eddig csak a fele tantárgyakra voltak tanárok. Tavaly is az egyik tanár 4 hónapot kihagyott csak úgy, mi meg helyettesítőt sem kaptunk. Szerencsémre idén megkaptam "osztályfőnöknek"... 😐 A hiányzásokat már megint kezdi, szerencse hogy most csak egy tantárgyat tanít.

Mondjuk ezek a bajok Further education-be fordultak/nak elő, remélem a Higher Education része a college-nak már rendezettebb.


A másik, a Leeds-e egyetem ahova épp nem tervezek "átszokni", kicsit rendesebbnek tűnik több infóval. Azt írja az oldaluk, hogy a legtöbb tanár aki tanítani fogja ezt a szakot, jelenleg is a rendőrségnek segítenek részben megakadályozni ilyen cyber attack-okat, meg azt is írják hogy elég jó kapcsolatuk van különböző cégekkel. Ilyen részleteket nem írnak a mostani sulimról sajnos. Viszont összehasonlítottam, és odaát kicsit jobb eredményt értek el a diákok, többjüknek van "professional" munkájuk, és kicsivel elégedettebbek a tanárokkal is.

De nem tudom hogy megérné-e, ez a sok "kicsi" az atszokást 😕

Meg ugye Leeds az elég nagy város, csak odaút lenne 1 óra tömött buszon, meg nem tudom hogy milyen messze lehet az az egyetem a legközelebbi buszmegállótól stb.

Az itteni helyem meg elég kényelmes már😅


Egyébkent nem tudod, hogy a student finance-ra mindenki otthonról jelentkezik? Vagy ezt segít az egyetem/college elintézni? Mert elég segítőkésznek tűnt a progress coach-om, és össze-vissza telefonálgatott hogy kiderítse, alkalmas vagyok-e arra hogy megkapjam. (Igen.) És nem tudom hogy akkor most az még ráér, vagy fel kell velük vegyem a kapcsolatot?

2017. nov. 30. 22:08
 6/15 A kérdező kommentje:

Ja az lemaradt, hogy a mostani college-m is elég felszerelt, szóval ilyenekkel nem lesznek bajok.

(Képeken úgy láttam, mintha a másik egyetemen Mac-et hasznalnának.. Én nem tudom te hogy vagy vele, de én írtózom az apple gépektől, ráadásul azon lehet el is véreznék :s 😅)


Még annyi, hogy nem nagyon tervezek majd ebben az országban hosszútávon dolgozni. Ugye a student finance-t ha jól tudom, évi ~22 ezres fizetésnél kezdik el visszavonni, ugye? De mivan ha nem itt keresek ennyit, hanem pl Németbe, Franciába, ne adj Isten Magyarba? Akkor is vonják?

A tanárom azt mondta ő neki sosem kezdték el visszavonni itt, pedig többet is keres, meg majd el is évül 10(?) éven belül.

2017. nov. 30. 22:15
 7/15 A kérdező kommentje:
Ja amúgy bocsi hogy túl hosszún fogalmaztam, szokásom😅
2017. nov. 30. 22:17
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Az angol ekkor még nem is volt probléma, simán mindenkit lenéztek aki btec-ről kérdezett. A nyelv csak rá tett egy lapáttal. Mondjuk én tavaly megcsináltam a functional skill l2-t, most idén jöhet a GCSE (a matekon is túlvagyok, az meglett a B). Remélem angolból is meglesz, szerencsére egy nagyon jó tanárnőnk van. Mondjuk számomra nincs ilyen lehetőség. A suliban lehetne maradni lab technikusnak, de akkor már egyetem és a kutatói pálya. Tavaly megvolt D, 100% attendance. Idén+kövi évre is remélem meglesz ugyan ez, plusz jelenleg mos jött egy update a jelenlegi student representative pozíciómat felvitték faculty learner rep-re. Szóval próbálom kiegyenlíteni a mérlegen, hogy "csak" btec-em lesz.


Akkor én mindenképpen megkérdezném azt a tanárt aki ellene van a dolognak, hogy miért gondolja úgy. De ott van lehetőségnek az is, hogy ha ott maradsz aztán meggondolod magad, hogy az első év végén átjelentkezel és akkor ott folyatod a második évet.


Egyébként nálunk a szgépeken kívül minden remek, nagyszerű laborunk van. A computer-ek kritikán aluliak. Én itthon elvagyok a chromebook-ommal ^.^


Amúgy a tanárod vagy kamuzik vagy számíthat a büntetésre lassan. Egyébként évi 21 ezer fölött vonják le a jövedelem 3%-át. Elévül, 30 év után. De még mindig jobb mint a magyar ahol ha mondjuk elhalálozol, akkor még a szüleiden is de behajtják. Egyébként bárhová költözöl ugyan úgy fizetned kell vissza. Mondjuk ha mégis Magyarországot választanád, akkor legalább az a veszély nem fog fenyegetni, hogy efölött az összeg fölött keresel majd.

A student finance oldalán fent van 2 opció, hogy milyen szintű oktatásban veszel részt. A college-nál a nyár közepén jelentkeztem, tőlük kellett kérnem egy course and information letter-t amin ngy nehezen kiküldtek. Abban benne volt a pontos össze és az azonosítószám. Ezt a honlapon be kellett írni, beküldeni az aláírt papírt és ID-t. Majd ők a honlapon frissítették, hogy elfogadták és várnak a college visszajelzésére. Adtak szerződést, ezt kinyomtattam és beiratkozáskor vittem magammal. Ott kérdezték, hogy akarok fizetni és ugye mondtam. Akinek ekkor nem volt meg a student finance visszajelzése azokat nem tudták beiratni (sok ilyen volt, mert a college agusztusban kezdte kiküldeni az info levelet, hiába kértük korábban). Egyetemnél is így lesz. Amint megvan, hogy felvettek, akkor kapni fogsz információt, hogy hogyan igényeld meg és utána magadnak kell intézni.

Eguébként mi miatt nem tervezel itt maradni?

2017. dec. 1. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Na, akkor te legalább egy évvel előrébb vagy, mert én angolból még csak a level 2-őt csinálom idén 😏

Én matekot még High school-ban írtam meg. Azis egy elég vicces story volt, mert ugye csoportokba voltunk osztva tudás szerint, és én 2 csoporttal lejjebb voltam mert az igazgatóhelyettes volt ott a tanár, akinek kellett egy jó diák is aki után kap extra pénzt. Ezt az a tanár mondta akinek az osztályába kellett volna hogy legyek :/

Na mindegy, nagyon buta és haszontalan tanár volt, de valahogy mégis megkaptam a C-t. Ezzel már nem is foglalkoztam itt college-ba, jó ez nekem bőven:D

Angolból E-t kaptam, nem fogtam fel miylen fontos is ez valójában. Úgy mentem be a dogára hogy 5 órát aludtam, meg plusz mégegyet a dolgozat alatt 😅

De nembaj, így college-ban újraírom most a level 2-őt, jövőre meg akkor gondolom GCSE.


Igen, azt mondták hogy első év után válthatok. Ezt a szakot azért is néztem ki, mert az első éveben már benne van minden ami engem izgat, így legalább azokból az alapokból megmarad valami. Legfeljebb sulit váltok ha nagyon vészes a helyzet.


Chromebook? :D Sok jót hallottam róluk, bár én már tulságosan is megszoktam a windows-t. Van notebook-om is amit suliba hozok, meg otthon van asztalim is emi erősebb kis darab, szóval azzal nem leszek meglőve.


Csak 3%? Az úgy 650 font egy évre, ami ha kiszámoljuk csak ~55 font egy hónapra. Ami havi £1700 vagy heti ~£400 fontos fizetés mellett szerintem semmi. Szóval eléggé megéri.

Igen, Magyarban sírba tesz az egyetem is :/

És az megint másik tészta hogy otthon biztos nem fogok ennyit keresni😅😅


Köszi a hasznos infókat:) Majd jobban áttanulmányozon a student finance-os dolgokat ha éppen nem órán ülök és írom az egyik assignment-em, aminek ma van a határideje ékfélkor 😅


Nem szeretnék ebben az országban maradni, mert túl rideg nekem. Én 13 évesen Angliára számítottam, nem Pakisztánra&Indiára...

Meg ugye honvágyam van, magyarba van az egyik szülő és testvér, míg itt szintén egy szülő és egy testvér. (Elváltak) Viszont otthon van még a sok-sok barátis, ami itt nincs.

Itt csak pörög az idő, otthon meg kihasználod.

Vagy úgyis mondhatjuk, hogy otthon van élet de pénz az nincs, itt van pénz, viszont élet az nincs. 😅

2017. dec. 1. 12:06
 10/15 anonim ***** válasza:
Nekünk student financenél csak annyit kellet hogy megvártuk az egyetemtől a konfirmációt UCASon majd lehetett regisztrálni, azt ha közben mégis másra akartál menni akkor csak föl kellett hívni őket és még is változtatták a sulit ahova küldik a pénzt. Én novemberben küldtem el a UCASom és április-marcius körül igényeltem meg a hitelt ami kb 2 hét alatt meg volt. Az angol, matek GCSE az ami általában minden hova kell +ugyebár a 3 level 3/a level jegy. Egyébként én olyan sulit is láttam(nekünk már 1 évvel ezelőtt el kelett kezdeni bújni a netet) ahova level 2 is elég volt de ez gyengébb egyetembe nyilván, csak gondoltam leírom hogy ne legyen elkeseredve az aki nem csinál level3 vagy a level szintet.
2017. dec. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!