Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyik szakirányt választanáto...

Melyik szakirányt választanátok a helyemben (több lent)? Tapasztalataitokat is szívesen várom

Figyelt kérdés

Sziasztok! Kérlek, a nem-tudjuk-helyetted-eldönteni kommenteket mellőzzétek, egyszerűen egy külsős meglátására van szükségem, mivel az osztálytársaimmal nevetségesen túlaggódjuk az egészet. Faktválasztás miatt megint előtérbe került a téma, mert azért mégsem mindegy, hogy merre indul el az ember.

Szóval magamról: nagyon vonz a biológia, biosz-kémiás osztályba is járok, gyakran járunk is versenyekre, egész jó eredményeket érek el, kitűnő vagyok. Azonban ezen belül nem igazán tudok dönteni.. a bioinformatikus irány bár az egyik legfelfutóbb ágnak ígérkezik, nem vonz annyira az infós-matekos része a dolognak, hogy én abba az irányba elmozduljak. Ahhoz pedig, hogy orvos lehessek, nem tudom olyan módon beáldozni az életem, ahogy ők szeretnék. Tanítás szintén nem került sosem a lehetőségeim közé.

Arra jutottam, hogy az állatok nagyon foglalkoztatnak engem, illetve a labormunkától sem zárkózom el. Így a megcélzott szakok közé került a biológia (majd mesterképzésben pedig biológus, biotechnológiát a fenti okok miatt nem választanám), állatorvos, illetve esetleg a biomérnök, bár azt megint egy asztalon lévőnek érzem a biotechnológiával. A témában nagyon sokat olvastam felvin, illetve tapasztalatokat itt, gyakorin, de így sem tudtam döntést hozni. Igazából ezt a döntést rá is érnek meghozni, azonban ha nem muszáj, akkor nem tennék kémiából emelt érettségit, maximum közepet, de a faktos óráimat lehet matekra vagy másra beáldoznám. Ezért is lenne fontos elsősorban azt megtudnom, hogy az általam említett szakokon mennyire esszenciális a kémia, megéri-e azért heti 4 órában kémián szívni, vagy érettségit tenni egyáltalán abból.

Minden tanácsot szívesen várok, köszönöm előre is a válaszokat! :)



2021. febr. 20. 21:02
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát mindegyik szakon eléggé jelen van a kémia, állatorvosira emelt kémia + emelt biosz kell
2021. febr. 20. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
95%

Valamennyire kompetens lehetek a kérdésben, mert biológiából van MSc-m, biokémiából PhD-m és jelenleg bioinformatikusként dolgozok. Általánosságban azt tudom javasolni, hogy aszerint válassz szakirányt/egyetemet, hogy mi az amit szeretnél csinálni a jövőben. Ha van egy belső elhivatás arra, hogy embereket gyógyíts, emberekkel foglalkozz, akkor menj orvosira. Tanítani akkor menj, ha tanítani akarsz. Ha nem, akkor ne. Ne prekoncepciók szerint válassz: ezek nem biztos, hogy helyesek, és pl. az elhelyezkedési lehetőségek, anyagi megbecsültség könnyen változhat, mire odaérsz, hogy munkát keress. Viszont, ha olyat választasz, ami igazán érdekel, és sok munkát és időt vagy képes rááldozni anélkül, hogy kiégnél, akkor ki fogsz emelkedni és boldogulni fogsz akkor is, ha az adott területen nehéz érvényesülni.


Ha érdekel a biológia/állatok/növények, és tényleg szeretnél effektíve állatokkal-növényekkel foglalkozni, akkor inkább menj biológia vagy állatorvos szakirányra, mint biotechnológiára. A biotechnológus irány inkább mérnöki, ott távol leszel a biológiától.


Fontos azt is megjegyezni, hogy ezek a szakok (leszámítva az orvosit) nincsenek teljesen elszigetelve egymástól. Ha állatorvosira mész, onnan simán lehetsz kutató egy laborban, vagy biológia vonalról bioinformatikus, ha közben rájössz, hogy mégis az érdekel. Sőt, orvosi vonalról is elérhető a kutatói szakirány és a bioinformatika. Tényleg ne aggódd túl a dolgot: a jövőt nem gimnázium 2. osztályban dől el, amikor kiválasztod a fakultációkat. :D

2021. febr. 20. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! #2, véletlenül félig zöldet adtam neked :((

A bérek miatt jól megérezted, hogy vannak azért aggodalmaim, bár pár évre ki szeretnék majd menni külföldre, van is esély rá, hogy ottmaradok, ott pedig jobban értékelve vannak az emberek.

Az átfedés tényleg egy jó dolog, résztvettem több olyan előadáson, ahol elmondták, hogy hányféle embert alkalmaznak konkrétan például annál a fejlesztésnél, hogy egy szoftver felismerje a patogén sejteket. Szóval igazán nem kellene így fosnom, mert nem kockáztatom a döntésemmel a jövőbeli karrieremmel, de azért most mégis nagy a presszionálás, főleg a biosz-kémia tanárnőnk részéről :d előszeretettel pakolgatja a diákjait orvospalánta dobozokba, így ha úgy döntök, hogy nem veszem fel a kémiát, akkor kicsit nehéz lesz a szemébe néznem.

2021. febr. 20. 23:09
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"a biosz-kémia tanárnőnk részéről :d előszeretettel pakolgatja a diákjait orvospalánta dobozokba"

Ez nálunk is pontosan így ment: jó vagy biológiából, kémiából? Akkor orvosi. Mondom, hogy én nem akarok orvosira menni. Miért nem? Nem akarok embereket gyógyítani. :D És akkor furán néztek.


Ne a kémia-biosz tanárnőd életét éld. Őt valószínűleg nem vették fel. Nem rossz választás az orvosi, félre ne érts! Az osztályunkból csomóan mentek orvosira és jó életük van. Sokat dolgoznak, de azt csinálják, amit szeretnek.

2021. febr. 20. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Persze, tudom ezt :) csak sajnos elkeserítő látni, hogy semmit nem tehetek, amikor kb. hetente omlanak kissé össze az emberek és csakis az összetartó biosz speces osztályközösségnek köszönhető, hogy talpra tudjuk őket állítani. Szerencsére már úgysem fogja sokat mérgezni a diákokat, az idei 9.-esek az utolsó osztály, akiket még elvállalt.
2021. febr. 20. 23:34
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"hetente omlanak kissé össze az emberek"


Ezt nem értem. Miért omlanak össze? Elmagyarázod?

2021. febr. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Kapunk egy rakat házit, tananyagot, természetesen ez mind bioszra, mind kémiára igaz. Emellett pedig szeretnénk a kitűnőt hozni másból is, szóval nem mindig egyszerű.. aztán ha már vagy a hatodik számolást nem érted és még meg sem találod a neten, segítséget a tanártól nem kapsz, mert “gyagyák vagytok, ha nem értitek”, akkor néha az kicsit sok az embernek. Elmenni viszont nem fogunk más szakra, mert ez érdekel minket. És valahogy a tudat, hogy a tanár mindezt azért csinálja, hogy biztosan bejussunk az adott pillanatban nem nyugtat meg.
2021. febr. 21. 19:27
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Az orvosi egyetemen nagyobb szívatások lesznek.
2021. febr. 21. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!