Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egy lassú de jó képességű...

Egy lassú de jó képességű embernek milyen továbbtanulási irányt ajánlanátok?

Figyelt kérdés
Az egész életem elég fura volt. Mindig mondták, hogy okos vagyok, érdeklődő, jól bántam a számokkal, földrajz, művészet is érdekelt, megérintett. Aztán felsőbe lemaradtam az oszt. társaimtól de nem is tetszett a tanulás az országban lévő kilátások, oktatási rendszer miatt. Örökké fáradt voltam, amellett, h lassú vagyok nagy az alvásigényem is. Olyan osztályom volt, h a legjobb 10 azóta a legjobb egyetemekre, meg legjobb gimikbe ment tovább. Ennek ellenére volt, h matekból az egyik legjobb dogát írtam az osztályból, többször is, máskor meg majdnem megbuktam. Nyelvtanból volt valami olyan nagyon kemény anyagrész 6.-ba hogy két részre osztott doga, szinte mindenki 3as-4est kapott, én nem tanultam semmit, atnéztem óra előtt egy oszt. társam jegyzetét és 94-96%al magasan nekem lett a legjobb, talán egyedüli 5-ös. Néhány osztálytársam azóta az Oxfordra, német egyetemre fizika szakra vagy a Corvinus, BGE, Elte magas pontszámos nehéz szakjaira jár. A fizikus srácról kombinatorikából 8.-ba másoltam a házit, gyorsan óra előtt, mert fel se írtam, de mert tudtam, hogy az simán megy nekem, tanulás nélkül 5-ös lett, neki 3-as. Sose tetszett, h olyat tanulunk, amit meg tudnék tanulni, csak oda kéne koncentrálni beletenni az energiát. Az sose ment jól, h figyeljek az órán, alapból nem figyelek jól arra ami nem annyira érdekel, és megjegyezzem, nem olyan jó a memóriám ilyen szempontból. Viszont a család már rám hagyatkozik mindenben, ha volt valami esemény a múltba, és ott milyen zene játszodott, mikor volt, akkor én valszeg elég jól tudom, nagyon sok mindent meg tudok hosszútávon jegyezni. Rendmániás vagyok, nagyon kényszeres, mindent élére beállítok. Nagyon sok minden érdekel, emberek, kapcsolatok, nem vagyok egy tipikus kocka, sok barátom volt, szeretek bulizni (nem inni!), de mégis akár hónapokig folyamatosan a gép előtt ülök, olvasok, táblázatokat írok, vitázok, kommentelek, elvagyok egyedül otthon is. A reál tárgyak is közel állnak hozzám, de a társadalomtudományok, a vallás, a spirituális, a sport és a művészet is. Nem bírom a hajtást, kapkodást. Viszont nagyon szép gondolatokat, esszéket tudok írni több okos, diplomás ember mondta, jól meglátom az összefüggéseket, de ez csak a magam tempójában. Viszont sok okos oszt. társam nem ír ilyeneket, néha úgy érzem, mintha nem érdekelné, értenék úgy a világot, mint én. Imádok gondolkodókat, okos embereket követni, művészi filmeket, zenéket hallgatni. Kedvencem a klasszikus Genesis, modern és klasszikus filmdrámák, színdarabok. Van egy olyan ismerősöm, aki fizikus, közbe kommersz zenéket hallgat, szuperhős filmeket néz, én ilyeneket meg se bírok nézni, hallgatni, helyette prog rock, jazz. Lassan haladok ezekkel is, rengeteg könyv érdekel, de örülök ha pár rövidebbet elolvasok egy évben. Nem tudom falni a tartalmakat, szeretek elmélázni, filozófálni, gyönyörködni vagy épp hitehagyottan atélni a lét keservességét, ürességét, fájdalmát. Könyveknél, filmeknél, és iskolai tanórákra is vonatkozna ez, sokszor visszatekerek, olvasok mert nem értem a mondatot vagy csak jobban át akarom tanulmányozni. A cipőmet későn, 7 évesen tanultam meg bekötni, a kanalat máig nem fogom normálisan, nincs jó kézügyességem, labdaérzékem, de utóbbi már egész jó, vezetni pedig kifejezetten jól tudok. Volt h nyelvtanból szintén, az osztály nagy része jó dogát írt (zöngés zöngétlen), én meg egyedül 1est kb. Mintha néha full fordítva működnék mint mások. Mindig is kicsit furának tartottak. Nagyapám díjnyertes matematikus, és azt mondják én hasonlítok rá legjobban, de ebbe a daráló iskolarendszerbe sose ment jól nekem, beszélgetnék, érdeklődnék, sokkal szabadabban, viszont akár egész nap. Imádom a jó előadásokat, vitaesteket. Talán egy finn oktatási rendszerbe sokkal jobb lettem volna, fun fact: 7-9 évesen éltem-haltam Finnországért, Nightwish és Raikkonen miatt, már akkor nagyon tetszett ez a minőségi zene. Valahogy sose tudtam erre a lebutított, sémákon, hajtáson alapuló iskolarendszerre felnézni, amikor sokkal minőségibb dolgokat találtam magam. Most viszont úgy érzem 20 évesen mennék egyetemre, mert mégis az-az én utam talán, és jól is sikerült az érettségi, emeletet is szívesen tennék. Csak kérdés hova. Egyszer olvastam régen, hogy bárki beülhet egyetemi előadásokra, ez is tök tetszett, én tényleg az a típus vagyok, aki élete végéig tanulna csak ne kelljen gyorsan és sokat, inkább kevés, bonyolult. Szerintem ez alapján nem a versenyszférát kéne választanom, ahhoz nagyon alapos vagyok, egyebként ezekbe a szüleim is ilyenek. Az életmódom is úgy alakítottam, minimalizmus, rendezett környezet. Köszi, ha végigolvastátok és van róla valami segítő szándékú gondolatotok!

2020. jún. 2. 16:21
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
88%

Ezt nehéz így megmondani. Viszont olvasós szakra ne menj! Kibuknál rögtön. Legalábbis azon mondatod alapján, hogy nagyon lassan olvasol könyvet. Tehát magyar-töri szak kilőve.

Esetleg valami matematikát igénylő szak. Mondjuk mérnöki. Sajnos reál tárgyakból nem vagyok túl jó, ezért ezeken a képzési területeken nincs nagy tapasztalatom.

De igazából amit tudok neked tanácsolni az az, hogy írd le milyen konkrét munkák érdekelnek.

És azt ne nézd, hogy egy-egy rész nem megy jól egy tárgyból. Az sok esetben fejleszthető. Nézd inkább azt, hogy mi az amit szívesen csinálnál. Akár kutakodj az interneten. Esetleg Felvin tölts ki pályaválasztássap kapcsolatos teszteket.

2020. jún. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
97%
Gyógyszerésznek el tudnálak képzelni :) Egy gyógyszertárban nem számolják rád az időt, a lényeg, hogy pontosan és hiba nélkül dolgozz, de idő az van rá. A rendmániádat is kiélhetnéd. Igaz az egyetem nem épp a legkönnyebb, de esetleges csúszást is beleszámolva simán elvégezhető, nagyon sokan megcsinálják, és nem csak zsenik.Ha a kémiát is szereted akkor pont neked való :).
2020. jún. 2. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
59%

Te nem lassú vagy, hanem baromi lusta. Mindent ráfogsz arra hogy hát ez nem a te tempód, ez meg épp nem erdekel, itt meg fordítva voltál bekötve...nem.

Egyszerűen csak lusta voltal tanulni világ életedben. Persze ez nem zarja ki azt, hogy jó képességű lennel e. Az a rossz hírem, hogy egyetemet nem lehet így végig lébecolni, hogy ezt megtanulod, azt meg nem, ehhez nincs kedved, ahhoz meg van. Ilyen hozzáállással ki fogsz bukni nagyon hamar. Sőt, korántsem olyan érdekes minden tantárgy mint gondolod, vagy akarki gondolja egyetem előtt, mert rengeteg xar dolgot kell majd megtanulnod. Csak egyetemen már kivágnak mint macskát xarni ha nem teljesítesz, nem úgy mint gimiben. Nem fogsz olyan szakot találni amiben van matek, zene, irodalom egyszerre. Választanod kell. Lennének tippeim, gazdasági szakok főként. Csak megse ajánlom jó szívvel, mert ezeket le kell ülni és meg kell tanulni. Nem elég egy beadandót lemásolni valakiről hozza.

2020. jún. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :) A gyógyszerés jó lenne, de nagyon alap kémia tudásom van, meglátjuk :) A lustaság érdekes fogalom, mert ahhoz pld nem voltam lusta sose, hogy 3 órákat edzzek, vagy hogy bulizás, piálás helyett meghallgassak egy előadást. Van, h esszé hosszúsagúakat kommentelgetek valahova, télen írtam egy kép kapcsán egy vagy Word 4 oldalas eszmefuttatást igazságról, tarsadalomról, erőszakról. Nem kérem, hogy minden ott legyen ami érdekel, csak azért írtam, hogy belelássatok milyen vagyok.


Tanulás is csalóka, mert pont ez az, azt a nagyon nehéz nyelvtant, vagy a kombinatorikát nem tanultam, de minek is tanultam volna, így is 5-ös lett? Sok tantárgyból, sok dogára tanultam, volt, hogy ennek ellenére nem sikerült túl jól. Volt, hogy pedig hiába tanultam, majdnem ugyanott voltam, mint ha nem, pld. közgazdasági szakközépbe jartam

2020. jún. 2. 21:29
 5/30 A kérdező kommentje:
Ott hiába ültem neki a könyvelésnek egyszer-kétszer, olyan volt, mint ha meg se próbáltam volna. Van, hogy pedig az nem motivál, mondjuk matekból megírtam a házit egy anyagrésznél mindig, ott ennek köszönhetően is lett 5-ös, de aztán ez el is felejtődött, nem lettek jobbak a készségeim, csak egyszerűen megszoktam a jelöléseket és szabályos voltam. A kombinatorika ezért tetszett, mert gondokodtatóbb, de minek tanuljak rá, ha tudom, hogy tanulás nélkül megirom 5-ösre? Ha azt mondták volna, te ebbe vagy tehetséges, menjünk ebbe az irányba, tanuljuk mélyebben, azt tanultam volna, mert érdekelt is. De nem gondoljátok, hogy probléma, hogy a magyar oktatási rendszer egyáltalán nem egyénre szabott, nem érdekli, hogy te valamibe épp gyorsabb, másban lassabb vagy? Nem érdekli téged mi érdekel, miben vagy jó, és olyan dolgokat gyakoroltat be, ami pár hét után akár teljesen kiesik, viszont az agyad se tornáztatja rendesen sokszor, csak a memóriát? Ezt több pszichologus mondta, hogy rengeteg különleges, de tehetséges gyerek kallódik el ebben a kollektivista, frontális, egyirányú, tekintélyelvű oktatási rendszerben, mert egyszerűen más fajta foglalkozást igényelnének??? Azért ne a gyerek legyen már mindig hibás, főleg valaki gyerekkorába adott személyiség, egy genetikai kód, hogy ha belőle, aki tehetséges, alig jön ki valami. Nem véletlen sportoltam általános iskolába, mert azt is szerettem, és ott egymásra épült a tudásom, edzesről-edzésre, amit mindig megcsináltam. Míg a suliba még a matek se épül így egymásra, simán tudhatod te a kombinatorikát, ha nem tudod a vektorokat, vagy a sinusz-koszinusz tételt, vagy a geometria egy adott részét, vagy a számegyenesen jelölgetni teli vagy üres körökkel a számokat (ez volt 6..ba :D), vagy a gráfokat, halmazokat, logaritmust stb. Ez mind könnyű így utólag megnézve, de az összeset le kell ülni, meg kell ismerni (mert ha valamihez nincs kifejezetten érzékem, meg nem ismerem a jelöléseket, azonosságokat, akkor én olyan típus vagyok, hogy az órán nem fog olyan könnyen rögzülni, ahogy a földrajz se rögzült soha), de nem leszel több tőle ha megtanulod, sőt pár hónap alatt elfelejted. De ez egy filozofiai kérdés, mert szerintem eredendően rossz ember nincs, amúgy lusta ember se, de ha valaki tényleg jó értelmi képességű nem lesz lusta ha megtalálja azt, amivel flow-ba tud kerülni. Én épp vagy szorongtam a sok wnya
2020. jún. 2. 21:51
 6/30 anonim ***** válasza:
52%

"Aztán felsőbe lemaradtam az oszt. társaimtól de nem is tetszett a tanulás az országban lévő kilátások"

Persze, jó kifogás.

egy 10-14 éves gyerek marha sokat felfog az "országban lévő kilátásokból".

Ezt a kajli dumát.

A 3# válaszoló leírta! Lusta vagy.

2020. jún. 2. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

Szorongtam a sok anyagtól, vagy untam, mert könnyen tanulható volt, vagy akár tanulni se kellett. Szinte sose voltam a suliba flowba, akkor voltam, amikor középiskolaba vagy néha általánosba fogalmazást kellett írni, mondjuk az eutanáziárol, monogámiárol stb. Vagy egyszer írtam 13 évesen filmekről, mondta is a magyar tanár, hogy nagyon jó lett, ezzel kéne foglalkoznom :D. Mert 9 éves korom óta kerestem, hogy mi a jó film, mi az érték, nekem milyen ízlésem van, néztem a filmeket, jártam blogokra, bújtam az adatbazisokat. Lassan de abba is fejlődtem, finomodott az ízlésem, jobb kritikákat tudok írni, markánsabb véleményem, gondolataim vannak. Ez valami, mert ebbe építkezel és elérsz valahova, nekem a suli sose adta meg ezt. Szóval nincs lusta ember, ha tudnád mennyi időt töltöttem, excel, word felett, hogy adatok közt mintázatokat keressek, edzéstervet írjak magamnak, fogalmazásokat írjak.. Más meg bulizott :D. Egyszerűen csak kissé bogaras vagyok. Nyelvtanból is most épp említettem ezt, de többször volt, hogy óra előtt ha csak 0,5 órát de tanultunk, vagy töriből doga előtti nap 2-3 órát tanultam. És sokszor ezek lettek így max. 4esek :D. Vagy akár egy fizika elméleti felelés, földrajz felelés nem is sikerült jól. Szóval egy gyerek az tökéletes a maga teljességében, és vagy esetleg a szülők ronthatják el (bár ez benne van mert kicsit rendezetlen volt a családi hátterem, de nem voltak rossz szüleim, főleg anyukám jó anya), otthoni környezet, vagy az iskolarendszer nem viszonyul hozzá megfelelően. Ezek vannak az egyént, főleg egy gyereket hibáztatni, amikor tudjuk milyen az iskolarendszer nem jó irány. Persze én alkalmazodjak egy merev, korszerűtlen struktúrához... Nincs olyan h valaki örök lusta, valamit csinál, ha intelligens, pont ez az, hogy sok léhűtő, zendulő tevékenység nem is tetszik neki, én se szerettem soha inni, nem falom az értelmetlen sorozatokat, még egy Stranger Thingstől is rosszul vagyok mekkora marhaság. Akkor vagy örök lusta és csak az ágyadba pihensz, ha depressziós vagy. Sose voltam gyerekként, de 15-18 évesen elkapott a sulinak is hála. A tehetség épp az, szellemileg, ha intellektuális tevékenység közbe kap el a flow, vagyis ha tehetséges vagyok, nem lehetek lusta. A lassúsagot meg arra is mondom, hogy tényleg annak ellenére, h több jel azt mutatja okos lennék, nem értek meg gyorsan sok dolgot, nem vagyok olyan pörgős, ez is, hogy 23 perces prog rock szerzeményeket hallagatok, ezt a más mentalitást bizonyítja, mint ami az üzleties, gyors világunkba kell. Apám, anyám lassú... Ezt ne vitasd, mert nincs értelme. Annyi a fura ebben, hogy van amit gyorsabban értek meg, pl kombinatorika. De alapvetően nem vagyok gyors.


Még azt tudom kiemelni, hogy többször volt, hogy magyaráznak épp valami egyszerű dolgot nekem, nem fogom fel, nem tudom elsajátítani, kiesik. Pld. Judozni jártam, abba béna is voltam, de többször volt, h az oktató elmagyarázott valamit, aztán ott álltam, kérdeztem, akivel párba voltam, h most mit kéne csinálni. Vagy apámmal jártunk kajálni, ő csomót beszél és sokszor mondja a magáét, ami az értelmetlen, valószínűtlen, százszor hallott elméletei, de konkrétan erről, úgy ki tudok kapcsolni (és tanórán is), hogy semmit nem jegyzek meg, csak nézem, hallgatom, oké-oké és már azt se tudom hol tart, mit mond, nagyon fura. Valahogy a figyelmem, gyorsaságom sokszor nem jó, de mintha egyszerűbb vagy lényegtelenebb dolgokba lenne rosszabb.

2020. jún. 2. 23:35
 8/30 A kérdező kommentje:
Apám örökké azt mondogatta, hogy vagy szakmát kell tanulni, vagy valami bizniszbe kezdeni, mert itt nem élsz meg a diplomáddal, max. ha épp te tudós vagy, vagy senior programozó. Mindig is otthon voltam a földrajz, országok, gazdaság (gdp stb), számok világában, úgyhogy fel tudtam mérni, hogy ha bérelnem kell lakást, már pedig az kell, nem fogok egy diplomás fizetésből jól megélni, és ahogy az iskolai gürizős felfogás se tetszett, gondoltam az se lesz az én világom. Ennyi bőven elég, ha ezeket jól tudtam a koromhoz képest, alap szinten, és kaptam egy ilyen szülői hatást. Szeretek amúgy pszichologizalni, filozofialni, még azok állnak közel hozzám,szoktam is ilyen konyveket olvasni, nagy lustaságom közepette xD. Szóval vagy vállalkozó, pld taxis, kamionos akartam lenni, vagy világhírű sportoló gyerekkoromba. Aztán most a minimalista szemléletem, és hogy úgy érzem még mindig leginkább szellemi ember vagyok ez lenne az utam, valamint az egyetem talán egy korrektebb, jobb rendszer is, mint az alapoktás, elgondolkodtatott nem kéne-e abba az irányba menni. Aztán lehet ebből külföld lesz.. És ott valami. Nem tetszik az itteni mentalitás, ahogy megrontják a gyerekeket. Sok értelme van hajtani őket, hogy aztán ne is legyen se önbizalmuk, se biztos tudásuk (pisa teszt), cserébe mindenféle anyaggal tele legyen töltve a fejük, amit az bír akinek olyan jó a figyelme memóriája, hogy órán megjegyzi és másnap 5-öst ír belőle (én sose voltam ilyen). Viszont egy kombinációs készséget igénylő logikai játékba pont legyőzöm az egyik ismerősöm aki ilyen és emiatt full kitűnő volt végig, meg matekból is max a végén 4es,mert az is nagyobb hangsúlyt fektet a memóriára... Viszont memória játékba ő ver le mindig. De ezt nagyrészt ők is elfelejtik mert idővel kiesik a 80%a legalább ennek elég rövid idő alatt is jelentős része. De biztos bennem van a hiba, és en vagyok lusta :D Azt elfogadom ha azt mondjátok nem vagyok okos, de ezt nem mert a kettő üti egymást. Ha okos vagy már csak meg kell találnod amibe el tudsz mélyülni, mert igényelni is fogod a gondolkodást, problémamegoldast, párbeszédeket, vitákat. Mivel azért vagy okos :D. Amerikaba kellett volna vagy Finnországba suliba járnom :D. Ha nem igényled nem vagy annyira okos. Én renegeteget beszélek, irok, olvasok embereket, gondolkodokat, publicistákat, szakirokat stb. El se tudnám képzelni máshogy. Ha lusta lennék nem futottam volna rendszeresen 2 óra 45percet egyhuzamba, nem bringáztam volna le Budapestről a Balatonra, nem tablazatokat szerkesztettem, írogattam volna, pld futballistatisztikákat gyűjtök ki és keresek benne mintáztatokat, rendszerezem... Ha lusta lennék. Hanem gyorskaját zabálva (amit egyáltalán nem eszek, magamnak főzök egészséges novenyi ételeket), ülnek az xbox és valami agyatlan hentelos jatek előtt (amit mindig untam). Vagy kommersz zenéket, sorozatokat néznek, buliznek, csetelnek small talkba, ami szinten sose kotott le. Mert cizellaltabban gondolkodok a világrol ennél. Mivel ezek az emberek se lusták, csak ez egy fals, történelmi, szociális viszonyainkbol hatására kialakulo, egyszerusíto vilagmagyarázat, a szociálista rezsimbe úgy kezelték az embereket, mint a lusta, életképtelen, gyerekeket. Nézzétek meg egy angol, amerikai milyen, átlag, és hogy az elvileg lusta magyarok, bolgárok stb. Milyen munkákat végeznek milyen intenzitassal. Ezt az alattvalói tudatra kondíciónalasnak hivom. Pont mindnen fordítás van, az afrikai munkás a lusta, aki 12 órában szedi a terményt, a nagytokes vállalkozó pedig nem, aki sokszor haveri, szarmazasi alapon birtokol valamit és osztja ki a melot mig o vacsorazgat. De ha annyira lusta lennék ide miért írnék, a szellemi energiáim egy részét azert beletéve (mindet nem, próbálok jobban gazdalkodni vele, mert makacs, szűklatokoru, valszeg rosszindulatú embereknek magyarázni, h a piros az fekete, nem éri meg igazán)? Vagy órákat, hosszú oldalakat írtam ide is, de biztos lusta vagyok xD
2020. jún. 3. 00:04
 9/30 A kérdező kommentje:
Beadandokat pont szerettem írni, mert ott kielhettem a kreativitasom, ezt szerintem irtam is. Filmkritikák, mi az élet ertelme, mondtak tok jol irok :)
2020. jún. 3. 00:06
 10/30 A kérdező kommentje:
Amúgy én magam szociologián es rá survey statisztika, programtervező informatikuson, esetleges pénzügy matemtikai elemzőn, vagy max fizika, matek irányba gondolkodtam. A data science és a machine learning szerintem tetszene, de ezek még nem épültek ki túlságosan Magyarországon. Esetleg pszichologus vagy gyogytornasz dietetikus, edzo.
2020. jún. 3. 00:15
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!