Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » DE-ÁOK orvosi diagnosztikai...

DE-ÁOK orvosi diagnosztikai analitikus szak?

Figyelt kérdés

Valaki tudna mesélni róla?


Bármi érdekel a szakkal kapcsolatban.


De többnyire ezek:

-mit foglal magába?

-specializációk

-MSc lehetőségek

-PhD-ra van lehetőség?



2020. szept. 30. 17:56
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Specializációfüggő, hogy miről szól igazából. Azt hiszem Debrecenben van laboratóriumi analitika, kutatólaboragóriumi analitika, patológiai analitika és radiográfia. Az első laboratóriumi munkákat takar, pl vérminták, vizeletminták feldolgozása, adatok rögzítése, továbbítása, de diagnosztizálni nem lehet ilyen diplomával. A kutatólaboratóriumi analitika hasonló, csak kutatási kontextusban, de ezzel a diplomával valószínűleg csak asszisztensi vagy technikusi munkát fogsz végezni kutatásokban. A patológiai analitika egy új szakirány, még nem sokan végeztek ilyet, gondolom a patológus orvos mellett segédkezel szövetminták elemzésében. A radiográfia az, amit én is végzek, mi röntgen, CT, MR gépeket operálunk, de a szcintigráfia, dexa, átvilágítás is a mi területünk. Ultrahangot nem végezhetünk, csak asszisztálhatunk hozzá. Ezzel a diplomával sosem diagnosztizálhatunk. Debrecenben szerintem nem indítják, de van még egy specializáció, az optometrista. Ők azok, akik az optikában megvizsgálják a szemet, szemüveget írnak fel, egyszerűbb szemészeti problémákat orvosolhatnak, de a komolyabb betegeket továbbítják a szemészorvos felé. MSc nem igazán van a szakmában. A felvi.hu-n lehet találni, de ezeket sosem indították el, ha el is indítanák, nem lenne sok értelme, mert ugyanazt a munkát végeznéd, mint egy BSC-s vagy OKJ-s végzettséggel. Ha tovább akarsz tanulni, akkor azt tudod csinálni, hogy direkt olyan krediteket gyűjtesz, ami egy másik MSc-hez hasznos, és szakmát váltasz. PhD-ra is így van lehetőség. Vagy csinálhatod azt, amit én, és több BSC-t szerzel más-más specializációkon. A második BSC már nem fog 4 évet igénybe venni, ugyanis a specializációknak az első kb 2 éve egységes alapozó tárgyakból áll. Ilyen az anatómia, élettan, fizika, kémia, biofizika, biokémia, meg néhány kiegészítő tárgy, mint pl informatika, epidemiológia, mikrobiológia, pszichológia, stb. Ahol indul laboratóriumi diagnosztika, ott az alapozó tárgyak között sokkal több a kémia, így ha nem ezt a szakirányt választod, lehet jobban jársz egy másik egyetemmel, ahol nem tolják annyira a kémiát. Nálunk SOTÉn nem vették olyan komolyan, mégis nagyon sokan buktak belőle, nálatok meg még nehezebb lehet. Egyébként nekem nagyon tetszik a szak (másodéves vagyok). Amellett, hogy jók a munkalehetőségek, a tananyag is érdekes, egész átfogó, de nem megy orvosi mélységekbe.
2020. okt. 2. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És a molekuláris biológia MSc vagy a klinikai laboratóriumi kutató MSc?
2020. okt. 3. 06:42
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Hali! Én szintén ezen a szakon vagyok, de én a DE-n vagyok. Az első válaszoló jól leírta. Első évben tényleg sok a kémia, 2 kémiás jellegű tárgy is van, az egyik maga a kémia, a másik meg a diagnosztikai szakirányba próbál bevezetni, ami szerintem tök jó, mert gyakorlatiassá teszi a szakot. Sokan úgy mennek amúgy, hogy nem tudják, hogy még milyen speckót akarnak választani (vagy eleve orvosira akarnak újrafelvételizni...), ezért jó ötletnek tartom, hogy az alapozó tárgyak mellett vannak olyanok is, amik a 4 specializációból mutatnak keveset. Lehet, hogy a kémia nem túl releváns a RAD-os számára, de pl. a képalkotás meg ugyanígy érdektelen a laborosoknak, szóval jó, hogy van ez az egyensúly. Amúgy nem tudom, SOTE-n hogy van, de itt már 2. szemeszterben ki kell választani a szakirányt.


Amúgy szerintem is tök érdekes a szak és színvonalas is.

2020. okt. 3. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!