Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemi felvételinél mennyi...

Egyetemi felvételinél mennyi az esély rá, hogy felvesznek ha első helyre jelöltem meg az adott egyetemet?

Figyelt kérdés
Jelentkeztem felsőoktatásra, viszont nem igazán vagyok tisztában a rangsorolással. Tudom, hogy a legjobb teljesítményű jelentkezőtől kezdve vannak elhelyezve a jelentkezők, de erre hatással van az is, hogy hányadiknak van jelölve? Például ha 100 a kapacitás és abból 35 jelentkező 1. helyre jelölte, akkor azok automatikusan bekerülnek? Azért kérdezem mert csak egy egyetemet és egy szakot jelöltem meg és félek, hogy nem vesznek fel. A válaszokat előre is köszönöm.

2021. máj. 1. 16:33
 1/6 anonim ***** válasza:
96%
Azt nem veszik figyelembe, hogy hányadiknak jelölted. Ha elég sok pontod van akkor felvesznek, ha nincs elég sok pontod, akkor nem.
2021. máj. 1. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
74%
Onnantól kezdve, hogy eléred a ponthatárt, nincs rangsorolás. Ha pl. 423 pont kell, akkor teljesen mindegy, hogy 423 vagy 500 pontod van. Pont ezért nem az a legfontosabb, hogy ki jelölte első helyen az adott szakot. Ha valakinek 300 pontja van, és megjelöli első helyen mondjuk az orvosit, akkor nem fogják csak ezért felvenni, hiszen nem éri el a ponthatárt. Mindenkit az első olyan helyre vesznek fel, ahol elérte azt. Ha tehát nekem van 450 pontom, és megjelölök sorban egy 460, egy 440 és egy 420 pontot megkövetelő szakot, akkor nyilván csak a második helyre vesznek fel, senkit nem fog érdekelni, hogy megjelöltem mást is. Mivel te csak egy helyet jelöltél meg, így tényleg csak azt kell figyelned, hogy eléred-e a ponthatárt azon az egy szakon.
2021. máj. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Képzeld el az egészet úgy, mint egy nagy táblázat rengeteg rengeteg ideiglenes rangsorral. Te először annál a szaknál vagy listázva, amit elsőnek jelöltél meg, azzal a 34 emberrel együtt, akik szintén ezt tették. Jogszabályi minimum van az egyes szakokra, de ez 280 pont, az állami helyeknél van ennél magasabb, de tekintsünk el ettől a faktortól.


Szóval az ideiglenes listában mindenki az első helyen jelölt szakhoz van sorolva. Te ezt a listát nem látod, csak a véglegesről kapsz értesítést. Szóval ott vagytok 35-en. Tegyük fel, hogy egy másik szakot 120 ember jelölt elsőnek, másodiknak pedig ugyan ezek az emberek azt a szakot jelölték, amit te. Erre a szakra csak 40 embert vesznek fel. Az ő ideiglenes listájukban csak az első 40 legmagasabb pontszámú jelenik meg, a többiek (80 fő) a ti listátokba csúsznak.


Miután "lecsúsztak" a ti listátokba, azután ismét kialakul egy rangsor. De hoppá, ebben a listában már 80+35-en vagytok, ami több mint száz. A 15 legkisebb pontszámmal rendelkező a következőnek jelölt szak ideiglenes listájába csúszik. Folyamatosan csúszkálnak az emberek, ha valaki bekerül a listába akkor ugyan annyi ember csúszik lejjebb, egészen addig, amíg mindenki vagy bekerült az egyik listába és ott is marad, vagy el nem fogytak a lehetőségei, és egyik szakra sem vették fel. Ha vége a folyamatnak és beállt az egyensúly, akkor kihirdetik a ponthatárt (tehát a legutolsó felvett jelentkező pontszámát).


Számít is a sorrend, de közben nem is igazán számít, remélem megértetted.


Sikeres felvételit kívánok!

2021. máj. 1. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A rangsoroláskor az adott szakra jelentkezőket - függetlenül attól hányadik helyen jelölték meg a szakot - sorba rendezik pontszámuk alapján. Ezután meghatározzák, hogy ki az, aki biztosan bekerült, mert belefért a létszámba. Ezután levonják belőle azokat, akik általuk előrébb megjelölt szakon már biztos bejutók. Így ennyivel több ember lesz biztos bejutó ezen a szakon. Majd ezeket a lépéseket addig ismétlik, amíg betelik az összes hely. Az ekkor utolsóként felvett ember pontszáma a ponthatár.

(Ezt az egészet természetesen egy algoritmus végzi, nem emberek.)

2021. máj. 2. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, most már tiszta a rendszer. Viszont felmerült bennem egy másik kérdés. Mi van akkor ha két személynek ugyanannyi a pontszáma és már csak egy hely van? Mi alapján dönt az algoritmus? Vagy random választ?
2021. máj. 3. 16:08
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Vagy felveszik mindkettőt, vagy egyiket sem. Pont ezért nem szoktak nagyon konkrét létszámokat meghatározni, csak egy intervallumot (pl. 50-60 fő), hiszen benne van a pakliban, hogy akár 10 embernek is lehet ugyanannyi pontja.
2021. máj. 3. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!