Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Fogorvosi egyetem elvégzése...

Fogorvosi egyetem elvégzése után hogy kell elképzelni a szakosodást/munkába állást?

Figyelt kérdés
Tehát ha elvégzem az 5 év egyetemet, a diplomával már azonnal dolgozhatok, vagy csak felügyelettel és kell szakvizsga is ahhoz, hogy önállóan dolgozhassak? Szakvizsgát az egyetemi klinikákon kívül hol lehet megszerezni és menni idő? Ezalatt kapok fizetést is, és nekem is kell fizetni érte? Általában hol alkalmazzák a kezdő fogorvosokat (értem ezalatt, hogy klinikán, magánrendelőben, vagy lehet körzeti fogorvos is)?
2022. jún. 24. 10:56
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyetem után, mint fogorvos szabadon praktizálhatsz bárhol, nem kell hozzá felügyelet sem. Szinte mindenhol alkalmaznak kezdőket sőt, vannak olyan magánrendelők, akik kifejezetten kezdőket keresnek, körzetben is inkább alkalmazottként reális elhelyezkedned, nem valószínű, hogy rögtön szert teszel sajátra.

Szakvizsgához akkreditált rendelőben kell dolgoznod, mindegyik szakvizsgánál 3 évet. A képzéshez elméleti rész is társul, valamint változó mennyiségben, de van központi, valamelyik egyetemi klinikán eltöltött gyakorlat is.

Az akkreditált rendelők egy része sajnos nem alkalmas arra, hogy magára a vizsgára felkészítsen, úgyhogy nagyon körültekintően kell választani úgy, hogy az ottani munka mellett meg tudj oldani például egy központi gyakorlatot is, ami adott esetben fél éven át heti 40 óra ott létet jelent. Magyarul ne legyél térben túl messze attól a klinikától, ahova a rendelő akkreditálta magát.

Sajnos - minekután nem fogszakorvosokra van szükség - eléggé limitáltak a rezidens helyek, így ha szakvizsgát szeretnél, én mindenképpen azt javaslom, hogy még bőven hallgatóként próbálj helyet szerezni magadnak a klinikádon.

Van fizetős és államilag támogatott képzés is (ha magánrendelőbe mész rezidensnek, ott mindenképpen fizetős lesz, állami helyen mindkét opció elérhető többnyire). Fizetést kapsz persze, de nem mindegy, hogy abból mennyit pörgetsz vissza a képzésedhez. Konkrét példa: kaptam ajánlatot egy olyan magánhelyről, ahol a diplomás minimálbért fizették volna, ebből rögtön 100 ezret kértek is volna, mert megengedik, hogy tőlük tanuljak, de a képzésért a központi helyre még külön kellett volna fizetni, a hónap végén úgy lettem volna - 40 ezer forintnál, hogy, még nem ettem és nem laktam sehol. Már csak emiatt is azt ajánlom, hogy próbálj klinikán maradni.

2022. jún. 26. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

*javítok:

Fogszakorvosokra is szükség van, de a legnagyobb hiány a végeken dolgozókból van, akik inkább sima fogorvosok, fogszabályozó szakvizsgával nyilván nem fogsz kimenni Jászalsóhónaljra a cigányok fogát huzigálni. Emiatt kezdték kvázi ellehetetleníteni a fogorvosok helyzetét, jelenleg kb harmad annyi rezidens hely van a rendszerben, mint ahány fogorvos végez és még azok sem mind alkalmasak végül a felkészítésre.

2022. jún. 26. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos infókat.

Én ha oda jutok, mindenképp szeretnék szakvizsgát..ezek szerint az egyetemi rezidens helyekre csak a legjobbakat veszik fel? És a magán képzőhelyeken minden esetben úgy jönne ki, hogy te vagy mínuszban +mellette sem tudsz máshol dolgozni?

2022. jún. 27. 13:10
 4/4 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem kell a legjobbnak lenni, elegendő, ha az adott osztályon látják, hogy te ott jó ember leszel. Nem nagyon érdekli a szájsebészeket, hogy hányast kaptál fogszabályozásból, emiatt ne aggódj. Egyszerűen ismertesd meg a neved, pl írd ott a szakdogád, esetleg TDK-zz, főleg ha népszerű osztályt választasz (fogszabályozás), tedd egyértelművé már harmad, negyed évben, hogy te ott pályázol egy helyre, mit kell hozzá tenned. Az igyekezetet kell látniuk. Nálunk vettek fel kifejezetten gyenge tanulót is.

A második kérdésre attól függ a válasz. Amit én kaptam ajánlatot, azt azért merték adni, mert fogszabi szakvizsgát lehet jelenleg a legnehezebben megszerezni, kevés a képzőhely is, így lehetnek pofátlanok. Azért nem minden hely ilyen, nem kell feltétlenül heti 40 órát ott melózni, a fizetés része meg változó, ahogy az is, hogy mennyit kér maga a rendelő, ha kér egyáltalán.

2022. jún. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!