Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ki tanítja meg azt, hogy...

Ki tanítja meg azt, hogy hogyan kell megtanulni a tanulnivalót?

Figyelt kérdés

Kihez kell beirassam, kit keressek a fiamnak, hogy minél jobban megtanítsák/megtanuljon tanulni?

Hogy amit tanul, az megmaradjon benne hosszútávon is?!



2022. máj. 23. 07:34
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Alapesetben ezt az iskolában tanulja meg, illetve otthon a szülöktöl.

De nagyon nem mindegy, mekkora gyerekröl van szó - teljesen más kell egy elsös-másodikosnak meg egy kezdö egyetemistának.

2022. máj. 23. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Életkori sajátosságoknak megfelelően az iskola, vagyis az adott pedagógus dolga lenne.

Ha tudatos, értelmes, nyitott, felkészült a szülő, akkor az interneten is vannak hasznos anyagok.

2022. máj. 23. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Az iskolának kellene, de nincs rá idő

A lányom 50 éve volt elsős. A könyvben ez a mondat volt: Az anya ma jó ebédet főz.

Kérdésekre kellett válaszolni:

Ki főz? Anya

Mit főz: ebédet

Mikor főz? Ma

Ezt te is megteheted, hogy megtanulja érteni a szöveget.

Milyen ebédet főz: Jót

2022. máj. 23. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
69%

Azt gondoltam, hogy 50 éve talán kicsivel jobb volt a helyzet, de ezek szerint igaz, hogy 60 éve válságban van a közoktatás.


Sajnos 3. válaszoló, nem tanítják meg kérdezni a fiatalokat.

Ha mégis van valamiféle támpont, segítség, az is felületes.

Nemcsak kérdésekre kell válaszolni, hanem mindenféle kérdéseket is kellene feltenni, így fejlesztve az értelmi képességet, kritikai gondolkodást.


Más szemszögből is bemutatom a példának felhozott mondatod.

Példád:

Az anya ma jó ebédet főz.

Ki? Miért pont ő? Miért nem apa?

Mikor? Miért pont ma? Miért nem holnap?

Miért? Minek? Mi célból?

Milyen ebédet? Mi az összetétele? Biztosan jó? Mit jelent a jó ebéd?

Mit csinál? Miért csinálja? Miért főzi? Mit jelent főzni? Stb.


Vagy


Példád:

Az anya ma jó ebédet főz.

Az, nem az.

Anya, nem anya.

Ma, nem ma.

Jó, nem jó.

Ebédet, nem ebédet.

Főz, nem főz.

Nem anya, nem ma, jó ebédet főz.

Nem anya, ma, nem jó, nem ebédet főz.

Anya, ma, jó ebédet nem főz. Stb.


A kérdezés tudományának figyelmen kívül hagyását, az egész társadalom látja kárát.

2022. máj. 23. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem azt, hogy milyen módszert használjon saját magának kell kitapasztalnia. Lehet x embernek beválik egy módszer, de neki nem. Persze ehhez az kell, hogy próbàljon is ki többet. (Plusz, csak egy saját tapasztalat, de lehet nem tartozik szorosan ide, az az, hogy sok gyerek nem hallgathat zenét tanulás alatt. Viszont nekem sokat segítenek a szöveg nélküli/fehér zajos/ ambience zenék. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha szeretné, lehet ki lehet próbàlni, hàtha neki is segít.)
2022. máj. 23. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 CsiIIag Zoltán válasza:
71%

Kedves Kérdező!


A tantaki.hu oldalon érdemes rákeresni.

Leírják, hogyan kell tanulni.


A tananyagaik felépítése is jó.



Dióhéjban.

A legfontosabb, hogy az olvasott szavakat megértse.

Képes legyen a szavak jelentését dekódolni és megfejteni. Ehhez értenie kell a nyelvtant, és a helyesírást is ismernie kell.

Ha nem ismeri biztosan egy szó jelentését, annak utána kell nézni.

Ha személyneveket olvas, legalább azt megnézni miről nevezetes az illető és mikor élt. A helységek neveit is érdemes megnézni, hol találhatóak a térképen.

Az egész lényege, hogy minél több horgonypontja legyen egy olvasott vagy elhangzott információnak. Mert így könnyebb rendszerezni és beépíteni.


A reáltárgyaknál és az idegen nyelvnél pedig a szabályok megtanulása után a gyakorlás az ami segít.



Érdekességképpen.

Anyai Öregapám volt az egyetlen akit, ha megkérdeztem mit olvasott, legalább egy mondatban vissza tudta mondani. A vicceket is megjegyezte. A többiektől hiába kérdeztem rendszeresen, hogy miről olvastak. Egyetlen alkalommal nem tudtak válaszolni.


Miután elmondtam felnőttként a családtagjaimnak, hogyan kell olvasni, volt aki azt mondta, nem a tartalom érdekli, hanem, hogy lekösse az idejét.

Szeretünk olvasni többen is a családban, ezért is érdekelt annyira, hogy ki mit olvasott. De egy háromsoros újságcikknél is ugyanazt a választ kaptam: Nem tudom miről szólt.


A legtöbb ember úgy olvas mint egy elsős. A betűk összeolvasásának tudományában nagyon jó és gyönyörűen hangsúlyozza a mondatokat.

Csak amikor megkérdezik miről olvasott, akkor nem tudja elmondani.

2022. máj. 23. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Most le leszek pontozva, de IQ függő is. A kisebbik lányom egyszerűen okosnak született. 3 évesen elolvasott egy gyerekeknek szóló állatenciklopédiát és amikor bármiről megkérdeztem, szinte szó szerint visszamondta a leírást. 4 évesen már írt. Már az óvodában is 137-es IQ-t mértek nála. Később a matekversenyeket sorra nyerte a suliban és megyei szinten is az első 2-3-4 között teljesített. Olyan dolgok felől közelíti meg a dolgokat, amiket még én sem értek mindig. Soha nem kellett vele tanulni és csak néha kellett neki egy picit segíteni. Inkább ő segített a 3 évvel idősebb nővérének. Technikai és tájékozódási képessége is felér egy férfiével. Ezzel szemben a nagyobbik lányom mindig segítségre szorult és sosem értett semmit. Kivéve azt, amit szeretett.


Szóval a kutya ott van elásva, hogy ha valaki normális "egyed", akkor úgy kellene tanítani, hogy megértse és megszeresse a diák. Ez persze nem fog menni, amíg a tanrend ilyen szoros és a tudáson, nem a gyereken van a hangsúly. Másrészt mindenki másban jó, és ezeket kellene fejleszteni a gyerekekben, nem pedig belőni egy szintet mindenkinek. De ezen nem fogunk tudni változtatni sokáig.


Neked, mint szülőnek azt kellene elérni, hogy vagy te magad, vagy a párod, esetleg valami külsős tanár megszerettesse vele azt a tantárgyat, amiben gyenge. Ez sosem egyszerű, de egy más hozzáállás, egy másik nézőpont is segíthet a gyereknek megérteni azt, amit eddig fel sem fogott. Sok ilyet láttam/hallottam a környezetemben. Olyan nem nagyon lesz, hogy mindent könnyedén fog megtanulni, de hátha tud valaki egy módszert rá itt az oldalon.

2022. máj. 23. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Annyival egészíteném ki a 6-os válaszoló gondolatait, hogy érdemes sokat olvasni (alapnak kellene lennie), illetve párhuzamosan használni az:

- etimológiai szótárat,

- szinonima és rokonértelmű szavak adatbázisát,

- idegenszó-tárat,

- régi magyar szavak magyarázó adatbázisát,

- tulajdonság szótárat,

- magyarító szótárat,

- ellentétszótárat,

- Grétsy László nyelvművelő kézikönyvet (I-II.),

- Grétsy László - Melyiket válasszam? c. könyvét,

- Grétsy László - Nyelvművelő kéziszótárát, mert nemcsak a szövegalkotásnál nagy segítség, hanem a megértésben, stb.


Illetve a magyar nyelvtant, szövegértést:

- a kérdezés tudománya,

- a fogalmi gondolkodás,

- és a funkcionális szemlélet felöl kell elkezdeni.

Ezután mehetne az adott szöveg nyelvtani elemzése.

2022. máj. 23. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Engem részben anyukám tanított meg tanulni a saját tapasztalatai alapján. Néztem youtubeon egy rakat videót is, amik többé-kevésbé segítettek.

Igazán megtanulni tanulni az emelt érettségire való felkészülés során sikerült. Ez után elvégeztem egy online kurzus a Tanulás tanulása címűt a Courseran. Minden percét imádtam, nagyon élvezhető volt és hasznos. Nem tudom ezt szabadon nem egyetemi hallgató mennyire használhatja, de esetleg nézzetek rá.

Ha valami nehézsége van, vagy a fejébe vesz olyat, hogy márpedig ő hülye a matekhoz és felesleges bármit is csinálnia így, akkor pszichológussal elbeszélgetés segíthet. Vagy a szülőkkel egy kis beszélgetés róla.

2022. máj. 23. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hány éves a gyereked, de ha megteheted, vegyél fel mellé egy tanárt, aki átveszi vele a tananyagot, vagy te magad olvasd el vele a leckéket, és minden ismeretlennek tűnő szónál kérdezd meg, tudod-e, hogy mit jelent ez a szó, és nézesd meg vele a googléban, írja be, hogy X szó jelentése, így magától is ezt fogja tenni, ha egy szót nem ért.Magyar szókról beszélek. Mert azt, hogy langymeleg, lehet, nem érti, pedig magyar szó.A versekben sok olyan szó lehet, amiket nem ért, és a tanár lehet, hogy nem kérdez rá, mindenki érti-e a szöveget. - A másik: én úgy tanultam később, hogy mindig aláhúztam a könyvben a fontos dolgokat, te is aláhúzathatod vele, és utána már csak azt tanultam meg. - De attól függ leginkább, hogy mit jegyez meg, hogy mennyire okos a gyerek, ha közepes képességű, akkor a szorgalmával kompenzálhatja, ami nehezebben megy neki, de ha eleve nincs reál érdeklődése, akkor sosem lesz belőle matematikus például, és nem is fogja tudni 3-asnál jobban megtanulni a matekot vagy a fizikát.
2022. máj. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!