Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Felsőoktatási szakképzés vs. OKJ?

Felsőoktatási szakképzés vs. OKJ?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Úgy gondoltam, ha "nagy" leszek, könyvelő leszek :D

Azonban teljesen elvesztem a feltételek, egyebek útvesztőjében és belezavar a képbe az is, hogy állítólag idéntől már belekavartak az OKJ-s képzési rendszerbe is, de interneten mindenhol csak félinformációkat találok.

A nagynénémtől is kértem segítséget, ő már könyvelő, de amikor ő tanult teljesen máshogy működött a rendszer.


Amit eddig találtam:

A Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzésen az vehet részt akinek van már:

54 344 01 Pénzügyi-számviteli ügyintéző vagy

54 344 02 Vállalkozási- és bérügyintéző vagy

54 343 01 Pénzügyi termékértékesítő (bank, befektetés, biztosítás)


Valamelyik OKJs végzettsége a 3 közül.


Egyetemi szakképesítést elfogadnak szerintetek hozzá? Pl ezt:

[link]


Vagy ez abszolút úgy van hogy bizonyos végzettségek OKJrendszerhez kötöttek, mások egyetemhez és nincs "átjárás" a kettő között?


Mi lesz az OKJs képzésekkel pontosan?


Bármilyen hozzászolasnak örülnék, abszolút laikusként próbálom a dolgokat értelmezni.

Előre is köszönöm, ha hozzászóltok.



2020. febr. 13. 20:18
 1/9 anonim ***** válasza:
36%

Röviden érdemesebb inkább FOSZK-ra menni, mint OKJ-ra, mert a FOSZK egyetemi kereteken belül zajlik: nagyon sok tárgyon együtt vagy az alapszakosokkal. Ugyanúgy vizsgázol, írsz zh-t és kapsz jegyet.


Illetve hatalmas előnye, hogy utána rövidített alapszakon folytathatod a tanulmányaidat, aminek a végén felsőoktatási oklevéllel, azaz diplomával díjaznak.


Szóval neked a pénzügy és számvitel FOSZK-ot ajánlom.

2020. febr. 13. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%

Pénzügy-számvitel OKJ!

FOSZon fogynak az állami féléveid, nem ad betekintést az ányks rendszerbe, és nem ad stabil alapokat a mérlegképeshez.

(Mérlegképes és pénzügyi-számviteli okj-t végeztem, jelenleg alapképzésen tanulok, ami kb egy vicc a mérlegképes után, (igaz, nem pénzügy-számvitelen tanulok, de gazdasági szakon) szóval gondolom, mennyire lehet stabil a fosz😂)

Persze most, hogy átalakul a rendszer, teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, felmenő rendszerben már nem csinálhatod meg a mérlegképest, ami egyébként a legnehezebb képzések egyike. Megszűnik okj formában, de nyilván lesz helyette más, és talán életszerűbbé is válik.

2020. febr. 14. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
7%

Előző vagyok, attól, hogy a fosz egyetemi keretek kőzt zajlik, még nem leszel egyetemista, ahogy mondani szokták "csak" foszos...

Lehet, hogy van zh, meg vizsga, az okj végén meg szakmai vizsga, amit sajnos sok foszos képtelen lenne megugrani, plusz az egy központi vizsga, nem csak egy egyetem által kitalált valami..

Ráadásul a modulok végén modulzárók vannak, a fizetős képzéseken ezek is központi vizsgák (foszos legyen a talpán, aki képes lenne megírni egy központi elektronikus adó modulzárót😂), iskolarendszerben pedig hasonlóan zajlanak, mint a zhk. Nappalin pedig egész nap bent vagy, és dolgozatokat írsz..

2020. febr. 14. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
21%

Jaj de kis frusztrált itt valaki a FOSZK-osok miatt.

Ez azért elég sok mindent elmond rólad, kedves 75%-os.


Egyébként ha OKJ-re küldöd, akkor miért érdekel az, hogy fogyna az állami féléve? Állami támogatáshoz ezen a szakon 400 pontot kell megütni. Valószínűleg a kérdezőnek ez nem lesz meg.

Egyszerűbb előbb FOSZK-ra menni államin, majd utána jelentkezni FOSZK-os papírral önköltséges BSc-re, hiszen így csak az alapszakos féléveket kell fizetnie, ami kb. 4 félév lesz.

Ha pl.: BGE-n csinálja, akkor 90 kreditet elfogadnak, azaz a 7 félév 4-re redukálódik.

Ha egyből alapszakra menne, akkor 7x260k az ára a diplomának, mert sokan nem érik el a 400-as ponthatárt.

Ha FOSZK-ra(államin)megy, majd rövidített alapszakra jelentkezik, akkor csak 4x260k.


SOKKAL(!) jobban jönnek ki FOSZK-kal.


Ez persze intézményfüggő.

Más egyetmeken pl. úgy van kialakítva a tanegységlista a FOSZK-on, hogy nem tudnak 90 kreditet elfogadtatni, hanem csak asszem 50-60 kreditet.


Egyébként meg a presztízs az presztízs.

Egy egyetem által kiadott FOSZK oklevél többet érhet egy laikus HR-es szemében, mint egy pénzügyi OKJ-s oklevél.


Gondolom sokszor leszóltak téged az OKJ miatt, ami nem jogosít fel arra, hogy lekezelően beszélj a FOSZK-ról.

2020. febr. 14. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Szerencsére az okj-m miatt részesítettek előnyben a foszosokkal szemben. Egyébirént te is frusztrált vagy az okj-val szemben. Én legalább nem a levegőbe beszélek, hanem szimplán tapasztalatból
2020. febr. 14. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
56%

Emelj ki egy szövegrészletet, ahol az OKJ-t lenéztem volna.


Az, hogy nem ajánlom, nem jelenti azt, hogy lenézem.

Én azért javaslom a FOSZK képzést a kérdezőnek, mert onnan könnyebben tud tovább lépni alapszakra, ezáltal diplomát is hamarabb tudna szerezni.

Nem a levegőbe beszélek, hiszen alapszak mellett vagyok én is FOSZK-on, tudom jól, hogy mit érdemes és mit nem.


Az OKJ-val is el lehet helyezkedni és szép fizetést is lehet haza vinni vele. Soha nem vitattam.

Oké, téged előnyben részesítettek. Én viszont laikus HR-est írtam. Ő csak azt látja, hogy egyetem/főiskola vs random felnőttképző.


Diplomás állásokhoz csakis diplomával vesznek fel, ami azért rossz, mert tipikusan a szeretem munkák diplomát követelnek, amíg a nemszeretem munkák pedig nem.

2020. febr. 15. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Inkább a FOSZK, ha közel laksz az egyetemhez. Amúgy nem biztos, hogy az alapképzés 4 félév lesz nekik. Sokan csúsznak a számvitel, a matek, a statisztika.. miatt. Ezek általában ráépülős tantárgyak. (egy-két fontos nem sikerül-->1 év csúszás) Emelt érettségi is már kötelező, lassan a nyelvvizsga is. Gondolhatod akik emelt nélkül mentek foszkra, most fizethetnek 40000 ft-ot az alapképzésre jelentkezésért. Ha eleve ANK-ra mész akkor számolhatsz azzal, hogy a tandíj évente emelkedik. Minél később jutsz be annál többet fizetsz. Plusz a tanmenet is folyamatosan változik és a kreditelfogadtatáshoz is fizetned kell. A FOSZK-on is kell a drága albérlet vagy a koli, ha nem vagy odavalósi. OKJ pedig szinte minden városban van/volt. A lényeg az, hogy nem biztos, hogy sokat spórolsz, mivel nem 100% az ANA és a gazdasági diplomához felsőfokú vagy szakmai nyelvvizsga kell. (kivéve gazd.info)
2020. febr. 15. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Amúgy nem biztos, hogy az alapképzés 4 félév lesz nekik. Sokan csúsznak a számvitel, a matek, a statisztika.. miatt."


Az egyetem a tanegységlista által biztosítja, hogy 4 féléb legyen a rövidített alapképzés.

Az, hogy csúszik valaki, nem az egyetem hibája.

Tanulni kell! Most már 1 féléve itt vagyok BGE-n és soha nem mondanám azt, hogy nagyon nehéz. Abszolút teljesíthetőek a követelmények. Nyilván jobb bulizni meg jól berúgni minden pénteki bulin pár embernek. Ők valóban megcsúsznak, bár ők akármilyen szakon csúsznának minimum 1 évet.


"(egy-két fontos nem sikerül-->1 év csúszás)"

Egyáltalán nem. 3x lehet menni egy tárgyból vizsgázni és fel lehet venni vizsgakurzusként is.

Ismét az az eset áll fenn, hogy ha tanulsz, akkor nem buksz meg.


"Emelt érettségi is már kötelező, lassan a nyelvvizsga is. Gondolhatod akik emelt nélkül mentek foszkra, most fizethetnek 40000 ft-ot az alapképzésre jelentkezésért."

Hát, ez van. Ennél nagyobb baklövések is voltak pár a felsőoktatásban..

Na meg most a pénz: az egyik legérdemesebb dolog, amibe be lehet fektetni(és nagyon ajánlott is), az a tanulmányok. 40000 forint ma már nem nagy pénz, max falun.

Igen, évente emelkedik 15-20 ezer forintot a félév ára. Úgyis mindenki diákhitellel van itt, nem számít az a +100 vagy 150 ezer a végén.

A kreditelismeretésért is valóban kell fizetni, de valami nagyon piti összeget. Egyáltalán nem vészes, sőt.


"FOSZK-on is kell a drága albérlet vagy a koli, ha nem vagy odavalósi. OKJ pedig szinte minden városban van/volt. A lényeg az, hogy nem biztos, hogy sokat spórolsz, mivel nem 100% az ANA és a gazdasági diplomához felsőfokú vagy szakmai nyelvvizsga kell. (kivéve gazd.info)"


Sajnos nek mindenkinek adatik meg a lehetőség, ezt kár is lenne vitatni.

Egyébként pedig mi a helyzett azzal, ha az az OKJ, amit te szeretnél tanulni kizárólag egy olyan városban indítják, ami messze van tőled? Akkor ugyanúgy kell a koli meg a bérlet. Nonszensz ezzel érvelni.

ANA-ról ne beszéljünk. Ha felmerül a FOSZK lehetősége, akkor csak ANK-ról(vagy levelezősről).


Dehogynem spórolsz sokat, nagyon is.


Ha nem jöhet szóba az alapszak és a FOSZK vs OKJ között kellene választanom, 100x is a FOSZK-ot választanám.

2020. febr. 15. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igazából az első félév az nagyon könnyű. Majd utána egyre szívatósabb lesz. Főleg, ha sok az okos és kell a pénz. (egyre több az államis) Sajnos vannak tanárok akik szubjektív, lusta random alapon osztályoznak. (Nem beszélve azokról akik nem szólnak a puskázokra, okostelefonnal minden egyszerű) Tisztelet a kivételeknek akiket ki kell fogni tantárgyfelvételnél. Szerintem a korrektség elvárás és én a becsületes, precíz, pontos, gyors és jóeszű embereket részesítem előnyben. Tantárgyfelvételhez megemlítve az adminisztrációs hiba a legjobb=reggel korán felkelsz majd nem indul. A súlyozott átlag és a számtani átlag a kedvenc. Ugyannyit ér egy 3 kredites és egy 6 kredites tárgy. A másikba meg nem számít a bukott tárgy. Jobban jársz vészes helyzetben, ha megbuksz. Van olyan társad, aki nem tudja az alapfogalmakat, nem tud helyesen írni és szöveget értelmezni, de isteni csodaként mindig valahogy meglesz a min. kettes és ráadásul még el is végzi az egyetemet, mert van pénz. Van olyan, aki be se jár a gyakorlatra és még hanyag, buta is, de van kiskapuja. A 2 ZH során ajánlott teljesíteni a tárgyakat, mivel utána a vizsgán fele annyi időd van és az egész anyagot nézik és akkor már a buktatás nagyon kell. A javításnál sokkalta szemetebbek. Ritka akinek meg lesz vizsgával. (mert a ZH simán megcsinálható es aki külön nem tudja az együtt már nehezen oldja meg) Nem hiába mondják, hogy pénz beszél.;) Tényleg az életre készít fel az egyetem. Hidd el majd máshogy fogod látni felsőbb évesként utána meg dolgozóként.
2020. febr. 21. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!