Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » A SZIE élelmiszermérnök...

A SZIE élelmiszermérnök szakról szeretnék információt. Milyen a suli? A közösség? Mennyire gyakorlatias az oktatás? Segítenek gyakorlati helyet keresni? A matek, fizika kémia mennyire nehéz? Sokan feladják a félév során? Minden infó érdekel!

Figyelt kérdés

2020. dec. 13. 15:59
 1/7 anonim válasza:
83%
Az, hogy mennyire lesz nehéz (főleg az első év) nagyon függ attól, hogy milyen alapokkal jössz. Sajnos egy info-angol érettségivel is felvesznek, de az erre a szakra kevés lesz. Nem lehetetlen nulla kémia, fizika, matek tudással megcsinálni, csak nehezebb lesz és sokat kell majd tanulni. Elég gyakorlatias, bár egyes tárgyakból összesen van kb. 4 gyakorlat egy félévben, persze a legtöbből heti 1. Szerintem a közösségépítés terén van hova fejlődni, de ha nem zárkózol el a dologtól, könnyű barátokat találni, nem olyan sokan járnak a szakra. Illetve a gólyatáborba is megismersz már pár embert. Bár csak a saját szakirányomról tudok nyilatkozni, de nekünk abszolút segítettek gyakorlati helyet keresni, a tanszéken volt egy felelősünk, ő bonyolította ezt le, persze nem árt, ha talpraesett vagy, lehet önállóan is keresgélni. A matek nehéz. Nekem az volt, de én egyetemen tanultam először deriválni, integrálni. Így is meg lehet csinálni, viszont nem lesz elég a heti 1 előadás és heti 1 gyakorlat, le kell ülni otthon is. A fizika 1-2 sok emberen kifog, amit őszintén nem értek, az egyik legjobban oktatott tárgy, szuperek a gyakvezetők, jók az előadások, az egész tanszék nagyon-nagyon segítőkész. Egyértelmű mit várnak a ZH-n, fel lehet készülni rendesen és nem ér meglepetés. Van számolási gyakorlat és labor is, elég összetett a tárgy, de messze nem a legnehezebben teljesíthető. A kémia most nem tudom, hogy hogyan van, változtattak a tárgyakon mióta én kezdtem, de erre is igaz, hogy jó, ha van tudásod gimiből, különben ugyanúgy sokat kell melózni a jó jegyért. Mi kb. 180-an kezdtük, 90-en diplomáztunk "rendes" időben. Van, aki azért hagyja ott, mert mégsem ezt akarja, van, akinek nehéz, de van, aki csak csúszik, szóval erre nem nagyon alapoznék. Egyébként szerintem jó kis szak, ha tényleg érdekelnek a természettudományok, meg eleve az élelmiszeripar, akkor hasznos. Minden területbe belekóstoltok egy kicsit (bizony ám, marketing, gazdaságtan, élelmiszerjog stb.), persze lehet, hogy valakinek pont ez nem tetszik.
2020. dec. 17. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi az infót. Sokat segítettél. A matekra fizikára rá kell gyúrni erősen. Biosz kémia faktos vagyok, de integrálásról deriválásról fogalmam sincs.
2020. dec. 18. 13:29
 3/7 anonim ***** válasza:
75%

Meg tudom erősíteni az elsőt mindenben. Annyi, hogy én kb nulla fizika tudással érkeztem, de annyira segítőkész és jól magyaráz a tanszék, hogy simán megszereztem első félévben egy hármast, másodikban egy négyest (termodinamika). Tényleg inkább a matek a necces, de ha sokat gyakorolsz, menni fog. Matekinget ajánlom, nekem is úgy sikerült.

Az élelmiszeripari műveletek csoport is nagyon nehéz, de gyakorlással ez is megoldható.

2020. dec. 25. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi! Az online nyílt napon is próbálok majd infókhoz jutni, de jól jön egy kis infó attól aki ott tanul.
2020. dec. 26. 13:21
 5/7 anonim válasza:
62%

Az elsőt én is meg tudom erősíteni. A tantervi változtatás során most bekerült egy-két eddig szabvál tárgy a kötelező tárgyak közé (pl. Érzékszervi minősítés), de ezeket nem nehéz teljesíteni, kisebb erőbefektetéssel teljesíthetőek.

A fizikát tényleg nagyon jól oktatják és meg is követelik a rendszeres készülést a gyakorlati miniZH-kal, és a netes számolási feladat megoldásokkal (a tanszék üzemeltet egy külön oldalt, ahová gyakorló feladatokat raknak fel. Kötelező minden témakörből 1, a logaritmus által személyre szabottan kisorsolt számolási példát határidőig megoldani). Ha nagyon jól megírod a két nagy ZH-t, és a gyakokon a miniZH-kat, valamint az órai jegyzetet is év végén bemutatod garantált a megajánlott jó jegy.

A fizika tanszék viszont oktat elektrotechnikát és Méréstechnikát is. Én nagyjából 0 fizikai tudással mentem oda, így ezek a tárgyak még nehezebbek voltak számomra, mint a fizika I-II.

Az egyik nagy mumus részleg a Műveletek, illetve a Géptan. A géptant én személy szerint nem találtam nehéznek, így nem tudok nyilatkozni a nehézségekről, ellenben műveleteknél a számolások (ha nem vagy jó matekból) tényleg nehezek. Itt a tanszék leginkább arra kíváncsi, hogy képes vagy e alkalmazni a képletet, így a számolások nagy része képletrendezésekkel van tele, és a ZH-kon szeretik megcsavarni a számolásokat, tehát pl. gyakorlaton megtanítanak egy többtényezős egyenlet alkalmazására egyféleképpen, majd a ZH-n egy másik alkalmazását kérik számon tőled vagy az egyik képlet másik képletbe behelyettesítésével tudod megoldani a feladatot, így sok eseteben akár 10-15 tényezős egyenletet is kaphatunk, a félreszámolás esélye pedig növekszik. Ezért szoktak sokan szenvedni ezekkel a tárgyakkal, főleg a műv 2-vel.

A kémiás tárgyaknál most olyan reform van, hogy első félévben csak a az általános és szervetlen kémiát, a második félévben a biokémiát és a szerves kémiát oktatják. A harmadik félévben van csak élelmiszerkémia és analitika elmélet, negyedikben csak gyakorlat. A szervetlen szintén buktatótárgy, évközben 3 ZH van amelyek csak számolásosak, általában 5 kérdés van 50 pontért, és csak az ér pontot, ha a végeredmény is jó (részpontok nincsenek). Ha a 3 ZH-ból valamennyi pontot összeszedsz, akkor a vizsgán csak elméletből kell részt venned, ellenben a vizsgán is számolnod kell és minden részből minimum 50%-ot teljesítened kell. A szerves-bikém magolós tárgy, a kiadott képleteket, rajzokat meg kell tanulni. Analitikából is szokott lenni 1-2 bukás, ott is a számolásokkal szoktak gondok lenni.

A gazdasági tárgyak általában nem nehezek, könnyebb számolások vannak, de inkább elméleti tárgyak.

A szakosodásról: van mellék és fő szakirány. A különbség annyi, hogy a főszakirányt heti 6, a melléket heti 4 órában hallgatod, és a főszakirányból államvizsgázni fogsz. Azt hiszem jelenleg nagyjából 10 szakirány körül tudsz választani (most bővült a paletta 2 új lehetőséggel). Arra nincs lehetőség, hogy ugyanazt a tárgyat vedd fel mindkét szakirányra. Elvileg a mellékszakirányon a tárgy könnyített kivonatát tanulod, gyakorlatilag ugyanazt adják le csak a számonkérés lehet könnyebb. Kivételes tárgyak is vannak (pl. az élelmiszerkereskedelmet nem választhatod mellékszakiránynak). Azon kívül, hogy mit tartasz szimpatikusnak érdemes kikérni mások véleményét is a nehézség miatt... Az élkeren nincs vizsga év végén pl., csak egy csoportfeladatot kell megoldaniuk a hallgatóknak és a külsős gyárlátogatásokon megjelenni. Ellenben a többi szakirányon van rendes számonkérés. Ám ez túl szépen hangzik nemdebár? A hátrány az ennél a tanszéknél, hogy nem túl sokat foglalkoznak alapjáraton a hallgatókkal. Mindent maguknak kell megoldaniuk. Ha ott írod a szakdolgozatodat, a témát is neked kell kitalálni, a konzulenst is te választod ki (és reménykedni, hogy elvállal, valamint válaszol az üzeneteidre). Az üzemi gyakorlatod szervezését is teljesen önállóan kell megoldanod.

Ellenben a többi tanszék általában segítőkészebb, vannak már szakdolgozattémák, amelyekre lehet jelentkezni, általában rendesen kommunikálnak az emberekkel, és segítenek az üzemi gyakorlat megszervezésében is.


Végezetül a kisregényem végére (bocsi :D), mi nagyjából 200-an kezdtünk és a tanterv szerinti diploma megszerzése nagyjából 50-60 főnek sikerült. A szakdolgozat/tárgyelmaradás miatt nagyjából 30-40 fő nem végzett még, a többiek lemorzsolódtak. Ez is azt mutatja sajnos, hogy boldog-boldogtalant felvesznek és a 4. félév környékére már erősen csökken a hallgatók száma.

2021. febr. 14. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
62%

A közösségről annyit, hogy tényleg családiasabb a légkör, ám én nem tapasztaltam hatalmas évfolyamszintű összetartást. Általában mindenkinek van egy kiépített baráti társasága/ismeretségi köre. Kinek nagyobb, kinek kisebb. A baráti társaságok segítik egymást, azonban a nagyobb közösség csak bizonyos helyzetekben aktivizálódik (tehát jegyzetek évfolyamszintű megosztása kimondottan ritka, inkább a felsőbbéves barát átadja az alsóbbévesnek, aki a baráti körével megosztja és ennyi). Ha esetleg valakinek mást is érintő problémája van, akkor szokott aktívabb lenni az évfolyam.

Szoktak lenni események (pl. gólyaest, ahol az első évfolyamosok előadják a táncukat [nem kötelező rajta részt venni, nálunk is kb 20 fő vállalta]; felező; kocsmatúra...), de őszinte leszek: a partiarcok szoktak rajtuk részt venni leginkább, szóval hatalmas tömegek nincsenek a hallgatók számához képest és akkor enyhén fogalmaztam :D. Van Hallgatói ÖnKormányzat is természetesen (olyan mind a DÖK, csak kicsit hivatalosabb), az hogy ez mennyire szokott megtiszteltetés lenni, hogy HÖK-ös vagy... Hát maradjunk annyiban, hogy a szakkolégiumban inkább letagadta a HÖK-ös, hogy tag. :D Amiről még érdemes lehet beszélni az a Deák Tibor szakkollégium. Itt a külön felvételit követően az egyetemi tanulmányaidat kiegészítő kurzusokon vehetsz részt és üzemlátogatásokra mehetsz. Ha megszerzel ott is egy meghatározott kreditszámot, akkor a diplomádba kapsz egy megjegyzést hogy elvégezted.

2021. febr. 14. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon hasznos információt osztottál meg az érdeklődőkkel. Pont ezekre voltam kíváncsi.
2021. febr. 15. 19:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!