Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Anglisztika szakos egyetemekrő...

Benebence kérdése:

Anglisztika szakos egyetemekről szeretnék véleményeket. Melyik jobb/rosszabb, hova érdemes jelentkezni ?

Figyelt kérdés
12. osztályt fogom elkezdeni ősszel, így ideje lenne eldöntenem hol akarok tovább tanulni. Az anglisztika szakosok véleményét kérdezném főleg. Úgy hallottam hogy a ELTE Savarián és a PTE-n nagyon rosszak a körülmények, a tanárok nem tanítanak semmit, mindent neked kell csinálnod ha tanulni is akarsz valamit, ezzel szemben a Pázmányról csak jó véleményeket láttam. Mennyire igaz ez ? Tényleg nem érdemes az ELTE Savariára/a PTE-re menni ? Az anglisztika szak utáni mesterképzés elvégzésével lesz használható papír a kezemben ?

2021. júl. 20. 18:34
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Én a PTE-n tanultam, most végeztem. Érdekes kérdés ez a “tanítanak-e”, mert egy anglisztika szaknál szerintem nem biztos, hogy ez a jó megközelítés, de közben nyilván értem mire célzol és abban is van igazság. Pécsen szerintem elég erősen érezhető is a különbség a hallgatók elképzelése (hogy azért megyek egyetemre, hogy tanuljak és a tanárok tanítsanak engem, mutassanak meg és magyarázzanak el nekem dolgokat, adják át nekem az ismereteiket, mutassanak rá a fontos információkra, vértezzenek fel ilyen és olyan tudással, amit később hasznosítani tudok és amivel fejlődhetek stb.) és az oktatók elképzelése (hogy a hallgató azért jön egyetemre, mert kíváncsi és érdeklődik valami iránt, el szeretne mélyülni valamiben, kérdései vannak, kutatnia akar, fel akarja fedezni magának az adott területet, ezért sokat olvas, kutató munkát végez stb. mi oktatóként pedig maximum csak terelgetni tudjuk erre-arra, de alapvetően rajta múlik) között. Most ezen lehet vitatkozni, hogy melyik a jobb, a helytállóbb, aktuálisabb stb., de az egészen biztos, hogy az anglisztika szak (szerintem bárhol is tanulod) nem arról fog szólni, hogy “na akkor én most erre a szakra járok, ezt tanítják, ezt fogom tudni, ehhez fogok érteni és akkor ezzel fogok foglalkozni”. Ehhez képest egy sokkal absztraktabb, elvontabb klasszikus elméleti bölcsész képzésről van szó. Magyarul kevésbé szakmai, kevésbé gyakorlatias és nagyon sok múlik a hallgatón magán, hogy ezzel mit tud kezdeni. Ettől szerintem még nem rossz, de az biztos, hogy úgy kell hozzáállni, hogy neked kell kérdezni, keresni a lehetőségeket, utánajárni a dolgoknak, kipróbálni ezt-azt, tanulni stb. Én a pécsi képzést sem mondanám rossznak, sőt. Az oktatók szerintem többnyire (mert kivétel nyilván van mindenhol) segítőkészek, kedvesek, rendesek és mindenféle kérdéssel, problémával meg lehet őket keresni. Amit én negatív példaként tudnék felhozni az az (és ez talán kapcsolódik a “nem tanítanak semmit”-hez is), hogy én sokszor azt éreztem, hogy nekem nincsen meg az az alap, amit az oktatók feltételeznek és emiatt nehezebben értem meg őket pl. nem olvastam vagy láttam olyan műveket, amiknek az ismeretét ők természetesnek veszik vagy éppen töriből mikor az “érdekességre” koncentráltak, nekem pedig abszolút nem volt egy átfogó tudásom az amerikai történelemről, mert gimiben nem tanultuk, én pedig külön nem foglalkoztam vele. Valamint én a specializációs lehetőségekkel nem voltam annyira kibékülve, mert pl. egy ELTE-n nagyobb a választék minorok és specializációk terén is. Illetve így utólag inkább budapesti egyetemet választanék, mert Pécsett nem sok munkalehetőség van az egyetem mellett, pláne nem szakhoz kapcsolódó és azért a fővárosban sokkal több a lehetőség az egyetem mellett is és a végzést követően is. Én emiatt valószínűleg az ELTE-t választanám. Amúgy tervezek továbbtanulni mesteren, de nem anglisztikán, hanem magyart mint idegen nyelv tanár szeretnék majd lenni. A szaktársaim nagy része továbbtanul pl. anglisztika mesteren, de valaki a minorjával tanul tovább mesteren, illetve valaki másik alapképzést tervez csinálni. Van köztük olyan aki dolgozik pl. nyelviskolában tanít, egy újságnál dolgozik és szerkeszt.
2021. júl. 20. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
94%
Olyan egyik egyetemen sem lehetséges, és nem is igaz, hogy a tanárok nem tanítanak semmit. Viszont nagyon másként kell tanulni, mint középiskolában. Én anglisztikát semmi esetre sem választanék, mivel nagy a túlképzés belőle.
2021. júl. 20. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
96%

Vidéki vagyok, de mindenképp az ELTÉ-re akartam menni, mert itt ahogy az 1-es írta, több a lehetőség minorok/specializációk és egyetem mellett munka terén is (Budapest).

Magáról a szakról voltak már hasonló kérdések, a konszenzus nagyjából az, hogy rajtad múlik, mennyit hozol ki belőle. Ha érdekel az angol/amerikai irodalom, kultúra, nyelvészet, történelem, ha általánosságban érdeklődő és szemlélődő ember vagy, sokat tud adni ez a szak, annak ellenére, hogy nem lesz konkrét szakmád, mikor végzel. Aki csak várja, hogy a sült galamb a szájába repüljön, és semmit nem csinál az egyetem alatt azon kívül, hogy fizikailag bejár a katalógusos órákra, az önmagában nem fog elérni sok mindent ezzel a diplomával. De az igazság az, hogy máshol is proaktívnak kell lenni. Az egyetemen általánosságban már nem rágnak az ember szájába mindent, mint középiskolában, (joggal) elvárt az önállóság.

2021. júl. 20. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!