Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Doktori felvételinél mennyire...

Doktori felvételinél mennyire probléma, ha nincs még publikációm?

Figyelt kérdés

Nyelvtudományi területre mennék, a doktori program idennyelv-elsajátítással kapcsolatos. Utolsó évem lesz tanárin, akartam tdk-zni, de jött a vírus és - mivel eléggé összeomlott tavaly az életem - így abba kellett hagynom végül. Korábban pedig nem mertem elkezdeni, mert csak 3. év után kezdtünk valóban idennyelv-elsajátítással foglalkozni.

A most következő gyakorlati évben (vagy akár utána) megpróbálok majd kutatni-publikálni, de pl. diploma után nehezebb már egyedül.


A kérdésem az lenne, hogy mennyire esélytelen, hogy publikáció nélkül felvesznek? A szakdogám egész komoly kutatás lesz, ha ez számít.



2021. júl. 27. 13:42
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem előírás a felvételihez a publikáció, akkor csak hátrány. Attól függ, hogy a konkurenciád mit tud felmutatni. A szakdolgozat bemutatása nem rossz ötlet. Nyújts be pár szemináriumi dolgozatot is, hogy lássák, hogy dolgozol.
2021. júl. 27. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy #1 írja, először is nézd meg a doktori iskola felvételi szabályzatát, abban megtalálod, kötelező-e a publikáció illetve hány pont járhat érte! Általánosságban a felvételihez nem szükséges, az állami ösztöndíjas helyhez viszont elengedhetetlen.


Keresd meg a leendő témavezetőd - ideális esetben ő a szakdolgozat-konzulensed is - és beszéld meg vele a következő évet! A TDK-t mindenképpen csináld meg, és ha olyan a terület (no meg a színvonal), akkor azt vagy a szakdolgozatod egyes eredményeit publikációként is el lehet sütni. Ahhoz viszont, hogy ez simán és viszonlag könnyen menjen, mindenképpen szükséged lesz konzulensi segítségre. Ő már a publikáció témájában, összeállításában is segít, de ami még fontosabb, tudja, hol érdemes publikálni és a neve/kapcsolatai sokat segíthetnek.

2021. júl. 27. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A bölcsész karok doktori iskoláiban általában csak az állami ösztöndíjas helyekért nagy a verseny. Ha készen állsz a tandíjfizetésre, akkor nem kell megszakadnod, hogy bekerülhess. Gyakorlatilag mindenki felvesznek, aki adminisztratív akadály nélkül felvehető. Az egyetemnek csak jó, ha az órákon nem tízen ülnek, hanem huszonöten, hiszen így a költség/bevétel arány javul. A bevétel-növelésről szól az egész felvételi.


Így persze teljesen középszerű emberek is bekerülnek doktori iskolákba. Nekem egy olyan ismerősöm is bekerült, aki nem tudott egy értelmes, koherens cikket sem összerakni. Az írott munkái nem voltak többek terjengős, parttalan mellébeszéléseknél. Mikor a végén megmutatta nekem a késznek szánt disszertációját, hogy véleményezzem, nem tudtam mit mondani neki, hogy ne sértsem meg, mert annyira zagyva volt az egész, hogy szerintem igazából ki kellett volna dobni az egészet és az elejétől teljesen újra kellett volna írni. Most gondolj bele, hogy ezt az illetőt nemcsak hogy fölvették, hanem hagyták is végigcsinálni neki a 4 évet, s a témavezetője is mindvégig hagyta, hogy ennyire pocsék disszertációval álljon elő. Az ész megáll.


Az már persze más kérdés, hogy a bekerülés egyáltalán nem garantálja a fokozatig való eljutást is; hiszen kaphatsz egy keménykezű külső opponenst és elkaszálhatnak a végén. De miután kifizetted a 4 év tandíját, ez az egyetemet nem túlzottan érdekli.

2021. júl. 27. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, közben rátaláltam az illetékes program felvételi követelményeire, ami nem említi publikációkat, mint feltételt.


1# miért hátrány a publikáció, ha nem előírás?

2021. júl. 27. 17:09
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
#4: Szerintem félreérted az első válaszolót. Én úgy értelmezem a hozzászólását, hogy "Ha nem előírás a felvételihez a publikáció, akkor csak hátrány [ha nincs még, de nem kizáró ok]".
2021. júl. 27. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Igen, úgy értettem, ahogyan az 5-ös írja. Ha nem előírás, akkor csak/max. hátrány hogy nincs.
2021. júl. 27. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem előírás nálunk pl., ismerősöm most felvételizett és neki sem volt. Csak vannak ilyen többletpontok, szerintem az ahhoz megy. Más kérdés, hogy hatalmas túljelentkezés van, és ő pl. nem került be, pedig majdnem max. pontja lett a publikáció nélkül is.
2021. júl. 29. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!