Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a különbség a doktori...

Mi a különbség a doktori iskolák között?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy egy adott tudományterületen számít-e az, hogy hol szerzed a doktoridat? Miben másak a különböző doktori iskolák? Ezekre gondolok:

Orvostudomány:

-Elméleti Orvostudományok Doktori Iskola

-Interdiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

-Multidiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

-Biológia Doktori Iskola

Természettudomány:

-Adott Doktori Iskola Kémia/Fizika/Földtudomány/Biológia

-Környezettudományi Doktori Iskola

Most csak felsoroltam pár példát, nyilván van rengeteg féle nevű doktori iskola (Idegtudományi Doktori Iskola, stb.), de a kérdés lényege szerintem érthető.



2019. szept. 26. 22:52
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A doktori iskoláknak van képzési programja, azok egymástól eltérnek. Hasonló tudományterület, de nem teljesen ugyanazok, különböző doktori iskolák más fókuszúak. Ja és meg kell nézni, hogy milyen témákiírások vannak.
2019. szept. 26. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Csak abban van jelentősége, hogy a professzor akinek a témavezetése alatt fogsz dolgozni, melyik doktori iskolának a professzora.


A témákat úgy kell évente akkreditáltatni a profoknak.


Természetesen itt vannak átfedések, nincs olyan szigorú témakötöttség. Illetve ma már lényegében bármilyen szakterületről lehet érkezni. Maximum előírhatnak pár tárgyat amiből le kell vizsgázni, de a tárgyaknak minimális jelentősége van az önálló kutatáshoz képest.


Pl SOTE Idegtudományira rengeteg biológus, fizikus, informatikus vagy egyéb területről érkező hallgató jön. Csak az számít, hogy a témavezetőddel miben egyeztek meg.


Kb úgy írnám le, hogy maga a doktori iskola jelentősége 5%.


95%-ban a munkahelyed a professzor laborja / tanszék lesz. Általában ahol egyetemi gyakorlatot kell tartani, ott meg tárgyakat nem kell felvenni szinte.


Bele se férne, gondoljunk bele. Heti két gyakorlatvezetés készüléssel + több tárgy, és mellette koncentrálj témádra is. Ez egy 200 órás munka lenne... vagy két évig tanulsz/tanítasz, és a szigorlat után döbbensz rá, hogy már csak 2 év ösztöndíjad van megcsinálni a cikket a témádból. 2 év alatt teljesen reménytelen természettudományban


Ezzel nagyon vigyázni kell, és jobb MSc alatt TDKs témát folytatni, akkor talán kiadja 4-5 év alatt, úgy hogy megpróbálod megúszni a tanítást és minimális kurzust veszel fel

2019. szept. 26. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! És mitől függ az, hogy egy téma melyik doktori iskolába kerül? Láttam egy témát ami két doktori iskola profiljába is beleillik, a tanár mindkettőben tanít és hirdet témát. Mitől függ, hogy melyikben hirdeti meg?
2019. szept. 27. 08:43
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem ennek nincs olyan nagy jelentősége.

Inkább gyakorlati szempontból nézik.


Például az én témavezetőm a SOTE-n és a Pázmány ITK-n is akkreditál témát, mert professzor mindkét helyen. Lényegében a téma címe átfogó és lehet bármi.


Úgy is nagy eséllyel nem pontosan az lesz a disszertációd mint a témacím.


Tényleg csak attól függ mit egyeztetsz a professzorral. Úgy nem szabad elkezdeni, hogy nem beszéltél még vele, sőt jobb lenne ha eltöltenél 1 hónapot velük dolgozva.


Gyakorlati szempont pl: SOTE-n nem kell tanítani, pár tárgyat kell teljesíteni. Sokkal több idő marad kutatni az első két évben.

Pázmányon viszont keményen kell gyakorlatot vezetni első két évben, heti 2-4 órát, ami mellett szinte lehetetlen rendes kutatómunkát végezni, csak ha kifogsz valami könnyen tanítható gyakorlatot. Cserébe nem kell tárgyakat felvenni. A publikációs követelnény is gyengébb. SOTE-n Q1-es cikk kell.


Nyilván a professzor azt nézi, hogy a dolgozója mennyit tud ott lenni és kísérletezni. A PI-nak az az érdeke, hogy minél kevesebb kurzusod legyen és ne menjen el az időd ZH javításra.


Tudománypolitikai okai is vannak, mert adott esetben erősíteni kell egy-egy doktori iskolát új hallgatókkal.


Tehát összefoglalva: A témakiírás és maga a téma a lényeges, a doktori iskola csak sokadrangú ebben a kérdésben. Így lehet kiírni ugyan azt az átfogó témát egy multidiszciplináris információtechnológiai karon és egy SOTE Idegtudományin is.


Olyan is lehet, hogy megbeszéled a professzorral, hogy hová írja ki a témát, (nyilván ahol ő professzor) és mi legyen az.


Mindenképp beszélni kell vele...

2019. szept. 27. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!