Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Romániában hány matekóra van...

Romániában hány matekóra van egy héten?

Figyelt kérdés
Az egyes évfolyamokon, azoknak, akik nem vmi speciális képzésre (pl matektagozat) járnak.

2019. júl. 9. 15:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy liceum vagy gimnázium.

Humán tagozaton 9.tol talán 2 matek van egy héten.

Persze ez változhat kicsit ha román suliról beszélünk.

Én magyar tagozaton matek-infóra járok és 9.-be 4 matekem volt.

2019. júl. 10. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Technológia szakon 3 van
2019. júl. 11. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
És annak, aki nem tagozatos? Van olyan egyáltalán? Pl általános tagozat.
2019. júl. 16. 13:18
 4/11 anonim ***** válasza:
42%
Én régen néztem egyszer Dezső Bence egyik videóját, nem kifejezetten ez volt a téma, azt hiszem, csak megemlítette; hogy neki már nemtom, hány éve nem volt matekórája. Középiskolás volt akkor; szóval én azt hiszem, hogy nemtom, hanyadik évfolyamon, de a diákok akkor választják valamelyiket, vagy humánosak lesznek, és akkor nincs matek, vagy reálosok, és akkor van; de én ezt nem tudom. Csak régen láttam valami videót.
2019. júl. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Filológia/teológia osztályban 9.-10.-ben 2 matek óra van, 11.-12.-ben meg már nincs is. Természettudományokon meg heti 4 + felkészítők.


A természettudomanyosok, a matek-infósok, s a tanítóképzősök 3. érettségi tantárgya a matek. (teológia osztályban ez pl a történelem, a többit nem tudom)

2019. júl. 20. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
#5 Tudnál még írni a román felvételiről, érettségiről (ide kommentben)?
2019. júl. 31. 22:17
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Idei éretségi tételek és javítókulcsok:


[link]


Idei eredmények:


[link]


(Google fordítóval szerintem egy magyarországinak is érthető)



Az hogy ki miből érettségizik, attól függ, hogy milyen osztályba járt. A magyarok 4 tantárgyból érettségiznek kötelezően: román, magyar, matek/történelem, biológia/kémia/fizika/informatika // földrajz/logika/psichológia (lehet van még...). Az utóbbiakból kell választani egyet, az osztály profiljától függően. A románok és azok akik román iskolában vagy csak román osztályban tanultak, nem érettségiznek magyarból. Így pl ha egy magyar valamilyen oknál fogva román nyelven tanul, akkor nem kell érettségizzen magyarból.



De a matek érettségik között is van különbség:


MATEMATICA-INFORMATICA -> MATEMATICA MATE-INFO (matek-infós, ez a legnehezebb)

STIINTE ALE NATURII -> MATEMATICA ST-NAT (természettudományokos, ez lesz nekem jövőre)

INVATATOR - EDUCATOARE -> MATEMATICA PED (tanítóképzős, szerintem ez könnyebb mint a miénk)

TEHNICIAN OPERATOR TEHNICA DE CALCUL -> MATEMATICA TEHN (erről nem tudok semmit...)


S a magyar se egyforma:


LIMBA MAGHIARA (UMAN) - ez a nehezebb, ez van pl a tanítóképzősöknek

LIMBA MAGHIARA (REAL) - ez a könyebb, ez lesz pl nekem


Nekünk 11.-ben 3 magyar óránk volt egy héten, a tanítóképzősöknek meg 4. Nekük több idejük van felkészülni.


Itt nincs olyan emelt szintes nem tudom mi, mint nálatok :D Beiratkozol egy osztályba s ott ülsz 4 évig, vagy ha vándoroltok is, az egész osztály vándorol.



Ha nincs angol/német nyelvvizsga, akkor abból is van érettségi, de az nem számít bele az érettségi jegybe. Csak egy minősítés, aminek semmi haszna sincs majd érettségi után. Ugyan ez van számítástechnikából (Competenţe digitale) is. Van valamilyen vizsga, amit ha érettségi előtt leteszel, nem kell érettségizz. De ezek általaban könnyűek. Csak azért vannak, hogy legyenek.



Románból és magyarból a rendes írásbeli érettségi előtt van egy szóbeli, de azok is olyanok mint a fentiek. A lényeg hogy legyen meg, mert anélkül nem mehetsz írásbelire. + Azok a tanárok szóbeliztetnek, akik 4 éven keresztül tanítottak, így ha valami nagy ökörséget is mondasz, max röhögnek egy jót, de nem vágnak el. Nagyon a béka segge alatt kell legyen valaki, hogy a szóbelije se sikerüljön. Az írásbelivel van a baj, s ott is inkább a románnal.



Akkor sikeres az érettségi ha minden tantárgyból megvan az 5-ös, s az átlaguk minimum 6. Ha nem sikerült lehet fellebezni hogy szerinted az többet ér (Contestaţie), van pótérettségi, s jövőre is belehet iratkozni érettségire.



A felvételi teljesen attól függ, hogy hova és mire akar menni valaki. Erről nem tudok sok mindent írni, mert sose készültem egyetemre. Van ahol a bejutás 100% felvételi szerint van, van ahol hozzáveszik az érettségit, van ahol még x évnyi átlagot is. De vannak (egyetem által szervezett) versenyek, amin ha helyezért értél el, s oda akarsz menni ahol az volt, akkor úgy számolják mintha 10-est felvételiztél volna, és első félévben biztos ösztöndíjas leszel. Egyetemen vannak kötelező tárgyak, vannak szabadon választhatóak, kreditpontok, félév végi vizsgák s még biztos egy csomó minden más is. De ha ez nagyon érdekel, szerintem megérne egy külön kérdést.

2019. aug. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az előző jól leírt mindent.


Még egy annyival kiegésziteném, hogy aki technológia szakon jár az a 4 év útán kell készítsen egy 25-30 oldalas dolgozatot amit majd meg kell védjen egy külön vizsgán és ha sikerül akkor kap egy CERTIFICAT DE CALIFICARE PROFESSIONALA neveztü diplomát ami azt jelenti, hogy az adott szakmában szakképzett. Ennek nincs semmi köze az érettségihez csak hát kár nem csinálni meg mikor 4 évet tanultad az adott szakmát.

2019. aug. 1. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"Az hogy ki miből érettségizik, attól függ, hogy milyen osztályba járt. A magyarok 4 tantárgyból érettségiznek kötelezően: román, magyar, matek/történelem, biológia/kémia/fizika/informatika // földrajz/logika/psichológia (lehet van még...). Az utóbbiakból kell választani egyet, az osztály profiljától függően. "


Tehát akkor matekból sem kötelező érettségizni, lehet helyette töriből, és fordítva?

2019. szept. 7. 21:00
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

,,Tehát akkor matekból sem kötelező érettségizni, lehet helyette töriből, és fordítva?''


Igen. Ha 8. osztály végén úgy vagy a matekkal (meg a többi hasonló tantárgyal), hogy inkább nem is látnád, akkor egy olyan osztály kódját írod be arra az osztályválasztós (vagy milyen :D ) lapra, ami humán beállítottságú (pl filológia, teológia). Ha meg bejutsz, akkor boldog vagy s nem szenvedsz a matekkal. (de azért egy filó osztályba lényegesen könnyebb bejutni, mint matek-infóra) 9.10.-ben van 2 matek óra (meg kémia, fizika, stb is kevés), 11.-12.-ben meg már csak tudományok óra van (de ebből is heti 3 alatt szerintem)


A lényeg hogy a reál profilú osztályokban (matek- info, természettudományok), inkább matek, kémia, fizika, biológia, info, TIC órák vannak (itt inkább szómolsz)


Míg a a humán profilú osztályokban (teológia, filológia), inkább történelem, zene, s több nyelvekket kapcsolatos órák vannak (s itt inkább beszélgetsz)



Az én iskolámban pl az A osztály természettudományok. Mi érettségizünk románból, magyarból, matekból, s a biológi/kémia/fizika/info négyes eggyikéból (ez szabadon választható)


A B-sek (református teológia) viszont éretsségiznek románból, magyarból, történelemból, s a választhatójuk földrajz/logika/psichológia. (amúgy 95% földrajzot választ, mert az azért mégis csak alsó tagozat óta tanulják)



Bár hozzátenném azt is, hogy a B-seknek nics matek, kémia, fizika s biosz órájuk 11.-től, de nekünk történelem, német, vallás még mindig van... De a történelem mégsincs ott a valasztható értettségi tantárgyjaink közt. (heti 1 órával nem is sok keresnivalója lenne ott)



Ha érdekel valami (órarend pl), nyugodtan kérdezz még. :)

2019. szept. 7. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!